Ще потече ли отново руски газ през "Северен поток"

Идеята руски газ отново да потече по тръбопроводите към Европа днес не звучи толкова невероятна, колкото преди няколко месеца. Докато медиите съобщават, че Владимир Путин се е съгласил с предложението на САЩ да прекрати огъня в Украйна при настоящите граници на фронтовата линия, се спекулира и че руският газ ще се завърне в европейската енергийна мрежа.
През миналия месец няколко германски политици от ХДС приветстваха идеята тръбопроводите "Северен поток" 1 и 2 да бъдат поправени.
САЩ и Русия искат да сключат сделка за "Северен поток"
Твърди се, че Русия и САЩ искат да се споразумеят и за връщането в експлоатация на "Северен поток". Руският външен министър Сергей Лавров наскоро потвърди, че тази тема е част от дискусиите с Вашингтон. В същото време се появи информация, че няколко американски инвеститори имат интерес да купят акционерното дружество “Северен поток 2” - дъщерно на руския “Газпром”. През януари действията по обявяването на фалит на дружеството бяха отложени за месец май. Съдебен документ показва, че според “Газпром” администрацията на Тръмп може “значително да промени ситуацията със "Северен поток 2”.
Според Крис Уийфър, инвестиционен съветник, който е работил в Русия над 25 години, в момента се водят сериозни разговори за това тръбопроводът да премине в американски ръце. “Има предложения от потенциални купувачи от САЩ, които искат да придобият инфраструктурата и да играят ролята на посредник между “Газпром” и германските купувачи”, обяснява той.
Бен Хилгенщок от Киевския икономически институт обаче смята, че нито САЩ, нито Русия могат да наложат на Европа каква енергия ще ползва. “Каквото и да се разберат Москва и Вашингтон по отношение на "Северен поток", това няма да има никакво значение. Европа сама решава във всяка отделна държава дали иска руски газ или не”.
Германският бизнес има проблеми със скъпата енергия
Диверсификацията от руски газ и петрол доведе до поскъпване на енергията в Европа през 2022 и 2023 г. Въпреки че те спаднаха след първоначалния пик, ако руската енергия се върне на европейския пазар, това със сигурност ще намали цените.
Германските компании не крият, че високите цени на енергията са сериозен проблем за тях. Говорител на химическия концерн BASF потвърди това за ДВ, но отказа да спекулира относно потенциална сделка за възстановяване на руските енергийни доставки.
Волфганг Гросе Ентруп, управляващ директор на Германската асоциация на химическата промишленост, заяви също пред ДВ, че членовете на асоциацията “приветстват мерките за намаляване на прекалено високите цени на енергията”, но същевременно подчерта, че е важно това да стане през “надеждни партньори”. Ентруп припомня, че Русия едностранно преустанови доставките на газ по "Северен поток 1" през август 2022 г. “Не бива да се връщаме към стари, уж удобни, навици и да избягваме прекомерната зависимост от отделни държави в бъдеще“, каза още той.
Хилгенщок обаче предупреждава, че по-евтината енергия ще бъде примамка и определени среди няма да спрат да говорят за това. “Оттам идва и политическият натиск”, коментира експертът.
Пътят за възобновяване на доставките е сложен
Политическата опозиция срещу връщането към руския газ е много сериозна в Европа. Европейската комисия също затвърди официално позицията си по въпроса. ЕС е поел ангажимент да се откаже от всички руски изкопаеми горива до 2027 г., а на 6 май Европейската комисия планира да публикува подробна стратегия и пътна карта за начина, по който планира да постигне това. В този контекст Хилгенщок смята, че подкрепата за възстановяването на “Северен поток“ би била “абсолютно странна и гротескна”.
“Мисля, че така ще демонстрираме, че се отнасяме фундаментално несериозно към санкциите срещу Русия. Ако направим обратен завой по този въпрос, значи че изобщо не сме били сериозни в това да възпрем Владимир Путин да продължава водената от него война срещу Украйна и да заплашва мира и просперитета на Европа”, коментира експертът. А и дори някои германски и европейски политици да подкрепят потенциалното възобновяване на "Северен поток", за това има и много технически препятствия, казва Хилгенщок. Например "Северен поток 2" никога не беше сертифициран от Германия и едва ли новото правителство ще предприеме такава стъпка.
Освен това са нужни значителни ремонтни дейности, които според Крис Уийфър могат да започнат сравнително бързо, ако САЩ успеят да убедят ЕС в предимствата на сделката. Експертът очаква известно количество руски газ да се върне обратно в Европа, “но вероятно не повече от 50% от обема, който е бил продаван преди инвазията” през февруари 2022 г.
Въпреки това Хилгенщок смята, че е жизненоважно ЕС да заяви ясно на САЩ, че повторното отваряне на газопроводите "Северен поток" не подлежи на обсъждане. “Просто трябва да кажем, че това няма да се случи. И какъвто и натиск да се опитвате да ни оказвате, ние няма да подкопаем основен елемент от нашата политика за ограничаване на руското влияние и зависимости", казва още той.
Автор: Артър Съливан
Прочети цялата публикация