ЕС предлага увеличени покупки на втечнен газ от САЩ в търсене на търговски компромис
Европейският съюз ще възобнови предложението си към Съединените щати за увеличаване на покупките на американски втечнен природен газ (LNG), надявайки се, че президентът Доналд Тръмп ще прояви по-голяма готовност за диалог след обявения 90-дневен мораториум върху новите глобални мита. Това съобщава Политико, позовавайки се на трима европейски официални представители, предава News.bg.
Брюксел подготвя конкретни предложения, целящи да отговорят на исканията на Вашингтон и да намалят напрежението в трансатлантическите търговски отношения. Сред идеите е и обединяване на търсенето на втечнен природен газ чрез мащабни общоевропейски поръчки, които биха отговаряли на очакванията на Белия дом, но при по-конкурентни условия.
„Тези предложения стоят на масата от известно време, но сега се надяваме, че има възможност за напредък“, коментира един от източниците на изданието.
В началото на седмицата Тръмп обяви 20% мита върху вноса от ЕС и настоя европейските държави да увеличат покупките си на американски енергоносители със 350 милиарда долара. Изненадващо, в сряда вечерта той обяви 90-дневен мораториум върху по-голямата част от новите мита и призова за подновяване на преговорите.
Европейският съюз разглежда тази пауза като възможност да върне в дневния ред темата за увеличени доставки на американски втечнен газ — както за подобряване на отношенията със САЩ, така и като част от дългосрочната стратегия за намаляване на енергийната зависимост от Русия.
„В бъдеще ще купуваме повече газ от САЩ“, потвърди еврокомисарят по енергетика Дан Йоргенсен, като подчерта, че подобни сделки трябва да отговарят и на климатичните цели на блока.
Въпреки дипломатическия напредък, предизвикателствата остават. Покупките на LNG в ЕС се извършват от частни компании, а някои държави вече сигнализират, че вносителите са достигнали капацитетните си лимити. Опитите за общо договаряне на газови доставки след началото на войната в Украйна също не постигнаха очакваните резултати поради слаб интерес от страна на бизнеса.
Допълнителен натиск идва от изискването страните членки да запълнят 90% от газовите си хранилища до 1 ноември. Възможна надпревара за доставки през лятото би повишила цените, което кара някои европейски столици да настояват за повече гъвкавост в правилата с цел ограничаване на разходите.
В четвъртък председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предупреди, че ЕС ще отговори на евентуално възстановяване на митата, но добави: „Искаме да дадем шанс на преговорите.“
Прочети цялата публикация