Пети ден продължава блокадата на сръбската национална телевизия

Протестиращи студенти и граждани блокират пети ден сръбската национална телевизия РТС, съобщават сръбските медии.
Протестът ще продължи, както обявиха студентите, докато не се обяви нов конкурс за членове на регулатора за електронни медии РЕМ или докато не спре работата на РТС, отбелязва агенция Бета, цитирана от БТА.
Блокадата започна на 14 април вечерта. Блокирани са входовете на РТС в центъра на Белград, както и студиа, които са разположени в парка "Кошутняк", а служителите на телевизията не могат да стигнат до работните си места.
РТС съобщи, че заради блокадата е принудена да промени програмната си схема. Вчера телевизията внесе жалба срещу неизвестни лица, а също така беше поискана реакция от международни институции, съобщава медията на сайта си. Телевизията се извини на сръбските граждани, че заради "насилствената и незаконна блокада" няма да може по традиция да излъчва вечерната и сутрешната литургия за Великден в събота и неделя от храма „Свети Сава“, както и католическата литургия от катедралата „Успение на Пресвета Богородица“ в събота вечер.
Вълна от протести, начело със студенти, заля Сърбия след падането на козирката на гарата в Нови Сад на 1 ноември, в резултат на което загинаха 16 души. В рамките на протестните действия студентите блокират около 60 факултета в страната. Според протестиращите до трагедията се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическата и наказателна отговорност за случилото се, настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние.
Студентите и гражданите, които блокират входа на РТС в центъра на Белград запазиха днес мълчание в продължение на 16 минути в памет на жертвите от трагедията в Нови Сад. След това отново бе пусната силна музика, а от мегафон се скандираше „няма намаляване на напрежението, докато не бъдат изпълнени исканията“, информира агенция Бета.
Групи граждани на различна възраст, облечени в тениски с надписи „Бягам за студентите“ и „Ходя за студентите“, се присъединиха към блокадата.
Както обясниха, всяка седмица те тичат или ходят пеша от Факултета по драматични изкуства до един от блокираните от студенти факултети или до мястото, където се намират в момента.
Пред сградата на РТС няма полицейски екипи, само пътната полиция, за да спира движението.
Прочети цялата публикация



Блокадата на границата със Северна Македония е вдигната снощи, трафикът постепенно се възстановява
Украинският депутат Роман Костенко: Русия няма да спре, докато не унищожи армията ни
bTV назначи нови водещи на сутрешния блок "Тази сутрин"
Продажбите на козметичната марка на Виктория Бекъм скочиха на фона на скандала с Бруклин
Тони Дачева празнува 59-ти рожден ден
Защо курсът на златото и среброто изведнъж се срина?
30 млн. евро са вкарани в обращение чрез магазините на Lidl
Русия отново се готви за война срещу Финландия
Девет основни теми, които определиха първата година от втория мандат на Тръмп
Джонатан Рауч за САЩ при Тръмп: Да, това е фашизъм
Одобрен е нов препарат за лечение на астма с прием само два пъти в годината
Проф. Пламен Павлов: Левски не е предаден, а е заловен от тайните служби на Османската империя
Кой е Георги Шарков, предложен за министър на електронното управление
Кметът на Созопол с информация за обстановката
Британският бизнес е обезпокоен от предстоящата забрана на VPN
Опасен тропически вирус се разпространява в Европа заради климатичните промени
Асен Митков навръх 21-ия си рожден ден: Омразата ще ви убие. Живейте и се наслаждавайте на живота
ИТН: В служебния кабинет "Петрохан" вицепремиер е юрист на НПО, "натискала" МВР
Свързаност и сигурност за най-важните моменти с EON FULL от Vivacom
„Какво, по дяволите!“: Най-странните находки на летищата през 2025 г.