Непал ограничава достъпа до Еверест - ще пуска само опитни алпинисти

Непал е на път да приеме закон, който ще позволи изкачването на Еверест само на алпинисти с доказан опит – задължително ще се изисква успешно изкачване на поне един от 7000-метровите върхове на хималайската страна. Това е сериозна промяна в политиката на страна, която разчита силно на туризма, и идва на фона на растяща тревога относно пренаселеността и екологичните щети на най-високия връх в света, съобщи Independent.
Проектозаконът, озаглавен „Интегриран туристически законопроект“, бе внесен в горната камара на парламента на 18 април и има за цел да подобри безопасността, да намали риска от инциденти и да ограничи вредата върху крехката екосистема на Еверест. Законопроектът е подкрепен от управляващата коалиция, която разполага с необходимото мнозинство за неговото приемане.
Непал е дом на осем от 14-те най-високи върхове в света и печели милиони долари годишно от чуждестранни катерачи, които заплащат такса от над 11 000 паунда (близо 25 000 лева) за разрешение да се изкачат на Еверест. За съжаление, широкият достъп до разрешителни през годините доведе до масово струпване на хора – включително неопитни алпинисти – в т.нар. „зона на смъртта“: участък близо до върха, където кислородът е крайно недостатъчен за оцеляване.
Именно на пренаселеността се приписва големият брой смъртни случаи в планината. Най-малко 12 алпинисти загинаха, а други петима изчезнаха по склоновете на Еверест през 2023 г., когато Непал издаде 478 разрешителни. Осем алпинисти пък загинаха миналата година.
Nepal announces major rule change for anyone who wants to climb Everest https://t.co/GMaPNDTyXZ pic.twitter.com/eXjCKLVcNE
— The Independent (@Independent) April 29, 2025Според предложените промени, всеки кандидат за разрешително ще трябва да представи удостоверение за успешно изкачване на връх над 7000 м в Непал. Освен това ще се изисква и задължителен медицински преглед, удостоверен от лицензирана институция, проведен не по-късно от един месец преди експедицията.
Алпинистите ще трябва предварително да декларират дали се стремят към поставяне на рекорд, а разрешителните няма да подлежат на прехвърляне на други лица. В случай на прекъсване на експедицията поради природни бедствия, война или други извънредни обстоятелства, таксата няма да се възстановява, но разрешителното ще остава валидно за срок от две години.
Законопроектът също така предвижда задължително участието на непалски граждани като водачи и лидери на експедициите, което цели да засили местното участие и контрол.
Международни организатори на експедиции обаче вече изразиха недоволството си от това, че се признава само алпийски опит, придобит в рамките на Непал.
„Това няма никаква логика,“ заявява Лукас Фуртенбах от австрийската фирма Furtenbach Adventures. „Трябва да се признават и други високи върхове, които често се използват за подготовка, като Ама Даблам, Аконкагуа, Денали и други.“
.@CNNTravel: Nepal to restrict Everest permits to climbers who have scaled another 7,000+ meter Nepali mountain: https://t.co/J4XaTE6Zg0
— CNN Asia Pacific PR (@cnnasiapr) April 29, 2025Фуртенбах също така настоява чуждестранни водачи с международна квалификация, като тази на IFMGA (Международна федерация на планинските водачи), да не бъдат изключвани от участие в експедиции, тъй като в Непал няма достатъчно сертифицирани специалисти.
Увеличаването на туристическия поток към Еверест води със себе си не само икономически ползи, но и сериозни проблеми – натрупване на отпадъци, човешки екскременти и увреждане на околната среда. Спасителните мисии на голяма надморска височина също са изключително трудни, опасни и скъпи.
Сезонът за изкачвания на Еверест за 2025 г. вече започна през април, а до момента са издадени 402 разрешителни. Очаква се броят им да надхвърли 500, тъй като основният период за изкачвания е през май.
Междувременно, Непал обяви и първото увеличение на таксата за изкачване на върха от почти десетилетие насам – с 36%, от £8,249 на £11,248. Страната се надява, че новите регулации ще въведат по-високи стандарти за безопасност, ще запазят природната среда и ще привлекат по-подготвени и отговорни катерачи.
Прочети цялата публикация