Китайски бойни самолети прелитат над Египет

Китай и Египет завършиха първите си съвместни военновъздушни учения, подчертавайки задълбочаващото се стратегическо партньорство между двете страни на фона на променящия се баланс на силите в Близкия изток и Северна Африка. Това съобщи "Ройтерс", предава News.bg.
Китайската армия публикува кадри с изтребители, хеликоптери и транспортни самолети, прелитащи над пустинята и пирамидите. Ученията, озаглавени „Орли на цивилизацията 2025“, продължиха 18 дни и бяха определени от Пекин като "сигнал за нова ера във военното сътрудничество". Китайските власти заявиха, че маневрите създават основа за бъдещи проекти, включително модернизация на египетската армия.
Участието на Китай в съвместни учения с Египет - традиционен съюзник на САЩ - идва на фона на постепенното отдръпване на Вашингтон от региона по време на управлението на президента Доналд Тръмп. Това отваря пространство за засилване на китайското влияние чрез инвестиции и отбранителни партньорства.
„Докато Египет гледа отвъд традиционните си партньори от Запада, ново сътрудничество се издига над небето на Кайро“, отбеляза китайската държавна телевизия CCTV.
Според анализатори тези учения ще укрепят позициите на Египет като водеща военна сила сред арабските страни, особено на фона на нестабилността в региона. Ерик Орландер, съосновател на проекта „Китай – Глобален Юг“, определи маневрите като „ефективна публична дипломация“, която подпомага разширяването на китайския оръжеен износ.
Орландер обаче предупреди, че засиленото военно сътрудничество с Китай може да провокира ответни действия от САЩ, включително ограничаване на военната помощ за Кайро. От края на 70-те години насам САЩ са основен доставчик на оръжие и военна подкрепа за Египет, Израел, Йордания и страните от Персийския залив. При управлението на Тръмп обаче тези разходи бяха съкратени.
На фона на продължаващата криза в Газа, етническото насилие в Судан и нестабилността в Либия, Египет е изправен пред предизвикателства на няколко фронта. Китай вече обеща допълнителни инвестиции в ключови сектори, включително изграждането на съоръжения за производство на сателити с военно предназначение на египетска територия.
Китайските военновъздушни сили определиха ученията като „нова отправна точка“ в двустранното военно сътрудничество.
Прочети цялата публикация