
Ще ядем ли череши родно производство - мисия (не)възможна

Заради унищожената черешова реколта цената на черешите, родно производство тази пролет ще е най-високата от 15 години насам, каза за Радио Стара Загора Стилиян Генов, черешопроизводител.
Градината на Генов е на площ от сто декара, намира се край Стара Загора. Снабдена е с поливна система, и със защитна мрежа. Но тя не може да сработи и да защити дръвчетата ако е студено и има слана.
За градината си Генов казва, че е неговата гордост, но тази година дръвчетата не са отрупани с вкусния плод, което е характерно за тях по това време.
"Първо през март, а после и през април - беше студено, дъждовно, когато цъфтяха, това допълнително попречи на опрашването. И накрая и слана - резултатът е - череши няма", казва Генов и не крие, че настроението е минорно.
Минорно е и настроението на друг голям черешопроизводител в района - Петър Лазаров. Черешовите му градини са разположени край селата Ракитница и Кирилово. Вчера и днес Лазаров пръска насажденията, нищо че реално тази година от тях няма да има реколта. Защото студът, дъждът и сланата не са пощадили и неговите череши.
На въпроса: ще можем ли все пак, да опитаме от вкусния плод, производителят дава утвърдителен отговор. Но с уговорката, че черешите ще са вносни.
"Много малко от родната реколта е оцеляла. И защото предлагането ще е недостатъчно, тази пролет родната череша ще е на най-скъпата цена от поне петнадесетина години насам," прогнозира и Стилиян Генов.
Ще има ли производители, за които лошите климатични условия ще се окажат фатални и ще ги принудят да спрат да се занимават с овощарство - не е изключено, казва Генов. Допълва, че сега всички разчитат на помощ от страна на държавата заради похабената реколта. Комисии вече са минали веднаж, за да направят оглед и да оценят щетите. Очаква се и повторна проверка.
"Без тази помощ ще се справя трудно", признава стопанинът. И допълва, че той и останалите овощари напрактика нямат възможност да застраховат продукцията си. Защото компаниите отказват да издадат застрахователни полици на овощарите преди 20 април.
"За тях е рисково, защото може да има измръзване и да се наложи да плащат обезщетения, затова и не го правят, а и го има записано в техните клаузи", обяснява Генов.
И допълва, че държавата може да помогне и да направи така, че и застрахователите да са защитени, а оттам - да се отвори и възможността за овощарите също да защитят продукцията и труда си.
А за да не шокират клиентите, на места търговците са направили разфасовки от по 100 грама за лев и 80 стотинки
Прочети цялата публикация