Черен рекорд: 84% от кораловите рифове са избелени

Безпрецедентно масово избелване на корали вече е обхванало 84% от рифовете по света – тревожна последица от човешка дейност, която заплашва да унищожи голяма част от едни от най-ценните морски екосистеми. Това предупреждават учени в нов доклад, публикуван тази седмица.
От началото на 2023 г. насам, глобалният епизод на избелване се превърна в най-големия и най-интензивния, регистриран досега. Засегнати са коралови рифове в Тихия, Индийския и Атлантическия океан.
Причината: рекордно високите морски температури, причинени от парниковите газове, отделяни при изгарянето на изкопаеми горива.
Коралите избеляват, когато под въздействие на топлинен стрес изхвърлят симбиотичните си водорасли, които им осигуряват не само цвета, но и хранителните вещества. Това ги прави уязвими към болести и често води до смърт.
Според Американската агенция за океански и атмосферни изследвания (NOAA), условията в някои райони вече са толкова тежки, че водят до "многообразна или почти пълна смъртност на рифовете".
„Дори и най-устойчивите видове корали започват да загиват“, казва Мелани Макфийлд от инициативата Healthy Reefs for Healthy People, специализирана в Карибския регион. „Ако топлинни вълни продължават да се редуват една след друга, възстановяването става почти невъзможно.“
NOAA отчита, че между 1 януари 2023 г. и 20 април 2025 г., топлинен стрес, способен да предизвика избелване, е засегнал 83,7% от кораловите рифове на планетата. Живото коралово покритие е намаляло наполовина спрямо 1950-те години, сочат данни на Международната инициатива за коралови рифове (ICRI).
Според учени, при повишаване на глобалната температура с 1,5°C, между 70% и 90% от коралите могат да изчезнат. При 2°C почти всички корали ще бъдат унищожени. Понастоящем планетата вече е затоплена с поне 1,36°C спрямо прединдустриалното ниво, сочат данни на климатичната програма Коперник на ЕС.
Ако сегашните климатични политики останат непроменени, до 2100 г. светът може да се затопли с до 3,1°C – сценарий с катастрофални последици за кораловите рифове и за милионите хора, които разчитат на тях за храна, защита от бури и доходи от риболов и туризъм.
„Връзката между емисиите от изкопаеми горива и смъртността на коралите е директна и неоспорима“, казва климатологът Алекс Сен Гупта от Университета на Нов Южен Уелс в Австралия. NOAA дори бе принудена да добави три нови нива към скалата си за предупреждение за избелване – „кораловият еквивалент на въвеждане на 6-а и 7-а категория при циклони“.
„През септември 2023 г. риф край Хондурас все още имаше 46% живи корали, въпреки избелването. До февруари 2024 г. този процент падна до едва 5. Никога досега не сме виждали такава масова смъртност“, допълва Макфийлд.
Масовото избелване на корали за първи път е наблюдавано през 80-те години и оттогава е едно от най-ясните доказателства за последиците от климатичните промени върху океаните. Настоящият епизод е четвърти по ред, но най-мащабният досега – и втори за последното десетилетие.
Ситуацията поставя кораловите рифове в състояние на извънредна екологична тревога. Остава малко време за действие, преди тези подводни съкровища да се превърнат в бледи спомени.
Прочети цялата публикация