САЩ поискаха от Украйна газопровода на "Газпром"

САЩ поискаха от Киев да предаде под контрола на САЩ газопровода на "Газпром", който минава през украинска територия към ЕС. Това разкри "Ройтерс", позовавайки се на свой източник.
Тази разпоредба е била неочаквана подробност, която украинската делегация е открила в проекта за споразумение, изготвен от САЩ. Събеседникът на агенцията я нарече "великденско яйце".
Американската страна иска газопроводът да бъде контролиран от Международната корпорация за финансиране на развитието, която се намира под контрола от правителството на САЩ.
Според "Ройтерс" преговорите във Вашингтон за редкоземните минерали са се провели във враждебна атмосфера поради прекомерните искания на САЩ.
Надеждите за пробив и постигане на сделка били призрачни заради максималистичните искания на администрацията на Тръмп, обобщи "Ройтерс".
През март "Файненшъл таймс" съобщи, че САЩ работят за рестартирането на "Северен поток-2".
Работата се ръководи от бившия главен изпълнителен директор на оператора на проекта Матиас Уорниг с подкрепата на американски инвеститори, а някои видни членове на президентската администрация на Доналд Тръмп са запознати с инициативата и виждат в нея възможност като част от усилията за възстановяване на отношенията с Русия и стратегически актив, който може да се използва в мирните преговори по руско-украинския конфликт.
По-късно "Билд" разкри, че специалният пратеник на американския президент Доналд Тръмп - Ричард Гренел е посетил Швейцария няколко пъти неофициално, за да обсъди възможността за сключване на споразумение за газопровода "Северен поток 2", който ще доставя руски газ на Германия.
В края на март на Киев беше изпратен друг проект на споразумение, в който не се споменаваха преки гаранции за сигурност.
Въпреки липсата на гаранции за сигурност, условията, очертани в рамката, може да дойдат като облекчение за Украйна, като Тръмп се отказа от първоначалното си искане за 500 милиарда долара като компенсация за вече предоставената военна подкрепа. Зеленски каза в сряда, че успехът на сделката за минералите ще зависи от преговорите с Тръмп, цитирайки липсата на твърди гаранции за сигурност на САЩ.
Прочети цялата публикация