
Съдебната медиация се завръща

Конституционният съд отмени задължителната съдебна медиация в деня, в който трябваше да заработи (1 юли 2024г.). Преди това в страната се проведе подбор на медиаторите, които задължително трябваше да са юристи. За всеки съдебен район имаше определена квота, но някои останаха незапълнени. Промени бяха направени и в ГПК- добавен беше чл.140а, който урежда по какви дела съдът ще препраща към медиация.
След несъстоялите се промени темата отново е на дневен ред и до 5 май тече обществено обсъждане. В новите предложения влиза задължителна информационна среща между страните в спора и медиатор. По време на нея ще се разясняват принципите и същността на процедурата, ролята на медиатора и последиците. Тя ще се осъществява задължително в рамките на започнало съдебно производство. По този начин способът ще се популяризира и хората ще се възползват от него още преди да влязат в съда, което ще увеличи процентът на постигнатите споразумения.
Споровете, при които съдът ще насочва страните: имотни (делби и вещни); развод и раздяла при фактическо съжителство; трудови спорове; граждански спорове от всякакви договори със стойност до 25 000 лв. и търговски за парични и непарични вземания без оглед стойността.
Очаква се отново да бъде извършен подбор във всички 28 Окръжни съдилища. Изискванията към тях няма да включва юридическо образование, а само да са преминали сертифициращо обучение и да са вписани е Единния регистър на медиаторите. Избраните миналата година ще останат.
"Медиаторите, които не са юристи, имат също толкова добри умения да разрешават конфликти. Медиацията е едно омекотяване на общуването."- обяснява Севдалина Александрова, която е първият регистриран медиатор в България.
Тенденциите в страната за използването на алтернативния сподоб за разрешаване на спрове е различно и има зависимост в кой град е. В София и Варна е по-развит, докато в Бургас нетолкова. В по-малките съдебни райони като Враца, Ловеч и Пазарджик също се развива добре. Целта на въвеждането на задължителната медиация е да се облекчи натовареността на съдилищата.
Принципите на медиацията са: доброволност, равнопоставеност на страните, неутралност на медиатора, безпристрастност от негова страна и поверителност.
Повече за предстоящите промени чуйте в прикачения звуков файл:
Прочети цялата публикация