Султанът на Оман пристигна в Москва за среща с Путин, положи венец на гроба на Незнайния воин
Руският президент Владимир Путин ще проведе първа среща със султана на Оман Хайтам бин Тарек Ал Саид.
Гостът пристигна в руската столица в понеделник и положи венец на гроба на Незнайния воин в Александровската градина.
Единственият телефонен разговор на Путин с Ал Саид се проведе на 23 март 2023 г. Това беше първият двустранен контакт на най-високо ниво от установяването на дипломатически отношения. Сега султанът на Оман е на държавно посещение в Руската федерация - най-високото ниво според дипломатическия протокол.
По време на разговорите ще бъдат обсъдени „основните области за по-нататъшно развитие на руско-оманското сътрудничество, включително търговско-икономическата, финансово-инвестиционната и културно-хуманитарната сфера, както и текущи въпроси от международния и регионален дневен ред“, съобщиха от Кремъл.
Възможно е една от темите да бъде иранската ядрена програма.
Както каза посланикът на Оман в Русия Хамуд бин Салем ал-Туайх, след преговорите делегациите планират да подпишат 10 споразумения, включително взаимно премахване на визовите изисквания за притежателите на обикновени паспорти. Подготвя се за подписване и протокол за създаване на смесена комисия за търговско-икономическо и техническо сътрудничество.
Посещението е посветено на 40-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Москва и Маскат. Според Оманската информационна агенция султанът е придружен от високопоставена делегация. Тя включва заместник-председателя на Съвета на министрите по въпросите на отбраната Шихаб бин Тарик Ал Саид, министъра на външните работи Бадр ал Бусаиди, министъра на търговията, промишлеността и насърчаването на инвестициите Каис бин Мохамед ал Юсуф, председателя на Оманския суверенен фонд Абдел Салам ал Муршиди и други високопоставени служители.
В четвъртък Путин разговаря в Кремъл с емира на Катар и прие ръководителя на иранското външно министерство.
Президентът на Русия е разговарял по телефона и с колегата си от Южна Африка Сирил Рамафоса, съобщи прессекретарят на руския лидер Дмитрий Песков.
Лидерите са обсъдили въпроси на двустранното сътрудничество. Путин изложил пред южноафриканския си колега и позицията на Русия за разрешаването на украинската криза.
Прочети цялата публикация




Хърватският президент: Дойдох в Грузия, защото никой от ЕС не го направи
Преговорите между Иран и САЩ: наднича ли зад тях Москва?
Нов кръг от преговори за Украйна може да се проведе в Женева на 26 февруари
Войната на Путин! ЦРУ и МИ6 са знаели за плановете на Русия да нахлуе в Украйна, но никой не им е повярвал
Какво кара Путин да се събужда облян в студена пот? Коя е заветната му мечта?
Путин се тревожи за неудобния си брак по сметка с Китай - и с основание
Зеленски: Лидерска среща може да разреши териториалния ни спор с руснаците
Путин, размяна на услуги, олигарси - руският раздел на "досиетата Епстийн"
Зеленски: Украинците ще отхвърлят изтегляне от Донбас
Лавров се среща с кубинския си колега в Москва
Евакуираха 200 деца в хотел в Сандански заради пожар
Ендокринолог: Медицината разработва хапчета, които имитират физическата активност
ВМРО обяви подкрепа за проект на Радев за изборите на 19 април
Белгия задържа танкер от руския сенчест флот
Зрелищно! Пияна шофьорка пропадна в 6-метров скат край Разград
Кампания 2025: какви интервенции и плащания предстоят за земделците и кога
Седмични новини за енергетика: Американски LNG по Вертикалния газов коридор, нови търгове за ПАВЕЦ "Чаира"
12,2% по-скъпа вода за жителите на Благоевград от днес
Николай Попов: Гражданско движение „Сияние" ще участва в изборите
Марин Петков блесна с първи гол за Ал-Таавон в Саудитската лига