Fakti.bg | 09.05.2025 07:36:01 | 27

Лъв Четиринадесети: кой е новият папа, който изненадващо надделя над европейските кардинали


Водеща тема за италианските и френските медии днес е избирането на американеца Робърт Франсис Превост за нов папа, който си избра името Лъв Четиринадесети. Медиите от двете европейски страни отбелязват, че американецът беше споменаван сред папабилите – кардиналите, които биха могли да бъдат избрани за папа, но беше поставян в дългия списък на полуфиналистите, докато краткият списък на финалистите до последния момент включваше няколко европейци, сред които трима италианци, един азиатец и един африканец. В последните дни букмейкърите прогнозираха победа на италианеца Пиетро Паролин. Изкуствен интелект, запитан от „Дейли мейл“, също прогнозира победа на Паролин, пише БТА.

Новият папа Лъв Четиринадесети поднесе изненада, отбелязват френските и италианските медии. Единственото нещо, което не беше изненада от този конклав, беше че се сбъднаха прогнозите папата да бъде избран на втория ден от изборния процес. Лъв Четиринадесети беше избран на четвъртото гласуване за разлика от предшественика му папа Франциск, избран на петото гласуване.

Френските и италианските медии и специализирани сайтове публикуват и биографични справки за новия папа. Подробна справка за папа Лъв Четиринадесети е публикувана и на сайта „Ватикан нюз“ на български език.

Американецът Превост стана първият папа, произхождащ от САЩ в историята на Църквата, отбелязва Франс прес. Той е човек, който изслушва и който синтезира нещата, който попада в категорията на умерените в Църквата, познаващи както механизмите на работа на Ватикана, така и работата на Църквата на терен, отбелязва Франс прес. Конклавът избра един умерен папа, който да върви по стъпките на Франциск, допълва агенцията.

Тя се спира и върху първото обръщение на Лъв Четиринадесети, в което той казва, че злото няма да надделее, че Бог обича всички и в което той призовава за изграждане на мостове чрез диалога, чрез срещата, чрез обединяването на всички в един народ, който винаги да бъде в мир. Франс прес коментира, че новият папа е показал, че иска да бъде обединител и да успокои миряните в момент, в който светът се променя и е раздиран от войни.

Папа Лъв Четиринадесети беше кардинал, в чийто глас се вслушваше много Франциск, най-вече по въпроса за номиниране на прелатите, допълва Франс прес. Предходният папа ценеше особено този дискретен и резервиран духовник, който години наред избра да работи в една от перифериите на Църквата, а именно Перу. Превост има и перуанско гражданство сред прекарани 20 години на работа там и днес е почетен епископ на Чиклайо в северната част на Перу. Заемал е и други постове там, ръководил е и августинска семинария. Превост обаче има и добра репутация не само сред онези в Църквата, които се грижат за перифериите – териториите и общностите, забравени от нея. Превост е уважаван и в самата Римска курия като умерен духовник, който успява да построи мостове между различаващите се гледни точки. Това може да се определи като промяна спрямо управлението на предшественика му Франциск, наложил свой личен стил в тази насока, който някои дефинираха и като рязък, коментира Франс прес. Превост има опит на терен, има глобална визия за Църквата и е способен да се ориентира и във ватиканската бюрокрация. Той познава каноническото право, а бакалавърската му степен по математика го прави и човек на логическото мислене. Самият Превост смята, че в Църквата има още много неща за правене. Неговото мото е, че Църквата не може да се върне назад, че не може да спре да върви напред, че Църквата днес и утре е различна от тази в миналото, защото светът не е същият като този отпреди 10 или 20 години, допълва Франс прес. Посланието на Превост е същото като това на Франциск – Църквата трябва да достигне до младите, до бедните, до политиците, до всички съвременни хора. Тоест по същество Лъв Четиринадесети ще следва мисията на предшественика си, но разликата ще бъде по начина, по който той ще избере да го прави, отбелязва Франс прес.

Докато продължават да валят реакциите на избирането на Робърт Франсис Превост за папа, анализатори насочват вниманието си върху избора на неговото папско име, отбелязва „Фигаро“. Новите папи имат право на избор между име на светец, когото почитат по една или друга причина, или име на предшественик, чийто курс уважават. До последно се споменаваше, че новият папа може да избере името Франциск Втори в чест на папа Франциск. Споменаваха се често и имената Павел и Йоан. Но кардинал Превост избра да носи името, което са носили 13 папи преди него. Последният папа с име Лъв – Лъв Тринадесети е бил италианец със светското име Винченцо Джоакино Рафаеле Луиджи Печи и е бил начело на Църквата от 1878 до 1903 г., като това беше един от най-дългите понтификати в историята ѝ. Това означава, че новият папа би искал понтификатът му да бъде продължителен и да следва и курса на Лъв Тринадесети.

