Русия остава в миналото: Индия играе по собствени правила

Индия е на път да заеме нова роля в архитектурата на глобалната сигурност. Години наред страната беше един от най-големите вносители на руски оръжия. Сега обаче Индия иска да има собствен капацитет за производство. Геополитическата промяна е свързана с войната на Русия срещу Украйна, пише АРД в анализ по темата.
Според Хапимон Джейкъб, експерт по сигурността и основател на индийския мозъчен тръст CSDR, зависимостта на Индия от Русия е спаднала наполовина и Москва вече не присъства до такава степен в бъдещите стратегически планове за развитие на Индия. Ню Делхи вече се стреми да диверсифицира съюзниците - освен с Русия, страната търси съюзи и със САЩ, Израел, Франция и Германия.
Дълго време Русия се смяташе за основен военен партньор на Индия. Изтребители, танкове, подводници - гръбнакът на индийската армия в продължение на десетилетия се изграждаше с внос от Москва. Но с руското нападение срещу Украйна последиците от тази едностранчива зависимост станаха очевидни. “Някои доставки бяха забавени или отменени, защото руснаците са във война", обяснява Джейкъб. Индия започна да преосмисля подхода си и сега инвестира сериозно в собствените си отбранителни възможности.
Икономически и геополитически цели
Министър-председателят Нарендра Моди стартира програмата “Маke in India” още през 2014 г., припомня АРД. Сега тя набра нова скорост, особено в отбранителната индустрия. Изтребители Tejas, боен танк Arjun и боеприпаси от местно производство: Индийските заводи работят на пълни обороти.
Износът също се увеличава - според Джейкъб до 2029 г. се очаква той да достигне обем от над пет милиарда евро. Вече 50 на сто от индийския износ на оръжие е за САЩ. "Има признаци, че Индия ще играе важна роля в глобалната верига за доставки в отбранителното производство", каза Джейкъб. Целите са както икономически, така и геополитически, пише АРД. Според експерта всичко е започнало по принуда, но Индия иска да има и влияние - да доставя оръжия на държавите от Глобалния юг. “Защо да го правят само САЩ или Китай? Индия също може да играе такава роля”, казва Джейкъб.
Тези промени в стратегията на Индия привличат и европейски компании към страната - например германския производител на дронове Quantum Systems, които ще открият нова фабрика в Индия. Местното производство помага да се ограничат разходите за внос, а и да се изградят нови мощности. Очаква се новото производствено съоръжение на германския производител да заработи до края на годината.
Русия остава в миналото
Индия все повече се позиционира като играч със собствени правила. “Това не е държава, която ще избира между Русия и Запада, защото това е изкуствен избор”, коментира Джейкъб пред АРД. Вместо това Индия залага на стратегическа откритост във всички посоки - както към Русия и Евразийския регион, така и към САЩ, Европа и Азия, дори Африка.
Едно обаче е ясно - доскорошната близост с Русия вече изчезва. “В Индия говорят за Русия в минало време”, казва Джейкъб. Дори военното сътрудничество да продължи, за Ню Делхи то е нещо заварено от миналото, но не и модел за бъдещето.
Геополитическата криза е възможност за Индия
Геополитическата несигурност създава вакуум, от който Индия се възползва, дори това да създава известно напрежение в Европа, пише АРД. След като Европа и САЩ спряха да говорят на един език, се създаде пространство за нови играчи. “Индия все по-активно запълва вакуума със своите идеи и интереси. Кризата в световния ред не е непременно лоша новина за Индия”, коментира анализаторът Джейкъб.
Според него настоящата ситуация представлява историческа възможност за Ню Делхи. “Когато големите сили вземат решения, те не питат държави като нашата”. Според него нестабилността създава обаче и нови възможности за сътрудничество. “В този климат на несигурност Европа трябва да седне на масата заедно с Индия - това не означава непременно, че трябва да са на една и съща страна, а да разговарят като равностойни партньори, казва експертът.
Разходите за отбрана са оспорвана тема в Индия
Разходите за отбрана на Индия остават твърде парлива вътрешнополитическа тема, тъй бедността в страната е голяма. Джейкъб обаче не смята, че социалното развитие и разходите за отбрана взаимно се изключват. “Една държава не може да оцелее само с отбрана, нито само с добри пътища и болници. Трябва да подсигури както вътрешната, така и външната си сигурност”, коментира експертът пред АРД.
Индия отделя по-малко от 2% от брутния си вътрешен продукт за отбрана, което е под стандартите на НАТО. Джейкъб обръща внимание отново на геополитическата ситуация – страната има 15 000 километра граници, част от които са обект на спорове, има проблеми с Пакистан и напрежение с Китай. Всичко това означава, че Индия няма друг избор, освен да се въоръжава. “В противен случай няма да отговорим на потребностите на собствените ни хора”, казва експертът.
Автор: Сузане Петерсон ARD
Прочети цялата публикация