Стивън Спилбърг разкри кои са най-трудните филми в кариерата му

Когато става дума за един от най-влиятелните режисьори на нашето време, може да си помислите, че кинопроизводството е добре смазана машина, но, колкото и да е странно, това не е случаят при Стивън Спилбърг.
Въпреки че е обявен за създател на блокбъстър филмите и безкрайно хвален за изключително колоритната си филмография, творческите сътресения не са чужди на режисьора. Той има безброй преживявания, в които се е борил с почти всички възможни препятствия, пише списание "Far Out", предава БГНЕС.
От създаването на емблематичната поредица „Индиана Джоунс“, „Джурасик парк“ или класики като „Списъкът на Шиндлер“ и „Извънземното“, режисьорът е оказал незаличимо влияние върху киното, като е пионер в нов стил на филмово производство, който привлича универсална публика. Тези филми бяха посрещнати с голямо одобрение, но това не означава, че са били лесни за реализиране. Ето защо, режисьорът посочи трите най-трудни филма в кариерата си.
По време на движението „Нов Холивуд“ режисьори като Питър Богданович, Франсис Форд Копола и Роман Полански си извоюваха репутация не само с филмите си, но и с условията, в които създаваха творбите си. Вече беше направен документален филм за хаотичното производство на „Апокалипсис сега“ и за ожесточената вражда между Фей Дънауей и Полански по време на снимките на „Чайнатаун“.
За известно време някои твърдяха, че конфликтът е съществен за самата творчество; че един наистина велик филм се създава с пот, кръв и сълзи, което доведе до известни напрегнати снимки, при които режисьорите бяха оправдавани за съмнителното си поведение, защото то водеше до добри резултати. Нещата не стоят така със Спилбърг, тъй като режисьорът беше преследван от бедствия, вместо да ги създава активно.
Когато говори за филма си от 2018 г. „Ready Player One“, режисьорът разкрива, че това е едно от най-трудните преживявания в кариерата му досега, като си спомня: „Просто видях колко трудно ще бъде. Това е третият най-труден филм, който съм правил, след „Челюсти“ и „Спасяването на редник Райън“, в този ред.“
„Бях изтощен от мисълта за това, което ме очаква, ако се ангажирам с проекта, и си мислех: „Е, може би един режисьор на 20 години не би се чувствал толкова уплашен, защото няма опит, който да го плаши. Обаче бях толкова очарован от възможностите, че просто си казах: „Е, ако се забъркам в беда, просто ще отида при някой от по-младите режисьори и ще им кажа да дойдат да ми помогнат.“
Историите от зад кулисите на „Челюсти“ са почти толкова известни, колкото и самият филм, с разкази за морското същество, непокорния екипаж и нарастващите производствени разходи, които се превръщат в нещо като холивудска легенда, а режисьорът преодолява всички препятствия и по някакъв начин успява да създаде хитовия блокбъстър.
Макар „Спасяването на редник Райън“ да не беше толкова катастрофално по време на продукцията, то беше емоционално противоречиво, имайки предвид мъчителната тема на филма и сложността на изпълнението на по-технически изискващите екшън сцени. „Ready Player One“ беше изненадващо допълнение към творчеството му, което без съмнение оказа натискъ върху Спилбърг, тъй като публиката интензивно спекулираше как ще реализира такъв нестандартен проект.
Прочети цялата публикация