Fakti.bg | 12.04.2025 15:00:35 | 19

Русия с нова офанзива в Украйна? Какво точно се случва


В Украйна се говори за нова руска военна офанзива в Харковска и Сумска област. Някои смятат, че тя вече е в ход и са обезпокоени и от огромното набиране на нови попълнения за руската армия. Какво точно се случва?

На срещата на европейските лидери в Париж в края на март украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Русия се готви за нова офанзива - в Сумска, Харковска и Запорожка област. В четвъртък, 10 април, той повтори същото. Според него руснаците могат да използват 67 000 войници, разположени сега в областта край Курск, за настъпление в Сумска област.

За да осуети тези планове, Украйна през последните дни е предприела стъпки - както в Курска, така и в Белгородска област на Руската федерация. По думите на Зеленски това е попречило на руснаците да формират настъпателна ударна сила, както са планирали.

Руската офанзива вече е в ход

Ден по-рано главнокомандващият Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) Олександър Сирски заяви, че офанзивата на руската армия "фактически" вече е започнала - в Сумска и Харковска област. Според него за това свидетелства засилването на настъпателните действия на руснаците по всички основни направления през последната седмица. По-късно обаче изявлението на Сирски беше донякъде смекчено от Генералния щаб. "Не става дума за фундаментални промени на фронта", написа говорителят Дмитрий Лиховий във Фейсбук.

Институтът за изследване на войната (ISW), който редовно анализира ситуацията на фронта в Украйна, също описва положението не толкова драматично. В сводката си от 9 април анализаторите пишат, че руските войски "продължават да напредват бавно по границите на Сумска и Курска област". Същевременно се уточнява, че руските части в този район „едва ли ще бъдат в състояние да започнат мащабна настъпателна операция към град Суми в близко бъдеще, освен ако не получат значителни подкрепления".

"Руснаците искат да увеличат скоростта на напредване"

Възможно е обаче руснаците скоро да получат подкрепления, тъй като армията им наброява между 650 000 и 700 000 войници, казва Маркус Райзнер, австрийски военен историк, офицер в Генералния щаб на австрийската армия и ръководител на катедра във Военната академия във Виена. "Това означава, че сега те разполагат с много повече войници, отколкото в началото на бойните действия в Украйна преди три години. А на фронта постоянно пристигат нови", отбелязва той. Според експерта след приключването на Курската операция, т.е. изтласкването на по-голямата част от украинските части от територията на Русия, много руски военнослужещи вече могат да бъдат преместени в други части на фронта. Опитът да се завземе село Басовка в Сумска област показва, че руснаците "искат да увеличат скоростта на напредване по посока на Сумска област и самия град Суми", смята още полк. Райзнер.

Освен това всеки месец руската армия се попълва с около 30-40 хиляди нови войници по договор, които могат да компенсират загубите по цялата фронтова линия, посочва наблюдателят. Той не изключва факта Русия да подготвя нови военни части, както и да използва нова тактика, за да повиши боеспособността на частите си – например като разпределя новите войници в бригади с боен опит.

Маркус Райзнер смята, че зоната на потенциалната руска офанзива не се ограничава само до Сумска област. Сред проблемните участъци на фронта той посочва Купянск в Харковска област, Лиман, Торецк и Покровск в Донецка област. „Дори в Запорожка област се водят много боеве, така че има няколко района, където може да попаднат новите руски попълнения“, казва австрийският военен.

Русия иска да създаде буферна зона в Сумска област

Украинският експерт Михаил Самус оценява ситуацията в Сумска област по-умерено. Той вижда в настоящите действия на руската армия продължение на усилията им за създаване на буферна зона в Сумска област: „Офанзивата, настъпателната операция е нещо конкретно, с определени цели. Така че там няма ‚операция‘", казва той за ДВ. По-скоро руската армия провежда тактически действия с цел "прекъсване на логистичните маршрути за снабдяване на украинските части“ в Курска и Белгородска област на Руската федерация. В Харковска област Самус не вижда съществени промени на бойното поле.

"Що се отнася до Купянското направление – там наистина има опити за настъпление в района на Часов Яр и Торецк с цел да се засили натискът в районите на Константиновка, Краматорск и Славянск", допълва украинският наблюдател. Но и в тези действия на руснаците няма нищо ново.

Набират нови 160 000 войници

На фона на съобщенията за възможна нова руска офанзива, безпокойство в Украйна предизвиква и фактът, че в момента в Руската федерация се провежда мащабна пролетна акция по набирането на още войници. Президентът Владимир Путин подписа указ, според който 160 000 души трябва да бъдат призовани в армията. Това е с почти 30 000 войници повече, отколкото по време на есенния набор, който се проведе в края на 2024 година. Тогава в руската армия бяха призовани 133 000 души.

Малко вероятно е обаче новобранците да бъдат изпратени на фронтовата линия. По-скоро разширяването на числеността на армията говори за друго – че Русия преследва по-дългосрочна цел, а именно – пълното завладяване на Украйна. "Това е допълнителна ескалация, защото показва, че Путин няма намерение да приеме каквото и да е мирно споразумение или нещо подобно. Съвсем очевидно е, че той иска да извлече максимума. Затова виждаме, че в армията се призовават повече хора, отколкото преди", казва Райзнер.

Няма връзка със ситуацията на фронта?

Военният анализатор от Датския кралски колеж по отбрана Андерс Нилсен не вижда пряка връзка между двете – това, че Русия усилено набира още войници и случващото се на фронта в Украйна. В първото той вижда проява на общата тенденция за увеличаване на числеността на руската армия. "Разбира се, че някои от тези войници в някакъв момент могат да се окажат в Украйна - или доброволно, или ще бъдат принудени да го направят, тъй като ще подпишат договор с армията", казва той.

Руският политолог Дмитрий Орешкин обаче свързва набирането на нови наборни войници именно с хода на войната в Украйна. Според него много неща сочат, че "Русия се готви с наближаването на месец май, когато почвата изсъхне, за сериозна офанзива. Затова се нуждае от повече жива сила". Интересно е и как той обяснява логиката на руската военна машина: "Наркотикът на войната функционира по следния начин: Войната е свято дело, просто не можем да я загубим. Трябва да затегнем коланите, да стиснем зъби и да дадем отпор на целия Запад, който ни е нападнал", гласи наративът в Русия.

Прочети цялата публикация