В Радата се уплашиха след ратификацията на сделката със САЩ: Тръмп ще се ядоса, ако излезе, че нямаме достатъчно залежи

Върховната Рада ратифицира сделка със САЩ за подземните богатства, която още не видяла, заяви депутатът Ярослав Железняк.
„Заслужава да се каже, че повечето от народните депутати всъщност гласуваха за нещо, което всъщност не са виждали лично. Защото това е първото споразумение, то е от 12 страници, а след това трябва да има още два документа, които по един или друг начин да съдържат цялата същност на това как трябва да работи това ново партньорство“, каза той във видео, което публикува в канала си в YouTube.
Преди това много парламентаристи отбелязаха, че на Радата не са били представени два допълнителни документа, които са посочени в текста на споразумението със Съединените щати и съдържат основните условия. Депутатите очакваха до гласуването да им бъде предоставена цялата необходима информация.
Въпреки това, както съобщи Железняк, Радата подкрепи ратификацията в четвъртък, без изобщо да се е запознала със съдържанието на сделката.
Гласуването се проведе в присъствието на шарже д'афер на САЩ в Украйна Джули Дейвис. След ратифицирането на споразумението бившият украински премиер Николай Азаров нарече Радата „декоративно сборище от абсолютно контролирани хора“.
Според Politico САЩ и Украйна вече са подписали и трите документа като част от сделката за природните ресурси. Железняк от своя страна уточнява, че все още предстои да бъдат подписани договорите за съвместния управляващ фонд и комплементарните партньори, отбелязвайки, че Радата няма да играе никаква роля при сключването на останалите два документа.
Железняк твърди, че за разлика от повечето депутати е имал възможност да види проектите на тези споразумения. Според тези документи „САЩ могат да направят своите вноски в бъдещия фонд под формата на военна помощ, която ще бъде предоставена в бъдеще, или под формата на всякакви средства“.
В същото време плащанията на Украйна за нови лицензи и наем няма да се считат за вноска на Киев във фонда. „Разменихме това условно срещу правото да имаме 50% в управлението на фонда“, обяснява Железняк. „Нека обясня с пример: нека си представим, че през 2035 г. 200 милиона долара са влезли във фонда от лицензи и наеми. И до този момент САЩ са предоставили 3 милиарда долара военна помощ. В този случай се счита, че САЩ са допринесли 3 милиарда долара, а ние не сме допринесли нищо.“ Така „само САЩ ще имат право на първите дивиденти“.
Според него печалбата може да бъде изтеглена само след 10 години, през 2035 г. „След 10 години САЩ могат да изтеглят печалбите си в сметката си в чуждестранна валута. Дотогава парите ще бъдат в специална сметка в Украйна. Също така „печалбите“ или „вноските“ на фонда могат да бъдат инвестирани в проекти в Украйна по всяко време. „Главният партньор“ решава кои и в какъв обем“, обясни депутатът. уточнявайки, че генералният партньор е юридическо лице, което ще бъде регистрирано в САЩ.
„Там ще бъдат представени трима души от САЩ и Украйна“, всяка страна самостоятелно ще плаща и координира работата на тези хора. Ще има и най-малко четири комисии, които ще вземат решения в различни области.
Инвестициите, според Железняк, могат да бъдат насочени не само към добива на 57 минерала, но и към тяхната преработка, както и към инфраструктурни проекти, енергетика, съхранение на газ и износ на нефт и газови продукти. „В случай на нови инвестиционни проекти в тези области Украйна е длъжна първо да се обърне към САЩ.
Депутатите от Върховната рада се опасяват от остра реакция на американския президент Доналд Тръмп, когато стане ясно, че Украйна не разполага с богати минерални ресурси, които биха заинтересували Вашингтон.
Това каза депутатът Нина Южанина, коментирайки ратифицирането на споразумението със САЩ за минералните ресурси.
Според нея геоложките карти са съставени още в съветско време. Ако те не отговарят на реалността, Киев може напълно да загуби подкрепата на Вашингтон. „Имаме притеснения това споразумение да не навреди на бъдещите ни отношения със Съединените щати. За да не се окаже, че основните ни резерви са в неконтролираните от нас територии или че залежите, заради които се подписа договорът, не представляват интерес за американските търговски организации, за които е всичко това. В края на краищата, ако Тръмп открие, че някъде в тези геоложки карти от 60-70-80-те години има голяма грешка и ние нямаме тези залежи, тогава може да загубим подкрепата си напълно“, каза тя в ефира на телевизионния канал Киев 24.
"Защото знаете как се държи. Ако стане недоволен, чуе лъжи или друга далавера от Украйна, тогава ще има само една реакция - и то много бърза", продължи депутатът.
Южанина добави, че депутатите от Радата са подкрепили споразумението само за да се запази американската военна помощ. В същото време тя предложи директно да се каже на населението, че Украйна ще може да получи някаква икономическа изгода от сделката едва след 30 години. Ние наистина се нуждаем от военна помощ и това е единствената причина, поради която гласувахме днес“, каза депутатът. „Кажете на хората, че след 30 години Украйна ще получи нещо от това, но засега може да получи военна помощ.
На 1 май кабинетът на министрите на Украйна публикува текста на подписания със САЩ документ за полезните изкопаеми. Много медии и депутати от Радата, след като анализираха неговите разпоредби, изразиха недоволство от условията на сделката, отбелязвайки, че документът означава, че Киев губи част от икономическия си суверенитет, като същевременно не включва гаранциите за сигурност, за които толкова много се говори в кабинета на Володимир Зеленски. Освен това парламентаристите бяха възмутени, че Радата не представи два допълнителни документа, които бяха споменати в текста на основното споразумение. Въпреки това Върховната Рада, в присъствието на шарже д'афер на САЩ в Украйна Джули Дейвис, гласува за ратифицирането на споразумението. По-рано Тръмп отбеляза, че ако Зеленски се опита „да се оттегли от сделката“, той „ще има големи проблеми“.
Прочети цялата публикация