Над 300 арестувани в Истанбул (СНИМКИ)

Властите в Истанбул засилиха мерките за сигурност в районите около централния площад Таксим, за да предотвратят провеждането на неразрешени демонстрации за Първи май там.
Близо 300 души са задържани за опит за организиране на спонтанни протести, несанкционирани от властите, съобщи Асоциацията на съвременните адвокати.
Според нея, най-малко 13 души, предимно млади хора, са били задържани от полицията в района на Шишли. Арести бяха извършени и в квартал Бешикташ. Според активисти за правата на човека, петима адвокати, представляващи тази асоциация, са сред задържаните, но тази информация не е потвърдена от властите.
Властите в Истанбул разрешиха на синдикатите да провеждат демонстрации за Първи май само в два района от азиатската страна на Истанбул - Кадъкьой и Картал. Около 40 000 полицаи участват в осигуряването на сигурността по случай Деня на труда и солидарността, който се чества в Турция на 1 май, съобщи телевизионният канал Habert rk. Според него към момента не са регистрирани сериозни инциденти. От ранна сутрин в града са частично затворени няколко линии на метрото, направени са промени в работата на наземния транспорт, фериботните прелези, а почти всички магистрали, водещи до площад Таксим, както и паркът Сарачане, където се намира сградата на кметството, са затворени.
В продължение на много години властите в Истанбул не са разрешавали масови демонстрации на 1 май на площад Таксим. Правят изключение за представители на синдикатите, на които се предоставя възможност да положат цветя на паметника „Република“. в центъра на площада в памет на повече от 200-те демонстранти, загинали там през 1977 г., и да направи изявление пред пресата. От сряда площадът е ограден с метални решетки и са поставени полицейски кордони. Засилените мерки за сигурност в района на Таксим са засегнали най-силно чуждестранните туристи, които трябва да се върнат на летището. За да хванат автобуси или таксита, те трябва да преминат през оградена зона, понякога дълга няколко квадратни километра.
Демонстрации за Първи май се провеждат и в други градове в Турция, включително столицата Анкара, при засилени мерки за сигурност. Началникът на Министерството на вътрешните работи на републиката Али Йерликая съобщи, че властите са отделили 127 открити зони за провеждане на демонстрации в 79 провинции.
Прочети цялата публикация



Заловиха мъж, пращал над 6000 снимки и над 300 видеа с порнографско съдържание на малолетни
Сашо Кадиев: Заснехме последния епизод на „Кой да знае“ (ВИДЕО)
Нова акция срещу търговци на гласове, 7 са арестувани, иззети са над 50 хил. евро (снимки)
Нова атака срещу "Принц Султан"! 12 са ранените американски военни при удара по саудитската база
"Триумфът на въображението": Над 300 творби на Салвадор Дали пристигнаха в Перник
23 април 1945 г.: Вбесеният и отчаян Хитлер иска ареста на "предателя" Гьоринг
Почина авторът на "Ветрове" Георги Красимиров - Герасим
Над 300 произведения на Салвадор Дали в Перник
Над 300 деца се класираха за космическото приключение на NASA в Space Camp
Блейк Лайвли твърди, че е изгубила 300 милиона долара заради драмата с Балдони
Гордост за България: Карлос Насар спечели четвърта европейска титла в Батуми
Карлос Насар триумфира с четвърта европейска титла и вписа името си сред легендите на щангите
Правителството предложи 20 април да бъде обявен за официален празник
Нови правила за матурите: тридневен достъп до проверените работи за всички зрелостници
Нетаняху се лекува от ранен стадий на рак на простатата
"България може" се обявява в защита на ТЕЦ "АЕS Гълъбово"
Готвят стачка в градския транспорт на Варна
Иранският външен министър пристига в Исламабад на фона на очаквания за подновяване на преговорите
YouTube тества нов рекламен формат в стрийминга и дава пълна Multiview свобода на телевизорите