Fakti.bg | 12.05.2025 11:45:50 | 27

Ново откритие в Помпей разкрива ужасяващата истина за последните мигове на древния град


Ново шокиращо археологическо откритие в Помпей разкрива с ужасяващи подробности истинските мащаби на трагедията, сполетяла града през 79 година след Христа, пише nypost.com.

За едно местно семейство денят започнал като всеки друг. В кухнята се приготвяла храна, младо момче играело в атриума, а бащата оглеждал напредъка на ремонтните дейности в дома им.

Тогава внезапно небето се разтърсило от мощна експлозия. Величествена колона от пепел се издигнала над романтичния фон на планината Везувий, предвестник на една от най-големите природни катастрофи в човешката история.

Първите облаци от пепел и малки късове пемза започнали да валят, но съвсем скоро бурята от вулканичен материал станала смъртоносна. Много жители хванали най-необходимото и хукнали към брега с надеждата да намерят спасение на лодка.

Това семейство обаче решило да остане, разкриват новите археологически данни.

New Pompeii discovery reveals the tragic true extent of human suffering https://t.co/aJYRO8LJad pic.twitter.com/oQzKynkccq

— New York Post (@nypost) May 12, 2025

Пепелта и пемзата бързо задръстили улиците и започнали да се натрупват около къщите. Част от покрива на дома им рухнала под тежестта на вулканичните натрупвания. Четирима възрастни и едно дете се скрили в спалнята, отчаяно опитвайки се да подпрaт вратата с дървено легло, за да задържат напиращите отломки.

"Не успели," казва Габриел Зухтригел, директор на Археологическия парк Помпей, който ръководи мащабния нов проект в града.

Домът, в който се разиграла трагедията, е средно голяма къща (domus) на една от главните улици — Виа дел Везувио. Наречена е „Къщата на Фрикс и Хела“, заради красивите стенописи, изобразяващи гръцките митологични близнаци.

И самата митология е трагична: мащехата на Фрикс и Хела заповядала да бъдат пожертвани, за да се спре суша, но майка им ги спасила с крилат овен. Хела обаче паднала в морето (днешния Хелеспонт), а Фрикс оцелял и пренесъл овена в жертва, получавайки неговото златно руно.

Качеството на стенописите подсказва, че семейството било богато и социално активно. Домът разполагал с атриум с водосборен басейн (имплувиум), кухня с изящни бронзови съдове и амфори с остатъци от скъпия римски деликатес — ферментиралия рибен сос (гарум).

Но дори здравото дървено легло не могло да спаси обитателите от гибел.

„Накрая пристигна пирокластичната вълна — опустошителна вълна от гореща пепел, която изпълни всяко помещение,“ обяснява Зухтригел.

Археолозите възстановили драматичните последни мигове на семейството, като запълнили празнините, оставени от разложените дървени елементи, с гипс. Открити са останките на поне четирима възрастни и едно дете. До едно от телата е намерен бронзов амулет (булла), характерен за момчета преди навлизането им в зрелостта. Двама от загиналите са открити сгушени един до друг до стената на богато декорираната спалня.

„Разкопаването и посещаването на Помпей означава да се изправиш както пред красотата на изкуството, така и пред крехкостта на живота,“ допълва директорът.

Помпей не е митична Атлантида. Трагедията е документирана от съвременници, като младия Плиний Млади, който описал бедствието в писма, оцелели до наши дни. Неговият чичо, Плиний Стари, загинал от токсични изпарения, докато ръководел спасителна мисия.

По оценки в Помпей са живели около 20 000 души, като повечето са успели да избягат. Около 2000 обаче останали — или поради колебание, или от подценяване на опасността.

Къщата на Фрикс и Хела е разположена до още по-голямата Вила на Леда, прочута със стенопис, изобразяващ спартанската кралица Леда и бог Зевс в образ на лебед. И двете постройки били в процес на ремонт по време на изригването — вероятно знак за серия от разрушителни земетресения в месеци преди катастрофата.

Днес обаче древните останки са изправени пред нова заплаха — влагата от незаконни строежи в района прониква през вулканичната почва и уврежда безценните артефакти.

Около две трети от Помпей са разкопани досега, но археолозите се надпреварват с времето да разкрият и съхранят останалите над 1000 римски домове с около 13 000 помещения, преди да бъде загубено още от това уникално културно наследство.

Прочети цялата публикация