Ще направи ли Тръмп Китай "велик отново"?

През първото тримесечие на тази година китайската икономика е отбелязала по-висок ръст от прогнозирания - според официалните данни от Пекин увеличението е с 5,4 процента в сравнение с миналата година. В същия период износът също се е увеличил.
В началото на април Доналд Тръмп покачи митата за Народната република до 145%. Но ще се отразят ли те наистина на икономиката или напротив - американският президент ще направи Китай "велик отново"?
Ръст на износа през март
Износът на Китай през март е нараснал изненадващо много, информира ZDF - с 12,4 процента в сравнение със същия месец през 2024-а. Очевидно става дума за стоки, поръчани спешно преди обявеното от Тръмп увеличение на митата.
Заместник-председателят на Националната статистическа служба на Китай Шенг Лайун каза, че началото е добро, а търсенето е нараснало. По-рано прогнозите на анализаторите за ръста предвиждаха 5,2 процента.
Китай е готов да отговори
За 2025 година Пекин отново си е поставил амбициозни цели за ръст от пет процента - въпреки ескалиралия през април търговски конфликт със САЩ.
"Категорично отхвърляме търговския протекционизъм", заяви Шенг, цитиран от АРД. "Това е саморазрушително действие, което пречи на световната икономика." Митата биха имали краткосрочен ефект, но не биха променили дългосрочната положителна тенденция за развитие на Китай, твърди той.
Шенг допълни, че властите имат готовност да предприемат "разнообразни мерки", за да гарантират ценовата стабилност и да насърчат заетостта.
Хонконг спира изпращането на стоки за САЩ
В контекста на търговския спор Хонконг спря изпращането на стоки за САЩ, информира АРД. Пощите в специалната административна зона съобщиха, че "категорично няма да събират мита от името на САЩ и ще преустановят приемането на пощенски пратки, предназначени за САЩ".
Това е реакция на "насилственото" увеличение на митата от страна на американския президент Доналд Тръмп. Първоначално тази разпоредба ще важи за сухопътните пратки, а от 27 април ще се прилага и за въздушните. Пратките, които съдържат само документи, но не и стоки, няма да бъдат засегнати.
Китай иска да разшири кръга на търговските си партньори
Световната търговска организация предупреждава, че митническата война може да доведе до срив от 80 процента в стокообмена между САЩ и Китай. Ефектът вероятно ще се усети и в Европа. САЩ и Китай са най-важните търговски партньори на Германия, посочва АРД.
ZDF от своя страна изтъква, че докато американското правителство разваля съюзи и създава несигурност на пазарите, китайското правителство очевидно ще се възползва от благоприятния момент за започване на търговски преговори с ЕС и за пренасочване на стоковите потоци към европейския пазар.
Междувременно китайското външно министерство съобщи, че Пекин възнамерява да разшири кръга на търговските си партньори и да привлече повече инвестиции в страната. За целта Си Дзинпин планира да посети три азиатските държави в следващите дни - Камбоджа, Виетнам и Малайзия. "Търговските войни и митата не познават победители", написа той преди пътуването. Тръмп наложи мита от съответно 49%, 46% и 24% на трите държави, преди да ги замрази за 90 дни.
Слабото търсене възпира икономиката
Въпреки това наблюдателите смятат, че през второто тримесечие икономическият ръст ще отслабне. До момента китайското правителство се опитва наред с другото да стимулира потреблението с програма за замяна на старите уреди и на автомобилите с нови.
Китай отдавна се бори със слабото търсене, дефлационния натиск и кризата с недвижимите имоти, които пречат на развитието на икономиката, обобщава АРД.
Прочети цялата публикация