Лъв Тринадесети е известен със социалния си католицизъм. Това обаче не е ляв католицизъм, защото той осъжда и социализма, и либерализма, припомня „Фигаро“. Лъв Тринадесети беше загрижен за социалната справедливост пред жалките условия на труд на работниците от 19-и век. През 1891 г. той публикува енцикликата „Rerum Novarum“ („Новите неща“), посветена на новостите на тогавашното съвременно общество, влизащо в модерната епоха, със заводите, технологиите и последствията от всичко това. В тази енциклика се критикува концентрацията на промишлеността и търговията в ръцете на малък брой хора, дефинирани като „богаташи и плутократи, които по този начин налагат почти робско иго на безкрайното множество пролетарии". Лъв Тринадесети заемаше и ясни доктринални позиции, но той беше също и голям дипломат и автор на десетки енциклики. Той осъждаше развода и поробването, уточняваше естеството на отношенията между властта на Църквата и гражданската и политическата власт, като същевременно подкрепяше човешката свобода. Лъв Четиринадесети няма да бъде копие на Лъв Тринадесети разбира се, но изборът на име, с което Превост реши да му отдаде почит, е интересно решение в момент на настъпването на новите технологии и на дълбоките промени на обществото, коментира „Фигаро“.

Робърт Франсис Превост е от Августинския орден, известен с привързаността си към традициите в Църквата, но и с милосърдието. Превост е и солиден познавач на каноническото право и на Римската курия. Всичко това му придава един успокояващ облик. Той е загрижен и за онези, които се водят за изключени от обществото и е здраво стъпил в духа на модерността. Всичко това предвещава един понтификат на единството и на колегиалността, отбелязва „Монд“.

Изданието пише обаче, че до последно се е говорело, че папа ще стане досегашният държавен секретар на Ватикана Пиетро Паролин. Бързината, с който беше избран новият папа, до последно подхранваше тази хипотеза. Когато беше обявено, че Превост е новият папа и беше съобщено, че той избира името Лъв Четиринадесети, това породи изненада, коментира вестникът. След полския, германския и аржентинския папа, Църквата избра американски папа, допълва „Монд“. Неговата програма, оповестена още снощи в първото му обръщение към миряните, показва, че Превост иска да е папа на всички и да оглави една мисионерска Църква, една Църква, която винаги е готова да посрещне с отворени обятия всички, да приеме всички, които се нуждаят от милосърдие, от диалог, от любов. Превост призова и за мир, като произнесе тази дума девет пъти.

Американски папа начело на Църквата – този избор има огромно значение в един доминиран от тръмпистките настроения свят, посочва „Монд“. Робърт Превост критикува на няколко пъти администрацията на Доналд Тръмп, по-специално заради масовото експулсиране на мигранти. Вчера обаче Тръмп определи избирането на Превост за папа като голяма чест за САЩ. Но съжителството между американския президент и американския папа се очертава деликатно. Този избор обаче ще засили позициите на американските епископи, които влязоха в противоречие с Тръмп по въпроса за мигрантите. Не бива да се забравя, че американските епископи изразиха възмущение и когато тези дни Тръмп се пошегува, че би искал да стане папа и дори публикува своя снимка с папски одежди.

Папа Лъв Четиринадесети опроверга прогнозите на букмейкърите, очакващи за папа да бъде избран или италианец - Пиетро Паролин или Пиербатиста Пицабала - или филипинецът Луис Антонио Тагле. Изборът на американеца Превост разтърси САЩ и породи огромно вълнение сред американците, обобщава „Франс 24“. Сега американците с интерес ще следят какви ще бъдат отношенията на новия папа с президента на САЩ, дали той ще успее отново да напълни Църквите в САЩ с богомолци и дали ще прокара по-благосклонно отношение към мигрантите. Изборът на името Лъв пък показва, че новият папа ще възприеме социалната ангажираност на Лъв Тринадесети в момент, в който обществото е изправено пред големи предизвикателства като например изкуствения интелект, но също и пред отклоненията на глобализацията, отбелязва френската медия. Това социално измерение на името Лъв може да бъде интерпретирано и като отдадена почит към папа Франциск, за когото букмейкърите бяха сигурни, че ще избере именно името Лъв Четиринадесети, но той породи изненада преди 12 години като избра името Франциск, допълва „Франс 24“.

