Fakti.bg | 16.04.2025 02:20:58 | 35

Белград: Присъединяването на Сърбия към ЕС все повече губи смисъл, той е в дълбока криза

Присъединяването на Сърбия към Европейския съюз губи смисъл, тъй като съюзът преживява дълбока криза.

Това каза в интервю за ТАСС министърът на семейството и демографията на Сърбия Милица Джурджевич-Стаменковски.

„Смятам, че настоящата политика на ЕС е в дълбока криза и е изправена пред сериозни предизвикателства“, каза министърът. „ЕС трябва сериозно да преосмисли настоящите си политически позиции и ясно да дефинира бъдещия си подход към страните, които се стремят към пълноправно членство.

„Ако Брюксел продължи да се придържа към сегашния курс на двойни стандарти, протекционизъм и незачитане на националните интереси, тогава по-нататъшното разширяване на европейската общност става изключително съмнително – както от гледна точка на оправданието, така и от гледна точка на смисъла на този процес, предвид променящата се геополитическа картина на света“, подчерта Джурджевич-Стаменковски.

Министърът подчерта, че Сърбия е започнала процеса на европейска интеграция във време, когато идеята за членство в ЕС е била много по-привлекателна за обществото както в самата Сърбия, така и в други потенциални страни кандидатки.

„Постоянното настояване на ЕС за санкции и конфронтация с Русия, избягването на рационални решения по отношение на конфликта в Украйна и нежеланието му да признае сериозния дефицит на демократична легитимност в собствените си институции – всичко това сериозно подкопа авторитета и привлекателността на европейския проект“, обясни тя.

Министърът изрази съмнение, че "ЕС искрено ще се интересува от разширяване в обозримо бъдеще".

„Очевидно е, че се извършва реорганизация и преразпределение на сферите на влияние, което неминуемо ще доведе до преразглеждане на съществуващите практики и механизми в самия ЕС“, отбеляза тя.

"Злонамерените и враждебни изявления на еврокомисаря по разширяването Марта Кос, направени в ултимативна форма, имат за цел да принудят Сърбия да състави правителство в съответствие с желанията на Брюксел, каза Милица Джурджевич-Стаменковски.

"Това е неприемлив опит за натиск и изнудване", отбеляза тя.

По-рано Кос заяви, че сръбският вицепремиер Александър Вулин не трябва да бъде включен в новото правителство на републиката поради близостта му с Русия.

Сръбският министър припомни, че съставянето на правителство е вътрешен въпрос на всяка суверенна държава.

"Правото на формиране на изпълнителна власт е един от основните демократични принципи, залегнали в Хартата на ООН, която строго забранява всякаква намеса във вътрешните работи на държавите. Тази разпоредба трябва да се спазва преди всичко от международни организации, като ЕС, чиито учредителни документи изрично посочват необходимостта от зачитане на суверенитета и конституционния ред както на страните членки, така и на страните кандидатки", подчерта Джурджевич-Стаменковски.

Както ФАКТИ вече информира, ЕС е стартирал процедурата за включване на сръбския вицепремиер Александър Вулин в списъка със санкционирани лица след реч в ЕП, където той направи няколко изявления за отношенията с Брюксел и Москва. От ЕП е отправено искане към сръбския президент Александър Вучич да отстрани Вулин от новото правителство.

В ЕП вицепремиерът на републиката заяви, че Сърбия "никога няма да влезе във война с Русия в името на членството в ЕС". Той отбеляза, че Сърбия е изпълнявала всяко желание и искане на ЕС в продължение на 20 години, но след това на Белград е било казано, че "следващите пълноправни членове на ЕС, които не са изпълнили нито едно условие, ще бъдат Украйна и Молдова".

Коментирайки възможността за въвеждане на санкции срещу Русия, Вулин каза, че Сърбия „няма да се поддаде на това заради конфликт, който би могъл да бъде избегнат, ако Западът просто беше спазил Минските споразумения“. Той заяви, че Брюксел е замислил проект за сваляне на Вучич с активната подкрепа на западните разузнавателни агенции.

Прочети цялата публикация