Египет предаде израелско предложение за мир в Газа на „Хамас“

Хамас е дал предварително съгласие да освободи по-голям брой заложници като част от ново предложение за примирие, съобщава телевизия Al-Arabiya, позовавайки се на свои източници, предава News.bg.
Според тях преговорите навлизат в решителен етап, като проектоспоразумението е почти финализирано. Съединените щати са обещали на Хамас да окажат натиск върху Израел да се ангажира с преговори за край на войната, пише The Times of Israel.
Досега преговорите бяха блокирани заради настояването на Израел за освобождаване на 11 живи заложници в замяна на временно прекратяване на бойните действия, докато Хамас предлагаше само пет.
Според новото предложение, Израел е готов да приеме освобождаването на 8 до 10 заложници, сред които и американско-израелският гражданин Едан Александър, показан в пропагандно видео на Хамас в събота.
Планът предвижда освобождаването да стане на два етапа, паралелно с допускане на хуманитарна помощ в ивицата Газа. Очаква се Хамас да предостави и медицински доклади за останалите заложници. Въпросът за евентуално оставане на лидерите на Хамас в Газа засега е отложен.
Египет и Катар, със съдействието на САЩ, работят по разширена версия на примирието от януари, което може да включва и начални стъпки към прекратяване на войната. Египет дори е предложил Хамас да бъде демилитаризиран под египетски надзор като част от трайно споразумение.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху е смекчил позицията си след среща с президента Доналд Тръмп миналата седмица. Израел е приел предложение за 45-дневно примирие, в което в първите седмици да бъдат освободени заложниците, и се е отказал от изискването освобождаванията да са строго поетапни.
Освен това Тел Авив е предложил размяна на телата на загинали палестинци срещу 16 тела на израелци, които все още се намират в Газа. Израел също се е съгласил на допускане на хуманитарна помощ и изтегляне на войските до позициите преди възобновяването на офанзивата на 18 март.
Въпреки тези отстъпки, Нетаняху продължава да отхвърля пълно прекратяване на войната и изтегляне на армията преди окончателното унищожаване на военната структура на Хамас — организация, която САЩ, ЕС и Израел определят като терористична.
Според социологически проучвания, мнозинството от израелците биха подкрепили край на войната в замяна на освобождаване на всичките 59 заложници, от които се смята, че само 24 са все още живи.
Прочети цялата публикация



Тръмп: Членовете на Съвета за мир ще дадат над $5 милиарда за Газа
Израел порази обекти на "Хизбула" в Южен Ливан
Николай Младенов: Нарушенията на примирието застрашават преходното управление на Газа
Директива към всички хотели в Дубай: никакви гости да не бъдат изгонвани
Оман: Вратата за дипломация между САЩ и Иран остава отворена
Иран и САЩ подготвят армиите си за военен сблъсък
Словакия смята, че само Съветът за мир може да донесе стабилност в ивицата Газа
Бенямин Нетаняху: Ако Иран атакува Израел, ще получи удар, какъвто дори не може да си представи
Американска военна база в центъра на Газа? Мястото е предвидено като център за бъдещите Международни стабилизационни сили
Тръмп призова за "пълното и незабавно" разоръжаване на палестинската групировка "Хамас"
Кого да слушат: Европейските посланици получиха противоречащи си послания от Брюксел
Земеделският министър вижда нужда от спешни действия в горите
Златна сватба за Марги Хранова
Microsoft ще предложи на компаниите да наемат AI агенти под наем
Джъстин Бийбър изгуби самообладание и хвърли бутилка по папараци в Холивуд
Барселона не е готова да плати огромна сума за Хулиан Алварес, категоричен е Лапорта
Министър Георги Шарков: Ще направя всичко по силите си българите да дадат гласа си в едни честни и прозрачни избори
Министър Околийски: Ще търсим работещи промени в наредбата за специализациите и защита на интересите на младите лекари