Заради Тръмп: драстичен отлив на туристи в САЩ

Все по-малко туристи пътуват до САЩ, което се отразява и на цените на полетите: от Франкфурт на Майн до Ню Йорк вече може да се лети и за 250 евро, съобщава германската обществена медия ZDF.
Логично е: по-слабото търсене води до спад на цените. Това е добре за всички, които искат да пътуват до някогашната "страна на неограничените възможности", каквато репутация имаха някога САЩ. Но това време изглежда е отминало, се казва още в публикацията.
Враждебна реторика, наказателни мита, задържания на туристи
Американската туристическа индустрия си представяше нещата по друг начин. След сериозен ръст на чуждестранните туристи през миналата година, за настоящата 2025-а прогнозите бяха за връщане към нивата отпреди пандемията. След първото тримесечие обаче се наблюдава рязък спад на пътуващите до САЩ.
Повлияни от наказателните мита на Тръмп и от враждебната му реторика, но и притеснени от съобщенията за задържания на туристи на границата, чуждестранните посетители вече избягват САЩ и предпочитат да пътуват другаде, пише ZDF и цитира данни на Tourism Economics, звено на консултантската компания Oxford Economics. Според тези данни преди 2029 година посещенията в САЩ няма да достигнат нивата отпреди пандемията. "Всички проучвания регистрират комбинация от отменени пътувания и огромен спад в намеренията за пътуване", казват от компанията.
Това се потвърждава и от авиационния експерт Хайнрих Гросбонгард: "Съединените щати бяха символ на свободата, на една прекрасна природа, а сега виждаме една разединена страна, която показва грозното си лице".
Най-силен е спадът на туристи от Канада
Броят на туристите в САЩ спада още от встъпването в длъжност на Доналд Тръмп през януари, се казва по-нататък в публикацията на ZDF. По предварителни данни на американското правителство през март в САЩ са пътували с 11,6% по-малко хора в сравнение със същия месец на миналата година.
Драстично е намалял броят на туристите от Канада, на която Тръмп наложи търговски ограничения и дори заговори страната да стане 51-ият американски щат, посочва на сайта си NBC News. През февруари канадците, пътуващи до САЩ, са били с 12,5% по-малко, а през март е регистриран спад от 18 процента, съобщава американското издание.
По данни на Националната служба за пътувания и туризъм към американското търговско министерство посетителите от Западна Европа също се отдръпват. Така например през март пътуванията от Великобритания и Германия са намалели с 29 процента, а от Дания - с цели 34 процента. Общо за Западна Европа спадът е 12 на сто, посочва NBC News.
Негативните настроения, които администрацията на Тръмп насажда сред дългогодишните си съюзници, едва ли ще се обърнат в кратки срокове - дори ако президентът на САЩ смекчи позициите си, казва Адам Сакс, ръководител на Tourism Economics: "Щетите вече са нанесени", посочва той. Макар все още да има шанс последиците да бъдат донякъде смекчени, ако Тръмп промени поведението си, "ще отнеме време нещата да се успокоят и хората да се настроят отново положително към САЩ", казва експертът.
Единствените малки "островчета", където негативната тенденция все още не се усеща толкова силно, са традиционни туристически центрове като Маями и Ниагарските водопади, уточняват от NBC News.
До 90 милиарда долара загуби през тази година
Изданието цитира и прогнози за очакваните негативни последици за американската икономика: Загубите от отлива на туристи и от бойкотите на американски продукти може да достигнат 90 милиарда долара през тази година. А желанието на много от туристите да пътуват отново до "страната на неограничените възможности" ще се възвърне сигурно едва след като Тръмп напусне Белия дом, заключава ZDF.
Емилиян Лилов (редактор)
Прочети цялата публикация