Медицинските сестри настояват професията да бъде обявена за защитена

Да бъдат чути справедливите им искания за адекватно заплащане - това пожела днес зам.-кметът на Община Стара Загора Павлина Делчева на медицинските сестри по повод техния празник 12 май. На Международния ден на сестринството зам.-кметът с ресор „Общинска собственост, здравеопазване и социални дейности“ посети публичното събитие под наслов „Аз съм медицинска сестра и се гордея с моята професия“.
Шатрата е разположена на централната пешеходна зона на Стара Загора, а студенти и действащи медицински сестри представят инструменти и пособия от своята практика, измерват безплатно кръвното налягане на желаещите минувачи и са отделили зона за деца с рисунки, игри и стимулации с медицински инструменти.
Освен корекция на ниското заплащане, което води до отлив на желаещите да упражняват тази дейност, хората с бели престилки настояват и тя да бъде обявена за защитена. „Това означава професия, от която обществото има нужда, но няма достатъчно желаещи да се обучават. Вече четвърта година има предложение професията медицинска сестра да стане защитена, но това не се случва“, изтъкна проф. Албена Андонова, ръководител на Катедра „Здравни грижи“ в Медицинския факултет на Тракийския университет в Стара Загора.
Предложението излиза от академичните среди и ако се приеме студентите ще бъдат освободени от семестриална такса, която за медицинските сестри е 800 лв. на година. Ще имат право и да получават специални стипендии с предимство.
„Сега обучението е от 4 години, разпределено е в 8 семестъра, а четвъртата година е преддипломен стаж. В момента от първи до четвърти курс в Медицински факултет на Тракийския университет се обучават 192-ма студенти по специалността“, информира още проф. Албена Андонова.
Другото предложение на гилдията представи Незабравка Асенова.
„От 2020 г. по закон сестрите имат право на самостоятелна сестринска практика, като в нея се извършват абсолютно всички манипулации, заложени в Закона за здравето. Но нашето искане е те да бъдат финансирани от Здравната каса, за да има по-голяма достъпност за пациентите, защото сега след болнично лечение те заплащат всички услуги от своя джоб“, обясни Незабравка Асенова.
Прочети цялата публикация




Привържениците на Локомотив Пловдив с остри критики към общината заради стадиона
Задава ли се война във Венецуела и може ли тя да донесе демокрация?
Д-р Николай Брънзалов: При липса на бюджет не може да бъде подписан нов национален рамков договор
България представи официални резерви срещу използването на замразените руски активи
Край на мирните действия: Медиците готови за ефективна стачка, която ще срине системата
Здравната система e на ръба: Eксперти и бизнес с общ призив за спешни реформи
Мълния: Кабинетът „Желязков“ подава оставка
Кабинетът „Желязков“ подава оставка днес?
Стачка в Португалия блокира транспорта и обществените услуги
Все по-сложна става ситуацията за Салах на „Анфийлд“
Пирин посреща туристите: Ски, сняг и безопасност на пистите
Варненски пожарникари представиха новия си благотворителен календар „Герои в сянка“
70 години от приемането на България за член на ООН
Локомотив Пловдив и Монтана с нов опит да се победят
Поне 643 са жертвите на циклона в Шри Ланка
СЗО: Няма връзка между ваксините и аутизма
Хороскоп на 14 декември 2025: Луната във Везни подчертава отношенията
ПВО на Русия свали 235 украински дрона през изминалата нощ
Тайните на ранната Земя: Мантията е била гигантски воден резервоар
Румънският президент: Готови сме да отвърнем, ако Русия ни атакува