Mvr.bg | 14.05.2025 12:00:13 | 16

Седем лекари са задържани за участие в схема за издаване на фиктивни трудови здравни книжки и направления за специализирани изследвания в Пловдив и областта

Незаконната дейност е пресечена в резултат на прецизната професионална работа на служители от отдел „Икономическа полиция“ на пловдивската дирекция на МВР. Тяхното разследване под надзора на Районна прокуратура – Пловдив започнало след постъпила информация за установено източване на Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК). По случая е образувано досъдебно производство за документна измама – чл. 212 от Наказателния кодекс, което е все още в ранна фаза и активните действия на разследващите продължават. На този първоначален етап е изяснен механизмът на извършеното престъпление, а вчера като заподозрени са били арестувани 7 лица с медицинско образование.

В полицейския арест за срок до 24 часа са отведени собственик на медицински център и шестима лекари, петима от които общопрактикуващи в Пловдив и региона. Според придобитите доказателства, джипитата издавали направления за микробилогични и микроскопски изследвания, необходими при постъпване на работа във фирми за търговия с хранителни продукти или заведения, както и за деца, които постъпват в детска градина или училище. Пациентите им оставяли здравната си книжка, която по куриер се изпращала в лабораторията на един и същ медицински център, а след това отново се връщала попълнена, без реално да са правени изследвания. Същевременно, за покриване на разходите, хората заплащали различни суми на личните си лекари.  Разследващите са установили, че през последните 2 години по тази схема са издадени над 1800 направления. Част от пациентите са имали по няколко такива направления на тяхно име. Те са отчетени като изпълнени и  НЗОК ги е платила на медицинския център.

В рамките на вчерашния ден са извършени осем претърсвания в жилища, лекарски кабинети, лаборатория и автомобил. Иззети са компютърни конфигурации, лични книжки, направления и друга документация. След анализ на данните и извършването на експертизи ще се преценява има ли замесени други лекари и дали НЗОК е източвана и с други фиктивни манипулации.

Като извършител на документната измама е заподозрян 59-годишният собственик на медицинския център, а другите - на възраст от 39 до 67 години, са помагачи. След запознаване с техните обясненията, ще се прецени каква мярка да бъде поискана за за всеки от тях. В допълнение бе посочено, че единият от задържаните е подсъдим по друго дело на Районна прокуратура – Пловдив, като има приобщени материали от него към сегашния случай.

Подробности по случая бяха оповестени на съвместен брифинг днес с участие на ръководителя на Районна прокуратура – Пловдив Петър Петров, наблюдаващия делото прокурор Димитър Костов, директора на полицията ст. комисар Станимир Калоферов и началника на отдел „Икономическа полиция“ комисар Георги Боюклиев.

От прокуратурата подчертаха, че документираната щета на този етап е в размер на около 18 хиляди лева, а деянието се характеризира с висока обществена заради всички последствия, които други хора биха могли да претърпят в следствие на фиктивните медицински изследвания.

 

Прочети цялата публикация