Прекомерната работа води до сериозно увреждане на мозъка

Работата по над 52 часа седмично може да нанесе сериозни увреждания на паметта, способността за решаване на проблеми и емоционалното равновесие, сочи ново научно изследване. Според учените, прекомерната заетост води до структурни промени в мозъка в области, свързани с когнитивните способности, социалните умения и психичното здраве.
Изследването, публикувано в списание Occupational and Environmental Medicine, обхваща 110 здравни работници, от които 32 редовно работят по над 52 часа седмично, а останалите – стандартно работно време. Данните са получени чрез магнитно-резонансни образи (MRI) в рамките на дългосрочно проучване за здравето на работещите.
Учените от Университета Йонсе в Южна Корея установяват, че прекомерната работа е свързана със значителни промени в мозъчните региони, отговорни за изпълнителните функции и емоционалната регулация. Специално е отчетено увеличение с 19% на обема на лявата каудална средна фронтална гируса при хората с продължително работно време. Тази област от фронталния дял на мозъка играе ключова роля в процесите на внимание, работна памет и езиково обработване.
Сканиранията разкриват също така промени в други мозъчни региони, свързани с планиране, вземане на решения, емоционално обработване, самоосъзнаване и социална преценка.
"Това проучване предоставя първоначални доказателства, че прекомерната работа е свързана със структурни промени в мозъка, особено в области, отговарящи за когнитивните и емоционалните функции," заключават авторите. Те подчертават необходимостта от допълнителни изследвания, за да се разберат дългосрочните последици за умственото и емоционалното здраве.
Рут Уилкинсън, ръководител на политиките в благотворителната организация Institution of Occupational Safety and Health (IOSH), коментира, че данни на Световната здравна организация (СЗО) и Международната организация на труда (МОТ) показват нарастване на броя на работещите дълги часове, като това е причина за около една трета от общата професионална заболеваемост.
"Необходима е спешна намеса, за да се справим с епидемията от прекомерно работно време," казва Уилкинсън. "Културата на дългите часове често се крие в 'дребния шрифт' на трудовия живот днес – очакванията за постоянно присъствие и достъпност в дигиталната епоха, както и липсата на право на изключване извън работно време."
Според проучване на YouGov, проведено миналата година, почти една четвърт от работещите във Великобритания редовно надвишават законовия максимум от 48 часа седмично, а 44% заявяват, че работата извън уговореното време е част от културата на техните организации.
Уилкинсън призова работодателите да премахнат скритите изисквания, да идентифицират психосоциалните рискове в рамките на процедурите по оценка на риска и да бъдат по-прозрачни в отношението си към работниците.
Прочети цялата публикация