Mvr.bg | 09.05.2025 15:27:35 | 19

Министър Даниел Митов: Сивият сектор и контрабандата няма да бъдат толерирани

Вътрешният министър поздрави служителите на смолянската полиция за постигнатите резултати, като подчерта, че зад отчетените цифри стоят неуморен труд и лишения. В изказването си по време на отчет-анализа на ОДМВР Смолян, той заяви, че за ръководството на министерството, както и за цялото правителство, е важно образът на МВР да бъде безупречен, а този образ се изгражда от служителите на терен.
„В нашата институция трябва да се работи със самочувствие и достойнство. Повишението на възнаграждението на полицейските служители беше важно, но с него растат и изискванията“, отбеляза министърът. Той призова ръководния състав да отделя особено внимание на обучението и контрола над подчинените си: „Провеждайте редовни инструктажи – служителите ни трябва да са подготвени за всяка ситуация. Но превишаването на правомощия и действия, несъвместими с работата в МВР, са недопустими“. Министър Митов подчерта, че образът на вътрешното министерство в публичното пространство се гради бавно и трябва да стъпва на успехите и реализациите, осъществени от екипите по места. „Вие имате с какво да се гордеете,  цифрите говорят сами“, посочи още той.
Министър Митов посочи пътната безопасност като ключов приоритет – тема, изключително чувствителна за обществото. Според него е необходимо да се работи за постигане на  ефективна координация между всички отговорни институции и настоя полицейските служители да бъдат видими, да налагат адекватни санкции, да следят рисковите участъци и да изготвят съответните предписания.
„Не трябва да се позволява на сивия сектор и контрабандата да се вихрят. Това няма да се толерира повече.“, категорично заяви пред ръководния състав на ОДМВР Смолян министър Даниел Митов.
Главен комисар Захари Васков, директор на Главна дирекция „Национална полиция“, също поздрави служителите за постигнатите през изминалата година резултати. Той настоя за повече контрол и завишена превантивната дейност.
Директорът на ОДМВР Смолян старши комисар Цветан Цанков обобщи, че отчетът за 2024 г. отразява както предизвикателствата, така и реалните резултати от дейността на дирекцията. „Спад на криминалната престъпност, повишена разкриваемост и устойчива среда – това са само част от постиженията, които ни мотивират да продължаваме всеотдайно да работим за безопасността и реда в областта“, заяви той.
Сред официалните гости на събитието бяха областният управител Захари Сираков, кметът на община Смолян Николай Мелемов, кметове на други общини в областта, заместник-окръжният прокурор Атанас Илиев, председателите на Окръжния и Районния съд в Смолян – Петър Маргаритов и Сийка Златанова, ръководителят на Окръжния следствен отдел Сийка Камбарева, съдията от Административния съд Петя Оджакова, директорът на РДПБЗН комисар Чавдар Кичуков, директорът на РДГП старши комисар Ивайло Стоянов и директорът на ТД „Национална сигурност“ – Смолян Атанас Николов.

Отчет за дейността на ОДМВР Смолян за 2024 г.

Конвенционална престъпност

През 2024 г. данните за територията, обслужвана от ОДМВР – Смолян потвърждават ниска криминална активност. Регистрираните криминални престъпления са намалели с 2,3% спрямо 2023 г. (476 при 487 през предходната година). Отбелязан е спад на престъпленията срещу личността – 45 при 47 през 2023 г. (намаление с 4,3%). Регистрирани са 2 убийства, като извършителите са установени. Съществен ръст има при престъпленията, извършени в условията на домашно насилие – 15 през 2024 г. при само 2 през 2023 г. По Закона за защита от домашното насилие са постъпили 58 заповеди за защита (при 32 през 2023 г.), от които 34 са с наложени мерки за незабавна защита, а 24 – с постоянна защита. Установени са 11 случая на неизпълнение на заповед за защита, спрямо 4 за предходната година.

Престъпленията против собствеността също са намалели – 128 срещу 148 (с 13,5%), като броят на регистрираните кражби е спаднал с 25,8%.

В структурата на криминалната престъпност доминират общоопасните престъпления – 257 срещу 248 за 2023 г., което е устойчива тенденция за последните 9 години. С 19% се е увеличил броят на престъпленията, свързани с наркотични вещества – 69 при 58 за 2023 г., от които 7 броя за разпространение на НВ. Транспортните престъпления съставляват 50,6% от общоопасните – 130 случая срещу 143 за 2023 г., като основно са свързани с управление на МПС след употреба на алкохол или наркотици, без регистрационни табели или без необходимите разрешителни.

Икономическите престъпления бележат лек ръст – 167 при 160 за 2023 г. (увеличение с 4,4%), като значителна част от тях са документни престъпления – 119 спрямо 89, което е ръст от 33,7%. Разкриваемостта на престъпленията е повишена до 54,2%, при средна стойност за страната – 52,3%.

Охранителна дейност - Охранителната полиция гарантира добър обществен ред във всички населени места на област Смолян чрез засилено полицейско присъствие и превантивни мероприятия, насочени към лица, представляващи интерес, и систематично отразяване на проблемите на местното население. Организацията осигуряваща нормалното протичане на  зимния туристически сезон в курортен комплекс „Пампорово“ и други туристически селища, както и успешното обезпечаване на мащабни събития като Световната купа по сноуборд и изборните кампании за Европейски парламент и Народно събрание, демонстрират високото ниво на оперативност и професионално управление.

Досъдебно производство - През 2024 г. са разследвани общо 1189 досъдебни производства – 892 за криминални и 297 за икономически престъпления, което е с 121 повече спрямо 2023 г. Изпратени на прокуратурата са 857 дела, което свидетелства за висока ефективност на разследващите органи. Все още обаче съществуват проблеми, свързани с недостиг на вещи лица, забавяне на експертизи и липса на съдебен лекар, ветеринарно-медицински експерти и химици в областта, което затруднява приключването на част от производствата.

Пътна полиция - През 2024 г. са регистрирани 339 пътнотранспортни произшествия – 241 с материални щети, 98 тежки, 3 със загинали и 124 ранени (при 297, 217, 80, 2 и 102 съответно за 2023 г.). Общото увеличение на ПТП е 14%, като леките са се увеличили с 11%, тежките с 22%, а пострадалите – с 21%. Установени са 30 216 нарушения, наложени са 4424 административни акта и 25 969 фиша, което отразява високата оперативна ефективност.

Превантивни дейности - По линия на превенцията сред учениците са изнесени 349 лекции и беседи по националната програма „Работа на полицията в училищата“ в учебни заведения на територията на областта. Служители от направление „Детска педагогическа стая“ са провели 340 срещи в училища, детски градини и други институции. Открити са пет „Детски полицейски управления“, в които се обучават 132 деца. Провеждани са ежеседмични брифинги на сектор „Пътна полиция“ с медиите за актуалната пътна обстановка и превенция. Служители от криминална и икономическа полиция са изнесли десетки беседи пред уязвими групи – възрастни и самотно живеещи хора, насочени към превенция срещу кражби, телефонни и други измами. В сградата на ОДМВР – Смолян е проведен семинар на тема „Домашно насилие“ с международно участие на около 40 студенти, ученици и социални работници, както и брифинг, посветен на темата. Изградена е организация за противодействие на конвенционалната престъпност чрез мобилни екипи, включващи служители от отдел ОП и секторите ПКП и ПИП, които посещават по график населените места. В десетте общини на област Смолян функционират местни комисии за обществен ред и сигурност.

Прочети цялата публикация