БНР Стара Загора | 21.04.2025 05:35:55 | 13

Църква на над 170 години пази памет и вяра в гурковското село Конаре


Църква на над 170 години пази памет и вяра в гурковското село Конаре.

Храмът "Света Троица" е паметник на културата. Граден е през 1850 година. През 1877 година е опожарена, две  години по-късно е възстановена и зографисана повторно.  

Освен с уникалната си архитектура, черквата впечатлява с невероятните си стенописи - прекрачи ли човек прага й попада в друг свят - в който от стените, от покрива някак строго, но и благо гледат светците. 


 Най-големият враг на " Света Троица днес е влагата - заради вкопаните на дълбочина от 2 метра и половина основи, тя пълзи упорито по стените и уврежда зографиите. 


"Има проект за ремонт, но не е ясен статутът на църквата - паметник от местно или от национално значение е, не е ясно и какъв ще е размерът на отпуснатите средства. Но продължаваме с молитва към Бога и с вяра, че ще успеем", казва отец Цветан от храм "Света Троица" в Конаре. 

И защото София е далеко, докато чакат, местните хора са събрали пари, за да се направи дренаж. Който "да спре проникването на влагата вътре в храма, та да запазим, онова, което имаме не за нас, а за децата ни. И за, дай Бог, наследниците на техните наследници", споделя отец Цветан. 

В църквата "Света Троица" той служи вече петнадесетина години. И скоро ще предаде грижата за паството и за храма на друг служител.  

А ценното на "Света Троица", освен архитектурата и невероятните стенописи, е и летописната й книга. Която, освен историята на черквата, пази и паметта за населеното място. 


Освен за дренажа в църквата Света Троица, тази година местните хора имат още още една кауза. Тъй като селото им  е известно като столицата на "самардала" - та, от 11 години  в Конаре организират фестивал.  А по идея на 5-членен Инициативен комитет тази година той бе с кауза - събраните средства да послужат за ремонт на пробития покрив на камбанарията. Постройката се намира встрани от " Света Троица". 



"Досега са събрани малко над 10 000 лева. Дойде и оферта - за украинска ламарина, която възлиза на около 18 000 лева. Но тя е по-тънка като материал, иска ми се куполът да е направен с по-дебела, затова и чакаме друго предложение", разказва Станчо Стефанов, който освен председател на Комитета е и кмет на селото. 

Въпреки пробития покрив и лошото състояние на сградата, камбаните за Великден и за празниците в село Конаре, бият. Защото всяко начинание започва от Вярата и с Вярата. Защото без нея сме никои... 


Повече чуйте в репортажа 


Прочети цялата публикация