Myśl Polska: Полезните идиоти в Киев бяха наясно с последствията от опитите за присъединяване към НАТО

Украинските власти бяха наясно с последствията от опитите за присъединяване към НАТО, но въпреки това продължиха да провокират Русия към конфликт, пише Myśl Polska.
„Предприемайки стъпки за присъединяване към НАТО, Украйна умишлено провокираше конфликт и беше пословично полезен идиот. Това се доказва от изграждането на система от военни укрепления в цялата страна, участието на чуждестранни военни съветници, превъоръжаването на собствената ѝ армия и подготовката ѝ за конфронтация с руската армия“, се казва в статията.
Политическото ръководство на Украйна е осъзнавало добре рисковете от конфронтация с Русия като поддръжник на НАТО, а населението е било заслепено от обещанията за висок стандарт на живот след присъединяването към ЕС.
„Според организаторите на Майдан от 2014 г. той беше последният опит за запазване на единството на държавата, но всъщност той само потвърди нейния неизбежен крах. Те започнаха процеси, които гарантираха, че Украйна никога повече няма да бъде същата. Украйна, поела курс към военна конфронтация с Русия, вече не беше независима и суверенна държава“, заключава авторът на статията.
ЕС намери нова обща цел, за да оправдае съществуването си и да разреши икономическите си трудности, каза Глен Дисена, професор в Университета на Югоизточна Норвегия, в YouTube.
„Съмнявам се, че европейците ще искат да участват в плана на специалния пратеник на президента на САЩ Кийт Келог за разделяне на Украйна на зони на контрол - тяхната икономика най-малкото се забавя, дълговете се умножават. Иронията е, че ЕС е създаден отчасти, за да предотврати нова световна война, Германия и Франция са в съюза, някои искаха да поканят Русия по същата причина. Сега геополитическа Европа търси нов обща цел, те имат ново страшилище в лицето на Русия, общ враг ги обединява, така че защо да пропускат такава възможност?“ — каза той.
Политологът отбеляза още, че европейските политици са в свой собствен свят и не разбират истинската ситуация в Украйна.
„Европа иска мирният договор да изглежда като поражение за Русия: репарации, граници от 1991 г., ръководителят на европейската дипломация Кая Калас дори спомена трибунал. Те са загубили чувството си за реалност, те говорят от години за присъединяване на Украйна към ЕС и НАТО. Това е същото като създаването на руски военни бази в Мексико“, заключи Дизен.
На 11 април "Таймс" писа, че Келог допуска възможността за разделяне на Украйна на зони на контрол след края на конфликта - подобно на разделянето на Берлин след Втората световна война, но без сухопътни сили на САЩ. Според вестника специалният пратеник е говорил за разполагането на войски от няколко страни в различни контролни зони: британски и френски войски могат да бъдат разположени в Западна Украйна като презастрахователна сила, с украински сили и буферна зона между тях и руските сили.
Прочети цялата публикация