ISW: Китайски военни събират боен опит от руската агресия срещу Украйна

Военни служители от Китайската народна република са посетили фронтовата линия в Украйна, за да съберат опит за бъдещи военни действия. Тази новина се появява на фона на съобщенията, че поне 155 китайски граждани участват в боевете в Украйна, сподели Институтът за изследване на войната (ISW) в своя дневен анализ, предава News.bg.
Неназован бивш служител на западно разузнаване заяви пред "Ройтерс", че Китай е упълномощил неизвестен брой военни да посетят фронтовата линия в Украйна, за да придобият реален тактически и боен опит съвместно с руските си колеги. Агенцията не уточни кога точно са се състояли тези посещения.
ISW не е в състояние да потвърди независимо тези съобщения от "Ройтерс".
Според двама анонимни американски служители и бивш западен разузнавач, около 100-200 китайски граждани участват като "наемници" в редиците на руската армия, без да има пряко участие на китайското правителство. Източниците подчертават, че китайските бойци не разполагат с особена подготовка и не оказват значително влияние върху руските военни операции.
ISW посочва, че тези китайски граждани вероятно са подписали договори с Руското министерство на отбраната доброволно, а не по заповед от Пекин.
Украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че украинското разузнаване е установило, че поне 155 китайски граждани се сражават за руската армия в Украйна.
В същото време говорителят на Китайското министерство на външните работи Лин Цзян заяви, че Пекин няма информация, потвърждаваща броя на китайските граждани, участвали в бойни действия в Украйна.
Неотдавна в. "Гардиън" публикува информация, че руски структури активно провеждат кампании за набиране на военнослужещи в китайски социални медийни мрежи, което намеква, че китайското правителство може да бъде наясно с тези усилия, но да не се намесва.
Същевременно Кремъл е променил тактиката си за нанасяне на удари от въздуха в Украйна. Руският военен арсенал включва безпилотни летателни апарати с голям обсег, които летят на височина няколко километра над украински градове, преди да нанесат синхронизирани удари с множество дронове.
Украински източници съобщават, че руските сили пускат безпилотни летателни апарати "Шахед" в плътни формации, за да преодолеят украинските системи за противовъздушна отбрана. Те също така изпращат групи от 10 до 15 дрона извън градовете, преди да извършат удари.
Руските сили продължават да модернизират дроновете "Шахед", балистични ракети и ударни тактики, което затруднява усилията на украинските сили да ги унищожат.
По-ранните тактики за използване на дронове в отделни вълни всяка нощ се заменят с нови усилия за нападения с по-плътни формации, което показва, че руските военни смятат тази нова стратегия за по-ефективна срещу украинската противовъздушна отбрана.
Прочети цялата публикация



Владимир Путин възражда КГБ във ФСБ
Москва подготвя почвата за агресия срещу Балтика и Полша
Тоталната война - кулминацията на путинизма
Русия отново заплаши балтийските държави
Боен опит! Бившият шеф на ЦРУ иска САЩ да научат нова концепция за водене на война от украинската армия
Ще продължи ли агресията на Путин (ЧАСТ 1)
Володимир Зеленски: Кремъл може да предложи на Запада да отмени някои санкции в замяна на спиране на огъня с Украйна
ISW: Украйна нанесе серия дълбоки удари по руска петролна и военна инфраструктура
ISW: Москва не се отказва от нови териториални амбиции в Украйна
ISW: Русия продължава масираните удaри срещу Украйна преди лятната офанзива
„Ничия земя“: Пещерният убиец - осъден до живот за едно убийство, но подозиран за още много (ВИДЕО)
2026 Special 301 Report
Зетят на Тръмп привлече лобиста Ник Стюарт към преговорния екип с Уиткоф
Иран заяви: "Топката е в полето на САЩ", готови сме и за война
Ботев Враца - Спартак Варна 2:1 /репортаж/
Георги Костодинов: Горд съм, че съм левскар! Ние сме семейство, синята общност го заслужава
Цветомир Найденов: Честита титла на Левски, другото е казано
НА ЖИВО: Отзиви след Левски - ЦСКА 1948
Шестима души загинаха при пожар в салон за масажи