Бизнесът на пингвините: как се търгува с безлюдни острови

Когато в началото на април Доналд Тръмп обложи с мита вноса от повечето страни в света, САЩ отнесоха много критики. Митата засегнаха дори отдалечени австралийски острови, които са обитавани само от пингвини, птици и тюлени.
"Пингвини срещу митата"
Случаят с островите Хърд и Макдоналд, които са владение на Австралия, изглеждаше особено абсурден, пише в своя публикация по темата германската обществена медия АРД. Митническата политика на Тръмп, която засегна и тези острови, беше посрещната с възмущение и присмех.
Островите, до които се стига само по море, а пътуването с лодка дотам отнема около две седмици, се превърнаха в истинска знаменитост в интернет, където потребители се надпреварваха да се шегуват как пингвини са били забелязани да демонстрират срещу митата на Тръмп. Появиха се дори тениски с надпис "Пингвини срещу митата", посочва изданието и цитира и тогавашната реакция на австралийския министър на търговията Дон Фарел: "Бедните пингвини. Не знам какво са направили на Доналд Тръмп, но, честно казано, мисля, че в случая става дума за прибързани действия". Всичко е било значи грешка? Разследване на германските медии WDR, NDR и "Зюддойче Цайтунг" (ЗЦ) показва, че зад това може и да се крие нещо по-голямо.
Как се търгува с безлюдни острови
Според търговските статистики на Световната банка островите Хърд и Макдоналд действително въртят бизнес, включително със Съединените щати. Данните за последните 15 години сочат, че оттам се изнасят метали и машини за САЩ и се внасят различни стоки, включително животни.
През 2022 г. например островите са изнесли за САЩ "машини и електроуреди" за повече от 1 милион долара, става ясно от статистиката. Очевидно администрацията на Доналд Тръмп е използвала именно тази статистика при решението си кои държави и територии да бъдат обложени с мита. Но как се върти търговия на острови, които са необитаеми и където няма нито сгради, нито пътища или пристанища, пита АРД.
Във всеки случай в Световната банка нямат никакво обяснение за това, става ясно от отговора на изпратено до нея запитване от екипа разследващи журналисти. От Австралия не са отговорили на запитването, но предишни примери с изтекли информации за офшорни зони, като например "Панама пейпърс" или досиетата "Пандора", дават повод да се заключи, че включването на островите в митническата политика може и да не е чак толкова абсурдно.
Част от офшорния свят
Изтеклите информации затвърждават впечатлението, че островите Хърд и Макдоналд са нещо повече от природен резерват. Данните включват например данъчни споразумения, които Австралия е сключила между 2008 г. и 2011 г. с известни данъчни оазиси, включително Каймановите острови, Британските Вирджински острови и Мавриций. В тези споразумения страните се договарят за взаимен обмен на информация и други данъчни въпроси, което не е необичайно.
В документите изрично са посочени и необитаемите острови Хърд и Макдоналд. Така - неволно или умишлено - тези острови са превърнати в част от офшорния свят, в който отдалечените места понякога могат да играят изненадваща роля, пише по-нататък АРД.
През 2012 г., малко след сключването на споразумението, островите Хърд и Макдоналд започват внос и износ - поне на хартия. От данните излиза, че през 2012 г. и 2013 г. през тях до Субсахарска Африка са стигнали стоки на обща стойност почти половин милиард щатски долара. През 2017 г. е осъществен нов износ - отново за Субсахарска Африка и в почти същия размер, показват данните.
Адресни регистрации на безлюден остров
Островите са използвани и за друг вид манипулации, става ясно още от разследването на WDR, NDR и ЗЦ. Установени са хора, регистрирани примерно в Китай или Хонконг, които са посочили островите Хърд и Макдоналд като място, на което живеят. Островите се появяват и в инструкциите за попълване на митнически документи в Хонконг - като място на произход или като място за доставка на пратки.
Островите не са непознати и в банковия свят. Така например в националната банка на Каймановите острови, която се занимава предимно с офшорна дейност, е налице информация за множество преводи от или към сметки, регистрирани на островите Хърд и Макдоналд. Само през септември 2018 г. в една-единствена банка са регистрирани повече от 300 такива преводи. Националната банка на Каймановите острови не е отговорила на запитване от страна на разследващите журналисти от WDR, NDR и ЗЦ.
Големи банки също са включили островите в своите списъци, което означава, че клиентите очевидно са можели да си открият сметка и да посочат необитаемите острови като място на пребиваване - въпреки че там няма дори улици, четем по-нататък в публикацията на АРД.
През 2019 г. австралийското правителство предостави данни съгласно директивите на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), според които почти 1 милион австралийски долара се държат в сметки, чиито собственици са посочили островите Хърд и Макдоналд като място, на което живеят. Само година по-рано за островите са отчетени около 150 000 австралийски долара.
Според Кристоф Траутфетер от организацията "Мрежа за данъчна справедливост" така може да се заобикаля филтърът на банките за пране на пари, тъй като островите не фигурират в никакви черни списъци. "Ако една банка позволява на титулярите на сметки да посочват тези острови като място на пребиваване, това не може да бъде определено като почтено", коментира експертът.
А какво казва по темата администрацията на Доналд Тръмп? Американското правителство и митническите власти на САЩ не са отговорили на запитванията на германските разследващи журналисти.
Автори: Петра Блум (WDR) | Катарина Фелке (NDR)
Прочети цялата публикация