Fakti.bg | 15.05.2025 11:50:47 | 21

Какво означава за Турция краят на ПКК


След 41 години въоръжен конфликт с турската държава Кюрдската работническа партия (ПКК) обяви на 12 май 2025, че се разпуска. Представители на правителството и на опозицията приветстваха решението и възможния край на кръвопролитията. През последните десетилетия десетки хиляди цивилни граждани и бойци на ПКК загубиха живота си.

Новината предизвика еуфория в Турция, но породи и много въпроси. Според политолози обаче саморазпускането на ПКК може да промени из основи политическия баланс на силите в Турция.

Как ще се промени турската политика?

Серен Селвин Коркмаз, директорка на Института за изследване на общественото мнение IstanPol, описва решението на ПКК като потенциална повратна точка в турската политика. "Политическите уравнения, за които говорихме преди една година, днес вече са напълно различни. Партиите трябва да адаптират своите програми и дискурси", казва Коркмаз. По-специално за прокюрдската Партия за равенство и демокрация (позната до 2023 като Зелена лява партия) политическото поле на действие може да се разшири.

Според Коркмаз два фактора ще имат решаващо влияние върху турската политика през следващите три години: възможният ход на мирния процес с ПКК и правната ситуация около кмета на Истанбул Екрем Имамоглу. Демократично избраният Имамоглу беше арестуван през март 2025, докато течеше мирният процес с ПКК. Коркмаз също така посочва, че Републиканската народна партия на Имамоглу междувременно е определяна от правителството като "новия враг" - вместо кюрдското политическо движение, какъвто беше случаят през предходните години.

Днес не само Имамоглу е в затвора, а и много кюрдски политици, включително видният политик Селахатин Демирташ. Кюрдското движение сега очаква освобождаването на своите политици, но съдбата им остава неясна. "Преди всичко обсъждането на кюрдския въпрос в рамките на конституцията сега ще изисква известно облекчаване или демократизиране", казва турският политолог Месут Йеген. "Конституцията по същество трябва да бъде реорганизирана по такъв начин, че да създаде по-демократичен модел на Турция. В същото време обаче има правителство, което не е готово да промени президентската система с нейните авторитарни тенденции."

Какво ще се случи с оръжията?

Не е ясно също така на кого, кога и как ПКК ще предаде оръжията си. Няма информация и дали това ще стане под международно наблюдение, дали ще има пълно разоръжаване или само символични жестове.

Според съобщения в медиите, базирани на неофициални източници, решение по тези въпроси може да бъде взето през лятото. Очевидно правителството вече работи по пътна карта. Съпротива срещу саморазпускането обаче се наблюдава в рамките на ПКК. Някои водещи членове първо трябваше да бъдат убедени. Обсъжда се също така дали биха могли да възникнат нови организации.

Министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан даде да се разбере, че само предаването на оръжията няма да е достатъчно. "Всички незаконни структури, които биха могли да използват насилие, трябва да бъдат премахнати", каза той. Фидан обяви, че е готов за различни алтернативни сценарии.

Какво ще се случи с бойците на ПКК?

Съдбата на членовете на ПКК също е неясна - както на бойците в планините, така и на активистите в градовете. Според оценките ПКК е разполагала с база от около 60 000 души, включително бойци, симпатизанти и цивилни помощници.

Въпросът за това възможна ли е обща амнистия е предмет на противоречиви дебати. Въпреки че се разглеждат възможни програми за интеграция, всеобщо помилване от президента Ердоган се смята за малко вероятно - рискът от социално напрежение би бил твърде голям.

За хората от ръководството на ПКК завръщането в Турция е изключено. Някои от тях биха могли да заминат за трети страни, а други да останат в Северен Ирак. Все още обаче не са взети конкретни решения и в това отношение. Анкара не желае лидерите на ПКК, живеещи в съседните на Турция държави - Ирак, Сирия или Иран, които са около 300 на брой, да останат в тези страни.

Какво означава това за кюрдите в Сирия?

Последиците за Сирия и Ирак се наблюдават подробно. Северната част на Сирия остава под контрола на Сирийските демократични сили, чието ядро са Отрядите за народна самоотбрана (YPG) - организация, която Турция смята за разклонение на ПКК.

Съществуват и спекулации относно интегрирането на бойците на Сирийските демократични сили в сирийската армия. Техните чуждестранни бойци трябва да се върнат в родните си страни. Въпреки че в началото на процеса Анкара поиска YPG също да бъдат разоръжени, оттогава това искане се чува все по-слабо.

В турската управляваща партия също има скептични гласове. Бившият депутат и довереник на Ердоган Самил Таяр предупреди, че освен предаването на оръжията и правните разпоредби трябва да се изясни и бъдещата съдба на бившите бойци на ПКК. "Това развитие не може да се оценява изолирано от структурите в Сирия. По-важно е да се елиминира заплахата, която YPG представлява на нашата граница, отколкото да се ликвидира остарялата ПКК", каза Таяр.

Автор: Бурак Юнверен

Прочети цялата публикация