ISW: В Кремъл не харесват особено мирния план на Доналд Тръмп

Руски официални лица отхвърлиха някои аспекти на съобщените от Тръмп мирни планове.
Това се отбелязва в дневния анализ на Института за изследване на войната (ISW).
Наскоро САЩ представиха предложение от седем точки за прекратяване на войната в Украйна, в което Вашингтон ще признае Крим за част от Русия и ще позволи на руските сили да продължат да окупират значителни части от Южна и Източна Украйна.
Наличната информация за съдържанието на предложението на Белия дом предполага, че то бележи внезапна и съществена промяна в стратегията на администрацията на Тръмп за прекратяване на войната в Украйна.
Украински официални лица потвърдиха, че властите в Киев продължават да се ангажират с предложението на Съединените щати от март 2025 г. за пълно прекратяване на огъня като част от усилията за постигане на траен мир.
На 23 април председателят на Съвета на федерацията на Русия Валентина Матвиенко заяви, че Русия "никога няма да участва" в преговори, на които се обсъжда евентуално разполагане на европейски войски в Украйна, и че подобно разполагане е "неприемливо" за Русия, независимо дали мироопазващите сили ще се разположат в рамките на НАТО или под друг "флаг".
Това е промяна в политиката на Русия.
Преди седмици самият Владимир Путин намекна, че е готов да приеме разполагането на сини каски под мандат на ООН.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков даде интервю за френското списание "Поан", публикувано на 23 април, в което по подобен начин отхвърли перспективата за присъствие на европейски мироопазващи сили в Украйна.
Песков заяви, че Русия е отхвърлила пълното прекратяване на огъня, предложено по-рано от Тръмп, тъй като примирието не е отговаряло на всички искания на Русия, включително Украйна да отстъпи цялата Донецка, Луганска, Херсонска и Запорожка област - всички, които Русия незаконно е обявила за анексирани.
Песков твърди, че цялата територия на тези четири области е "записана в нашата [руската] конституция като неразделна част от Русия" и че "войната ще приключи незабавно", ако Украйна се оттегли от тези области.
Руските държавни и прокремълски медии разпространиха изявленията на Песков, както и изявленията на други прокремълски говорители, които призоваха Русия да откаже да отстъпи каквато и да е част от четирите украински области, включени в руската конституция - в нарушение на международното право и многобройните договори, които Русия по-рано е подписала с Украйна.
Украинските сили вероятно са нанесли удар с дрон по специалната икономическа зона (СИЗ) "Алабуга" в Република Татарстан, където Русия сглобява предоставените от Иран безпилотни летателни апарати "Шахед".
Русия продължава да използва химически оръжия срещу украинските сили и цивилното население в нарушение на Конвенцията за забрана на химическите оръжия (КЗХО), която Русия е подписала.
Наскоро украинските сили напреднаха край Борова и Торецк. Руските сили наскоро напреднаха в Курска област и край Торецк, Покровск и Курахове.
Прочети цялата публикация



Може ли да има MAGA в Европа: Селия Бьолен пред ДВ
Руската армия продължава да понася огромни загуби на бойното поле
Тръмп развенча мита за „трите империи“
Мадуро – отвлечен. Хаменей – убит. В опасност ли е Путин?
Доналд Тръмп: Съвсем скоро ще са ясни страните, които ще участват в бойната коалиция за отваряне на Ормузкия проток
Вражда от три поколения: как Иран и САЩ се намразиха
Решението на Тръмп за руския петрол е глътка въздух за Путин
Тръмп грубо подцени Иран, предизвика ценови шок
ISW: Украйна подпомага САЩ и съюзниците им в Близкия изток срещу иранските дронове
Напрежение на собствен терен! Притискат Доналд Тръмп да обяви бърза победа и окончателен край на войната срещу Иран
Пазарът на трактори в България се сви с една трета за година
Медицина на съня: Безсънието стои в основата на много заболявания
Бременност и спорт: Ползи за майката и бебето, които не познавахме
Хеликоптер се разби в морето край Катар
Руски удари оставиха части от Киев без електричество и вода
Голям празник на 22 март: Тези красиви имена черпят днес!
Дара Стоянова спечели бронзов медал в многобоя
Доналд Тръмп с ултиматум и заплаха към Иран
Резултати, голмайстори и класиране в мачовете от 27-мия кръг в Първа лига
Токът в Куба спря за втори път тази седмица