Бебета в униформи, деца в танкове: как Путин използва 9 май

Бебета във военни униформи, малки деца в камуфлажни танкове, ученици в строеви марш: ето как Кремъл използва победата над нацистка Германия за утвърждаване на своята идеология. От Юрий Решето.
Бебета във военни униформи, малки деца в камуфлажни танкове, начални ученици в строеви марш: в много градове руснаците празнуват 80-годишнината от победата над нацистка Германия. Очевидно въображението на техните родители и на държавните организатори няма граници.
В Кемерово, Сибир, новородените ги обличат в родилния дом като пехотинци - с войнишки шапки на главата и повити в маслиненозелен спален чувал. "Участвайте!" - това призовава управлението на дома в мрежата. "Трогателната" маскировка има за цел да символизира "връзката между поколенията". "Не забравяйте, че и най-малкият гражданин на Русия е част от великата история", гласи друго послание.
В същото време стотици деца от детска градина дефилират през квартал в град Воронеж, Централна Русия, със самоделни военни превозни средства и самолети. Непълнолетни момичета с барабани и бели панделки в косите съпровождат церемонията с военни звуци.
Идеология за формиране на идентичност
Във Владивосток в Далечния изток повече от 1500 момчета и момичета от долните класове маршируват през центъра на града като "правнуци на победата". Губернаторът Олег Кожемяко лично ръководи "първия детски парад в региона" и обявява, че начело на детските колони дефилират участници в бойните действия в Украйна. "Днес в парадните колони маршируват деца, чиито бащи се сражават на фронта. Ние с право се гордеем със смелостта и храбростта на нашите бойци и знаем със сигурност, че врагът ще бъде победен, както през далечната 1945 година."
В Русия от 80 години насам Девети май се празнува като "Ден на победата" в руските семейства - искрено и с лични спомени. Но празникът все повече се използва от държавата за идеологически цели и създаването на идентичност, казва в интервю за ДВ роденият в Русия политолог Алекс Юсупов от германската фондация "Фридрих Еберт".
През последните две десетилетия Кремъл се научи да "милитаризира този ден или по-скоро да го активира, защото той се е запечатал в колективната памет на много руснаци като нещо, което всъщност е обединило страната. Той се е превърнал в инструмент за мобилизация на режима."
Години наред беше отбелязван като ден на траур
Кремъл използва знакови дати, като тази 80-годишнина, за да прави исторически паралели между Съветския съюз като победител във Втората световна война и днешна Русия и сегашното руско правителство, а също и да демонстрира своята сила и легитимност.
Московският политолог Иля Грашенков от "Центъра за развитие на регионалната политика" също подчертава пред ДВ колко важен е Денят на победата - не само за руските семейства, но и най-вече за руската държава. "През последните двайсет години държавата прави всичко възможно, за да бъде неразделна част от този празник. За Путин победата във Втората световна война е константа, на която се основава цялата руска държава и част от която е и самият той като президент", казва Грашенков.
За милиони обикновени хора 9 май си остава "празник със сълзи в очите", добавя Грашенков и припомня, че години след войната той е бил отбелязван като ден на траур без военен парад.
За независимия политически експерт Абас Галямов, който живее в Израел, парадът всъщност е "излишен", когато Русия води война срещу Украйна. "Парадите са заместител на войната. Те са необходими в мирно време, когато армията не воюва, но все пак иска да се покаже", казва той пред ДВ. Тъй като обаче за три години руската армия все още не е постигнала основните си военни цели, парадът в Москва изглежда "несериозен". "Преди 2022 всички смятаха, че Русия е значително по-силна от Украйна. Изведнъж се оказа, че това не е вярно. Не можем да говорим за някакво висококачествено военно изкуство", казва Галямов.
"Да изглежда възможно най-международно"
За президента Путин е важно събитието в Москва с военния парад на Червения площад да изглежда "възможно най-международно". Посланието на Деня на победата е, че Русия е платила много висока цена за мира в Европа.
Абас Галямов нарича парада "универсален инструмент" както за външния свят, така и за самото руско общество: "Пропагандистите ще кажат, че продължават славните традиции на героите от победата през 1945 година. Но руското общество едва ли ще се повлияе от този разказ".
Паралелите между тогава и сега са твърде преднамерени, а сравнението между Втората световна война и днешната война в Украйна категорично не е в полза на Кремъл. "За три години руснаците дори не успяха да установят пълен контрол над регионите, за които претендират - да не говорим за превземането на Киев", казва Галямов.
Въпреки това московският елит се манифестира като победител на 9 май 2025 година. Кремъл се опитва да покаже, че Русия днес е същата добра сила на планетата, каквато е била и преди осемдесет години, казва още Алекс Юсупов от фондация "Фридрих Еберт"
Прочети цялата публикация