БНР Стара Загора | 17.04.2025 07:00:00 | 34

Да нарисуваш икона


25 деца посещават ателието по иконопис към православен храм " Света Троица" в Стара Загора. Занятията се водят от иконописеца Зорница Иванова. А нейни ученици са момчета и момичета на възраст от 8, та до 17 и нагоре години. 

Един от тях е 12-годишният Христо Манолов, който старателно се труди по лика на Свети Архангел Михаил. Решението да изобрази  тъкмо него момчето е взело, защото това е предводителят на войската на ангелите, който се сражава със Злото. Това ще е третата икона на Христо Манолов. Досега е нарисувал образите на Свети Георги и на Исус Христос.

Разговора ми с Христо много внимателно слуша неговият другар по работно място.  Който, оказва се, е само на осем години. И си е избрал нелеката задача да нарисува Свети Георги Победоносец. Защото се казва Георги ли - "не", отговаря момчето. И допълва, че фамилията му е Георгиев. А името на светеца пък носи неговият брат. 


"Онова, което привлича и задържа децата в школата е свободата. Но и отговорността, която тя носи със себе си", казва ръководителят на ателието по иконопис към храма " Света Троица" Зорница Иванова. "Тук всеки трябва сам да подготви работното си място, а след това и да го почисти, да се погрижи за четките, да си направи чай, ако му се пие", дава пример Зорница Иванова. 

А междувременно, докато говорим, въпросите и молбите, към Зори, както я наричат нейните ученици, валят - " кой е този светец", " ще ми помогнеш ли за лицето" , искам помощ да нарисувам короната".....

Изумително е как тя успява да откликне на всички молби и желания. 

След участниците в ателието има и  такива, които са вече са пораснали, но се връщат. Като Теодор. Който рисува, както той сам я нарича, " картина" на седем години. 


Прага на школата по иконопис той прекрачва още като дете, след това прекъсва занятията. Връща се вече като студент, преди два месеца. И с изненада установява, че Зори и запазила недовършената му творба - икона на Свети Климент Охридски.  

"Лицето го направих сам, трудни са светлосенките на дрехите", споделя Теодор. Очаквам да ми каже, че учи за иконописец, но се оказва, че е записал съвсем различно нещо "индустриално инженерство"  в Техническия университет в София. 

"Идвам тук всяка събота и неделя, за да си почина, рисуването ми носи удоволствие и спокойствие", признава Теодор 

"Имаме едно момиче, което вече дори завърши иконография, надяваме се да има и повече", казва ръководителят на школата Зорница Иванова. 

Как се рисува икона, какви бои се използват и какво ще се случи с творбите на участниците в ателието по иконопис към храм " Света Троица" - чуйте в репортажа.  



Прочети цялата публикация