Русия е за 30-дневно прекратяване на огъня, но с "надлежно отчитане на нюансите". Пхенян обясни участието си във войната

Русия подкрепя 30-дневно прекратяване на огъня в Украйна, но само с "надлежно отчитане на нюансите", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от Ройтерс и БТА. "Тази тема отдавна е повдигната от украинска страна", каза Песков, цитиран от ТАСС. "И веднага, след като тя беше предложена от администрацията (на президента Доналд Тръмп), тя беше подкрепена от президента (Владимир) Путин с уговорката, че е много трудно да се обсъждат подробности, ако не се намерят отговори на многобройните нюанси около понятието за примирие." Русия няколко пъти заяви, че въвеждането на продължително примирие зависи от създаването на механизми за наблюдение и поддържане на такава мярка, припомня Ройтерс. По-рано днес френският президент Еманюел Макрон заяви, че иска "в близките дни и часове" да бъде изготвен съвместен американско-европейски план за 30-дневно спиране на огъня в Украйна, придружен от "мащабни икономически санкции" в случай на нарушаването му. "Руснаците трябва да кажат "Да". Не три дни да забавляват публиката, ако мога така да се изразя, около 9 май и да си направят парад. Не — за 30 дни", подчерта той пред Телевизия Полска. "Желанието ми е в следващите часове и дни всички да успеем да постигнем ангажимент за примирие, като се заяви, че ако една от страните го наруши — ще последват мащабни икономически санкции", добави той.
Севернокорейският лидер Ким Чен-ун заяви, че намесата на страната му във войната на Русия срещу Украйна е била оправдана и подчерта, че Пхенян е упражнил суверенните си права в защита на "братски народ", предаде Ройтерс като се позова на севернокорейската държавна новинарска агенция КЦТА.
"Участието ни в конфликта беше оправдано и това е суверенно право на нашата република", заяви Ким. "Смятам, че смелите войници, които участваха в операцията в Курска област са герои и олицетворение на народната чест", добави той.
Севернокорейският лидер заяви още, че няма да се поколебае да разреши използването на военна сила, ако Съединените щати продължат с "военните провокации" срещу Русия.
Пхенян потвърди официално едва в края на април, че е изпратила над 10 000 войници и оръжия в Русия. Двустранното сътрудничество във военната област нарасна значително, след сключването на договора за всеобхватно стратегическо партньорство, подписан от Ким и руския президент Владимир Путин миналата година, припомня Ройтерс.
Френският президент Еманюел Макрон, германският канцлер Фридрих Мерц и премиерите на Великобритания и Полша – Киър Стармър и Доналд Туск, ще бъдат на посещение в Киев днес, за да покажат "непоколебимата" си подкрепа за Украйна и ще повторят призива на САЩ за "пълно и безусловно 30-дневно прекратяване на огъня", предаде Франс прес.
След демонстрацията на сила от страна на руския президент Владимир Путин, който вчера посрещна около двадесет чуждестранни лидери, включително китайския президент Си Цзинпин, на Червения площад в Москва, държавните ръководители на Франция, Германия, Великобритания и Полша за първи път ще посетят Украйна заедно.
"Ще продължим да увеличаваме подкрепата си за Украйна. Ще засилим натиска си над руската военна машина, докато Русия не се съгласи на трайно спиране на огъня", заявиха те в съвместно изявление.
Посещението, описано като "историческо", се провежда четири дни след избора на новия германски канцлер Фридрих Мерц, който вече посети Париж и Варшава в сряда – ден, след встъпването си в длъжност.
В Киев четиримата, заедно с украинския президент Володимир Зеленски, ще проведат виртуална среща с останалите лидери от така наречената "Коалиция на желаещите".
Те ще информират останалите страни за "напредъка, постигнат по отношение на бъдеща коалиция, обединяваща въздушни, сухопътни и морски сили, за да се подпомогне възстановяването на украинските въоръжени сили след евентуално мирно споразумение и да се изгради доверие в бъдещия мир", се посочва в декларацията им.
Няколко хиляди словашки граждани излязоха на протести снощи в Братислава и други градове срещу участието на премиера Роберт Фицо на парада за 9 май в Москва, предаде ДПА. Най-много хора се събраха в столицата Братислава. Един от организаторите на протеста написа във "Фейсбук": "9 май е Ден на Европа – но не за всеки. Роберт Фицо ще го прекара редом с военнопрестъпник", напомняйки за издадената заповед за арест на Владимир Путин от Международния наказателен съд. Фицо беше единственият лидер на страна от Европейския съюз, който присъства на събитието. Левият премиер националист многократно е критикуван за проруските си позиции, припомня ДПА. Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас също остро разкритикува словашкия премиер. "Всеки, който подкрепя свободата, независимостта и европейските ценности днес трябва да бъде в Украйна, не в Москва. Фицо е от грешната страна", заяви тя, цитирана от словашката новинарска агенция ТАСР. Словашкият премиер във "Фейсбук" защити присъствието си на Червения площад като заяви, че с пътуването си е отдал почит на загиналите за освобождението на Словакия от нацистко управление.
Прочети цялата публикация