Защо Русия удари Суми? "Цел номер едно са били децата."

Руските ракетни удари срещу украинския град Суми на Цветница причиниха смъртта на десетки цивилни. По последни данни загиналите са 35, сред които и две деца. Ранени са 117 души, от които 15 са деца.
Световните лидери осъдиха руската атака срещу Суми, а в Украйна се разгоря дискусия за това каква би могла да бъде причината за нападението. Депутатката във Върховната рада от партията "Слуга на народа" Маряна Безухлая упрекна властите, че и до днес украинските военни биват събирани на едно място, за да бъдат награждавани, а това ги поставя под заплахата от целенасочен удар от страна на Русия. Кметът на Конотоп Артьом Семенихин пък обвини ръководителя на Сумската областна администрация Владимир Артюх, че е съгласувал провеждането в града на мероприятие за награждаване на военни от 117-а бригада.
"Нито един военен престъпник да не избегне възмездието"
Срещу Суми са били изстреляни две балистични ракети. Както обяви украинският президент Володимир Зеленски, едната е уцелила университетска сграда, а втората е избухнала в центъра на града.
Именно вторият удар е бил особено смъртоносен. "Втората балистична ракета, изстреляна от руснаците срещу Суми, вероятно е била пълна с осколочни елементи и е избухнала във въздуха, за да нанесе максимални поражения на хората по улиците на града. Според предварителните заключения повечето мирни жители са загинали именно от тези поразяващи елементи", съобщи началникът на Сумската градска военна администрация Серхий Кривошенко.
По негови данни експлозията е станала в район, в който има жилищни сгради, учебни заведения и магазини. "Тези действия на терористите показват, че атаката е била планирана именно срещу граждански обекти и мирни хора по улиците."
Главното разузнавателно управление на украинското Министерство на отбраната е установило, че ударите са били нанесени от руските ракетни бригади 112 и 448. Ръководителят на управлението Кирил Буданов заяви: "Нашата обща задача е да направим така, че нито един военен престъпник - от тези, които са издавали заповедите, до тези, които са изстреляли ракетите - да не избегне възмездието".
От Генералния щаб на въоръжените сили на Украйна също обещаха отговор, като отбелязаха, че Русия за пореден път демонстрира липса на воля за мир. "Нейната цел е да сее страх. Но Русия ще получи нашата ярост и неизбежно възмездие. Нашият отговор ще бъде твърд."
Упреци към военните и управата в Суми
Междувременно в украинското общество и в социалните мрежи се разгоря дебат около вероятните причини за удара на Русия срещу Суми. Всичко започна с упрека на депутатката Маряна Безухлая срещу украинското военно ръководство. "Не събирайте военните за награждаване, особено в градовете, които са пълни с цивилни. Руснаците са имали информация за струпването на военни", написа тя в Телеграм. Безухлая напомни и за друг трагичен случай - руски удар от ноември 2023 година също по време на награждаване на военни.
Кметът на Конотоп Артьом Семенихин пък обвини Сумската управа за съгласуването на мероприятието по награждаването на военните. По неговите думи областният управител на Суми е бил предупреден за опасностостта, но въпреки това е съгласувал мероприятието. "Цел номер едно са били мирните жители, най-вече децата. Цел номер две са били военните", заяви Семенихин, като добави, че военните не са пострадали, тъй като са били в укритие.
Руското министерство на отбраната отхвърли твърденията на Безухлая и Семенихин, като заяви, че ударите в Суми са били насочени срещу военни и са довели до смъртта на над 60 военнослужещи. Тези данни няма как да бъдат проверени, но според наличната до момента информация жертвите на нападението са предимно цивилни граждани.
Ако в университета в Суми действително е имало среща на военни за награждаване, то хората, издали тази заповед, трябва да отговарят пред военен трибунал, казва пред ДВ експертът по антитерористични операции Евгений Дикий. Според него голямото струпване на военни на едно място може да бъде избегнато. Но дори и да се прави нещо подобно, не бива да е в центъра на град. "Руските ракети не са особено точни и може да се прицелват във военните, а да улучат мирни граждани."
"Престанете да търсите виновни в Украйна"
Военният наблюдател Константин Машовец е убеден, че ударът по центъра на Суми е един от важните елементи в цялостната стратегия за принуждаване на Украйна да капитулира в съответствие с условията на Кремъл. "Основната цел е в общественото мнение на украинците да се формира рязко отхвърляне на всяко продължаване на войната в Украйна. Страхът, усещането за безпомощност и фаталност са главните целеви приоритети на врага", написа той във Фейсбук. Според Машовец по този начин Русия иска да разклати украинското общество и максимално да понижи нивото на устойчивост и способността да се оказва съпротива.
И според "Политико" целта на Русия е да тероризира цивилното население и да го настрои срещу украинските военни и правителство, които в резултат да бъдат принудени да поискат мир с Москва. Изданието цитира украинския военен анализатор Микола Белесков с думите: "Целта на тази тотална война е да бъдат принудени цивилните граждани да окажат натиск върху украинските власти да преговорят според условията на Русия. Досега руснаците не са успели да го постигнат, но те вярват, че има критична точка, отвъд която цивилните ще започнат да насочват омразата си не към Руската федерация, а към украинското правителство".
Общественичката Олександра Дворецка призовава на свой ред украинците да престанат да търсят виновни в Украйна и да не отправят нападки срещу военните, които ежедневно защитават Украйна. "Нашата задача е да регистрираме руските престъпления, да говорим за тях, отнасяйки се максимално точно към фактите и детайлите, и да търсим отговорност от тези, които са издали заповедта", написа тя във Фейсбук и добави: "Такава ракета не прави разлика кой сте - военнослужещ или учител, дете или възрастен, дали си на автобусна спирка, в концертна зала или на пейка в парка. Това са хиляди стоманени куршуми, които летят с безумна скорост и отнемат човешки животи. Това не е точен удар. Това е терор".
Автор: Александър Куницкий
Прочети цялата публикация