АНСА дефинира новият папа като „латиноянки, който обединява двете Америки“ предвид това, че Превост има едновременно американско и перуанско гражданство, че е представител на Църквата на САЩ, по-специално на Августинския орден, но че 20 години е бил неделима част от Църквата в Перу. Това показва, че новият папа е силно профилиран в познанията за една конкретна страна – Перу, разтърсвана от политически кризи. Но това го прави добър познавач и на страните в кризи от Латинска Америка, а също и на страните в кризи по-цял свят. Биографията на Превост е кръстопът на културите – майка с испански корени, баща с италиански и френски корени. Превост е представител на Северна Америка, живял дълги години в Южна Америка, говорещ пет езика - английски, испански, френски, италиански и португалски. През годините си на работа в Църквата Превост е насочвал вниманието си към бедните и мигрантите и не се е страхувал да критикува хората на власт. Преди три месеца той разкритикува например вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс заради позициите му по миграционните въпроси, припомня АНСА. От друга страна Превост беше във Ватикана начело на Дикастерията за епископите и участваше в процеса на номиниране на висши прелати, тоест на цяло едно поколение следовници на папа Хорхе Марио Берголио, известни като „берголианци“.

150 000 души, събрали се на площад „Свети Петър“ във Ватикана проследиха оповестяването на новия папа и неговата първа реч, коментира „РАИ Нюз“. Медията, която в началото при обявяването на папското име, което си избра Превост, го обърка от Лъв Четиринадесети на Лъв Шестнадесети, отбелязва, че новият папа се очертава да бъде един папа, който върви по стъпките на Франциск, който е пастир, владеещ човечността и въплъщаващ лицето на Църквата, способна да гради мостове и да се доближава до нуждите на хората, изцелявайки раните на човечеството. Новият папа се очаква да превърне Църквата в мост на единението във времена, белязани от войни, насилие и силна поляризация и в момент, в който силно се усеща нуждата от духовен водач, предлагащ милосърдие, синодалност и надежда, коментира медията.

Изборът на Франсис Превост за папа Лъв Четиринадесети показва, че продължаването на курса на папа Франциск не е поставено под въпрос. Самият Лъв Четиринадесети вече каза, че път назад не може да има. Но папа Франциск остави отворени много досиета, по които сега трябва да се работи – отношенията между религиите, ръкополагането на жени за дякони, редица социални въпроси, като отношението на Църквата към разведените и повторно женените или към представителите на ЛГБТ общността, отбелязва „Скай Ти Джи 24“.

По време на периода след смъртта на папа Франциск до избирането на Лъв Четиринадесети, всички говореха за един континент, от който досега не е имало папа, а именно Азия, напълно изпускайки подробността, че е настъпил моментът за друг континент също да има за първи път свой папа, посочва „Ти Джи Ком 24“. Превост е първият папа от САЩ и сега с интерес ще се следят неговите отношения с Доналд Тръмп. Засега няма доказателства за лични отношения между двамата американци. А ентусиазираната реакция на Тръмп от избора на Лъв Четиринадесети за папа е по-скоро израз на национална гордост. „Ти Джи Ком 24“ припомня обаче, че според различни медии Тръмп е дарил на Ватикана 14 милиона долара по повод погребението на папа Франциск. Сумата е била приета положително от Светия престол, който се сблъсква с бюджетен дефицит от 70 милиона евро. Това е било възприето като жест на щедрост от страна на Тръмп, но други са съзрели в него опит за повлияване на решението на конклава. Няма обаче конкретни доказателства, които да свържат директно дарението на Тръмп с избора на Превост, посочва италианската медия и припомня, че конклавът е един процес, който е защитен от строги норми, гарантиращи независимостта на кардиналите електори. В допълнение медията припомня и критиките, които Превост отправи неотдавна към миграционната политика на администрацията на Тръмп, което се възприема като дистанциране на новия папа от тази администрация.

Новият папа отправи силно послание към света, а в надпреварата за оглавяване на Църквата италианците белязаха поражение за четвърти последователен път, обобщава „Република“. Новият папа е папа на два свята – августинец, действащ в предградията на САЩ и мисионер в Перу, а името което избра е силно послание срещу силните на деня и отдаване на почит към социалната доктрина, отбелязва „Стампа“, дефинирайки папа Лъв Четиринадесети и като папа на мигрантите и на забравените.

„Кориере дела сера“ отбелязва, че до последно при гласуването за папа е водел Пиетро Паролин, но накрая нещата са се преобърнали, Превост е получил подкрепата на електорите от Северна и Южна Америка и на традиционалистите сред електорите. Всички те заложиха на един папа, който е способен да изгражда мостове между народите и йерархиите и да заличава разделенията в Църквата и в обществото, коментира изданието.

Прочети цялата публикация