Fakti.bg | 13.05.2025 10:17:41 | 31

Безпрецедентна политическа криза в Косово


След 14 неуспешни опита косовските депутати ще се съберат отново днес в нов опит за избор на председател на парламента и за прекъсване на безпрецедентния политически блокаж в най-младата държава в Европа, пише Франс прес, предаде БТА.

Политическият живот в Косово бе поставен на изчакване след парламентарните избори на 9 февруари, на които партията Самоопределение на премиера Албин Курти спечели само 48 от 120 места, които не са достатъчни за самостоятелно формиране на правителство. Опозиционните партии пък отказват да гласуват за кандидата на Самоопределение за председател на парламента бившата министърка на правосъдието Албулена Хаджиу. Очакваше се нейното назначаване да бъде формалност, но доведе до безизходица след провала на множество гласувания.

Някои политически лидери намекват за възможност за нови избори, тъй като според парламентарните правила парламентът не може да започне работа без председател, а ако парламентът не работи, не може да бъде формирано правителство. Някои опозиционни партии обвиняват Самоопределение в блокиране на напредъка заради отказа на партията да предложи алтернативен кандидат за председател на парламента.

"Самоопределение държи Косово в институционална криза, каквото и да струва това", каза Мемли Красничи, председател на дясната Демократическа партия на Косово, която се класира втора на изборите с резултат от 20,95 процента.

Дясноцентристкият Демократичен съюз на Косово, който е трета политическа сила с 18,7 процента от гласовете на изборите, посочи, че кризата се дължи на "провала на партията, която се класира първа на изборите, да създаде политическо партньорство за ново мнозинство". Според лидера на десния Алианс за бъдещето на Косово Рамуш Харадинай пък потенциално решение може да включва намесата на президента Вьоса Османи, тъй като тя е възприемана като по-прагматична и дипломатична от премиера и може да се обърне към съда за тълкуване на конституцията.

Преподавателят по социология от университета в Прищина Фадил Малоку каза, че според него „кризата е резултат от срамни враждебни действия между лидерите“.

„Косово е техен заложник от три месеца“, добави той.

Политическият анализатор Арбен Кирези коментира за онлайн изданието „Коха диторе“, че на младата страна ѝ липсва „култура на политически компромис“.

Той смята, че това е от съществено значение за поддържане на стабилността и легитимността на политическата система и демократичното представителство на гражданите.

Настоящата криза може да струва скъпо на Косово, което обяви независимост от Сърбия през февруари 2008 година, отбелязва Франс прес. Сърбия отказва да признае независимостта на някогашната си област.

Парламентарният блокаж забавя ратификацията на споразумения в рамките на Плана за растеж за Западните Балкани на Европейския съюз. Това лишава страната от достъп до 882,6 милиона евро под формата на заеми и грантове.

Парламентарната сесия, която започна на 15 април, може да бъде приключена единствено с избирането на председател, трима заместник-председатели и формирането на парламентарни групи. Конституцията обаче не посочва конкретен краен срок за този процес, което означава, че на теория може да продължи неопределено дълго време.

Отговорът на премиера Албин Курти към журналисти, които попитаха какво е възможното решение, беше: "Аз съм премиерът, да продължаваме напред".

Прочети цялата публикация