Fakti.bg | 14.04.2025 17:00:56 | 23

САЩ изтеглят войските си от базата край Яшонка, но остават ангажирани с присъствието си в Полша


САЩ обявиха, че изтеглят войските си от военната база край полския югоизточен град Яшонка – ключов център за снабдяване на Украйна с военно оборудване. Американският телевизионен канал „Ен Би Си Нюз“ съобщи, позовавайки се на военни служители от САЩ и Европа, че Пентагонът обмисля изтеглянето на около 10 хил. американски войници от Източна Европа, по-специално от Полша и Румъния. Каналът цитира и Елбридж Колби, когото се очаква скоро Сенатът да утвърди за висш политически съветник на Пентагона, който призовава към намаляване на броя на войските в Европа в полза на фокусирането на Вашингтон върху Китай.

Командването на Сухопътните войски на САЩ в Европа и Африка (USAREUR-AF) обяви на страницата си в интернет планираното преместване на американските военни и военно оборудване от логистичния хъб в Яшонка, който САЩ използва за доставката на военна помощ за Украйна. „Това предислоциране е част от по-широката стратегия за оптимизирането на американските военни операции, подобряването на равнището на подкрепа за съюзниците и партньорите, докато също така се подобрява ефективността“, заяви командването. Американските войници бяха разположени на летището в Яшонка в началото на руската инвазия в Украйна през 2022 г. Оттогава то служи като важен логистичен хъб за транспортирането на западната военна помощ за Украйна, предпазван от американска ракетна система за противовъздушна отбрана „Пейтриът“.

Сухопътните войски на САЩ ще останат ангажирани с присъствието си в Полша, където имат постоянен гарнизон в Познан, отбелязва вестникът на Въоръжените сили на САЩ “Старс енд Страйпс”. „През последните няколко години сме разположени в различни постоянни съоръжения в страната. След три години в Яшонка това е възможност да определим правилния размер на нашия отпечатък и да спестим средства на американските данъкоплатци“, отбеляза в изявление ген. Кристофър Донахю, командир на Сухопътните войски на САЩ в Европа и Африка.

Даниел Лоутън, шарже д’афер на САЩ в Полша, заяви, цитиран от англоезичното полско издание “Ноутс фром Поланд”, че страната му е „дълбоко благодарна на града и жителите на Яшонка за топлото посрещане на американския персонал и високопоставените посетители през последните три години“. „Вашата подкрепа е пример за близките връзки между нашите нации и засили силата на нашето партньорство между САЩ и Полша. Докато се адаптираме към променящите се нужди, този преход ни позволява да поддържаме тясното си сътрудничество, като едновременно използваме ресурсите по-ефективно“, допълни той.

Този ход идва на фона на нарастващите опасения на Европа относно ангажимента на САЩ към европейската отбрана при президента Доналд Тръмп, който се закани да не защитава страните от НАТО, които според него изразходват недостатъчно за отбрана, както и заплаши суверенитета на членовете на НАТО Гренландия и Канада, отбелязва брюкселската редакция на “Политико”.

Президентът на Полша Анджей Дуда заяви, цитиран от националната новинарска агенция ПАП, че САЩ внасят изменения в разполагането на силите си в Полша, а не ги изтеглят от страната. Полското Министерство на националната отбрана също заяви пред агенцията, че американските военни не напускат Полша, а вместо това прилагат предишни планове за предислоциране на частите си. Допълнително министерството цитира американския министър на отбраната Пийт Хегсет, който заяви по време на януарското си посещение в Полша, че числеността на американските войници, разположени на различни места в страната, ще остане на равнище от приблизително 10 хил. души.

„Изтеглянето на американските войници от летището в Яшонка беше обявено и консултирано с нас преди много седмици. Войниците, които ще бъдат изтеглени, ще продължат да бъдат разположени в Полша и това по никакъв начин не означава намаляване на американските сили в Полша“, заяви в “Екс” премиерът Доналд Туск.

„Американските войници остават в Полша!“, написа на профила си в социалната мрежа „Екс“ полският министър на отбраната Владислав Кошиняк-Камиш. Той допълни, че в рамките на решението на НАТО другите съюзници, включително Норвегия, Германия, Великобритания и Полша, ще поемат отговорностите на САЩ на летището.

Генерал-лейтенант Дариуш Луковски, ръководител на Бюрото за национална сигурност на Полша, подчерта, че дейностите в базата Яшонка няма да бъдат намалени. Луковски предположи, че решението на американската администрация е водено от икономически мотиви, отбелязва полският информационен портал “Онет”.

