Китай нарушава неутралитета: доставките на нитроцелулоза за руската армия се увеличават

Китай официално декларира неутралната си позиция във войната срещу Украйна, но реалните действия показват обратното.
Анализът на митническите данни показва: Пекин масово снабдява Русия с високо търсената нитроцелулоза - ключова суровина за производството на барут и взривни вещества, която почти не е била изнасяна преди началото на пълномащабна война. Ако през 2015-2021 г. китайските доставки на нитроцелулоза за Русия са били оскъдни или никакви, то след инвазията през 2022 г. ситуацията се промени драстично. През 2022 г. Китай е изнесъл приблизително 700 тона нитроцелулоза за Русия, през 2023 г. - вече над 1300 тона (което се е еквивалентно на над 200 хиляди снаряда калибър 152 мм). Ръстът продължава и през 2024 г.: само през първото тримесечие на тази година около 110 тона от това вещество са изпратени в Русия. За сравнение, обемите преди войната са били незначителни. Това бързо увеличение идва на фона на силното ограничаване на доставките на суровини за руския военно-промишлен комплекс от страна на западните страни.
Декларацията за неутралитет на Китай срещу реалносттаОфициално китайското правителство настоява, че не доставя на Русия смъртоносни оръжия и не участва в конфликта. На брифинг през април 2025 г. говорителят на китайското външно министерство Лин Джиен заяви: „Китай никога не е предавал смъртоносни оръжия на никоя страна в украинската криза“ (reuters.com). Той също така подчерта, че Пекин „активно се застъпва за прекратяване на военните действия и прекратяване на конфликта“ (reuters.com). Подобна позиция изрази и Лю Пенгю от китайското посолство във Вашингтон, заявявайки, че „икономическото и търговско сътрудничество между Китай и Русия не е насочено срещу никоя трета страна“ и че „Китай не продава оръжия на страните, участващи в конфликта в Украйна“ (timesca.com).
Фактите обаче сочат друго. Ръстът на износа на нитроцелулоза пряко съответства на растежа на нуждите на руската военна машина. Експертите подчертават, че доставките на стратегически суровини всъщност са подкрепа за военни операции. Западни политици и анализатори посочват, че Китай в момента е основният източник на нитроцелулоза за руската армия (politico.eu). Евродепутатът Виола фон Крамон-Таубадел (Зелени/EFA) открито предупреди: Китай е „най-големият доставчик“ на нитроцелулоза за Русия и трябва да реши между руския и западния пазар. Според Politico, американското разузнаване също смята, че е много вероятно Китай умишлено да доставя на Русия нитроцелулоза, за да подпомогне военните ѝ усилия (politico.eu). Тази информация беше лично доказана на китайското ръководство от държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен по време на посещението му в Пекин през април (reuters.com).
Беларуският фактор и прехвърлянето на производство на боеприпасиУспоредно с това част от военното производство се прехвърля в Беларус. Беларуски фабрики, често с подкрепата на руската армия и използващи китайски технологии, увеличават производството на боеприпаси и компоненти за ракетни системи в подкрепа на войната. По-специално, Беларус започна производството на модернизирани системи „Полонез“ и „Полонез-М“, използвайки китайски технологии, както и модернизацията на беларуските системи за противовъздушна отбрана „Бук“, използвайки китайски двигатели. Тези процеси предизвикват нарастваща загриженост в ЕС и НАТО поради факта, че Беларус всъщност се превръща в логистичен център за руските войски. В отговор Европейският съюз разшири санкциите от юни 2024 г., като забрани транзита и преките и непряки доставки на оръжия, боеприпаси и технологии с двойно предназначение за Беларус (consilium.europa.eu), а експортните договори трябва да съдържат специално „антибеларуско“ условие. Така ЕС реагира на опитите за заобикаляне на санкциите срещу Русия чрез беларуския военно-промишлен комплекс.
Качество на китайските продукти и технически рисковеОтделна заплаха е качеството на китайската нитроцелулоза. Според експерти, тя често не отговаря на стандартите на западните производители - говорим за технически нестабилни, нискокачествени партиди. Най-големият износител е китайската компания Sichuan Push Acetati Co. Ltd., чиито продукти, според експерти, могат да имат нестабилно ниво на нитриране, което провокира опасни химични реакции. Това увеличава риска от аварии в производствените съоръжения. По този начин експлозиите и пожарите в руските барутни фабрики са свързани или с нарушения на безопасността, или с използването на нискокачествени суровини. Например, през март 2025 г. в Пермския барутен завод възникна голям пожар с експлозии, което наложи евакуацията на десетки работници. Въпреки това руските власти първоначално отрекоха инцидента, наричайки го „опасен фалшификат“, което само засили опасенията относно качеството на използваната нитроцелулоза.
Последици за Полша и Централна ЕвропаМасовите доставки на нитроцелулоза за Русия и разширяването на производството на боеприпаси в Беларус представляват сериозна заплаха за страните от Вишеградската група. Полша и други гранични държави предупреждават за повишен риск от технологични аварии. Складове за боеприпаси и производствени съоръжения в Беларус, някои от които са разположени близо до полската граница, представляват потенциална заплаха от разпространение на пожари, експлозии и токсични емисии отвъд Беларус. В случай на аварии, териториите на Полша и Литва ще бъдат изложени на риск. Инвеститорите също оценяват региона като все по-рисков: санкциите и политическата нестабилност влошават бизнес климата, а десетки западни компании вече са напуснали беларуския пазар. Например, ЕС въведе механизми за компенсиране на западните фирми за загуби, причинени от експроприация и санкции в Беларус (consilium.europa.eu). Като цяло, мащабното китайско-беларуско военно сътрудничество би могло да промени баланса на силите и да повлияе на политическата ситуация в Централна Европа.
Геополитически контекст и заключениеКитай се стреми да се позиционира на международната сцена като неутрален миротворец, но масовата подкрепа за руското военно производство противоречи на тези твърдения. Износът на стратегически суровини за производство на оръжия, по-специално нитроцелулоза, дори под наблюдението на СТО, не съответства на декларираната политика на неутралитет (reuters.com, timesca.com). Това увеличава международния натиск върху Пекин. САЩ вече добавиха вносителите на китайска нитроцелулоза към списъка със санкции и предупредиха: всеки, който подкрепя руската военна машина, рискува да загуби достъп до американския пазар (apnews.com). Европейският съюз активно търси начини за намаляване на зависимостта на своите отбранителни сектори от Китай (дори ръководителят на шведския Saab предупреди, че разривът с китайските доставчици на нитроцелулоза може да има „фатални последици“ за Европа). По този начин Европа все повече осъзнава, че китайският „неутрализъм“ е просто илюзия, а суровините за производството на боеприпаси са се превърнали в един от ключовите фактори в тази война.
Прочети цялата публикация