Според полския телевизионен канал Те Ве Пе действието не бива да се тълкува като пълно изтегляне на американски войници от Централна и Източна Европа. Каналът цитира местния политолог Яцек Тарочински, който предполага, че обсъжданото число може да не се отнася за военен персонал, а по-скоро за цивилните лица, работещи във въоръжените сили. Той добави, че редица действия, включително фактът, че Първа бронирана дивизия на американската армия поема командването на американските сили в региона и засиленото присъствие на САЩ в балтийските държави, го водят до мисълта, че американското военно присъствие в страната ще продължи.

Полското списание “Политика” не вижда причина за безпокойство. „Американците правилно усетиха, че отново вършат работата на някой друг, което, макар и славно, в никакъв случай не беше възнаграждаващо. САЩ вече казваха „Стига!“ още преди политикът, който казва тези думи най-шумно, да дойде на власт там. Отне няколко месеца, за да изковат концепцията, но в крайна сметка беше решено, че в рамките на НАТО трябва да се създаде „Украинско командване“ и че мисията в Яшонка трябва да бъде преобразувана от американска в съюзническа. Тези решения бяха одобрени на срещата на високо равнище на НАТО във Вашингтон, но без да е обяснено подробно какво всъщност означават“, коментира пред изданието полският политолог Марек Сверчински.

Вестник “Жечпосполита” на свой ред се пита: „Какво послание изпраща Доналд Тръмп на Владимир Путин с този ход?“. „Увеличаването на военното присъствие на САЩ в Полша имаше за цел да демонстрира, че САЩ ще пазят всеки сантиметър от територията на НАТО. Изтеглянето на тези войски изпраща обратния сигнал. На Путин и на неговата пропагандна машина се дава ценен подарък без нищо в замяна“, коментира авторът на статията Михал Шулджински.

Пишейки за полския ежедневник “Газета Виборча”, политологът Бартош Велински описа решението за преместване на войските като „лош знак“, добавяйки, че „на корпоративен жаргон оптимизацията означава намаляване на разходите. Властта в Америка сега се държи от хора, които искат да превърнат държавата в корпорация и за целта използват брадва, а не скалпел“.

Ген. Роман Полко, бивш командир на специалните сили на Полша – ГРОМ, коментира пред полския портал “Бизнес Алерт”, че това е знак, че „САЩ не искат да подкрепят Украйна в степента, в която са го правили досега, и следователно решението за изтегляне от Яшонка не е добра новина за Киев“. Той също така заяви, че САЩ са готови да оставят на другите членове на НАТО подкрепата за Украйна, но предположи, че САЩ все пак остават ангажирани със защитата на източния фланг на НАТО.

„Би било сериозна грешка да изтеглим силите от Европа точно сега“, заяви, цитиран от в. “Хил”, конгресменът републиканец от Небраска Дон Бейкън по време на изслушване на Комисията по въоръжените сили във вторник. „Днес възпираме Русия и смятам, че изтеглянето на силите е признак на слабост“, допълни той.

Руският опозиционен политолог Абас Галямов се пита на профила си във “Фейсбук” защо Тръмп не е направил оттеглянето част от преговорите за войната в Украйна. „Убеден съм, че това решение можеше да бъде използвано за осигуряване на някаква отстъпка от страна на Русия. Нещо от рода на: „Нека всеки предприеме стъпка за деескалация. Ние сме готови да изтеглим 10 000 наши войници от вашите граници. Какво предлагате в замяна?“. Човек би очаквал „майсторът на сделките“ да използва наличните ресурси по-мъдро, а не просто да ги пропилява“, отбелязва той.

Украинската агенция УНИАН свързва новината с изместването на ударението във външната политика на САЩ от Европа към Азия. „Правителството на САЩ постепенно изтегля войските си от Източна Европа, като същевременно увеличава военния си бюджет до рекордните един трилион долара. Тръмп събира сили и започва да подготвя страната за голяма война (или заплаха за война). Вероятно няма да е в Европа: Иран и неговите проксита, особено хусите в Йемен, както и Китай са най-очевидните „адресати“ на тези жестове от страна на Тръмп“, отбелязва журналистът Андрий Попов.

Литовският вестник “Неткарига Рита Авизе” разкритикува липсата на информация от страна на политиците. „Не можем да пренебрегнем това, че в момента сме хванати между двама индивиди, които владеят глобална власт и чиито следващи стъпки са непредсказуеми и опасни. Това, което наистина е тревожно, е, че политиците не са готови да анализират политическата и икономическата ситуация и да информират обществото, което по същество е оставено в неведение за утре, да не говорим за следващите седмици и месеци. Дали това е арогантност на властта, или просто липса на професионализъм?“, пита се главният редактор Елита Вейдемане.

Прочети цялата публикация