Fakti.bg | 16.05.2025 05:30:34 | 25

Григор Димитров става на 34 днес


Григор Димитров Димитров е български професионален тенисист. В своята кариера е спечелил 9 титли на сингъл от Световния Тур на ATP (Асоциацията на професионалните тенисисти). През октомври 2013 г. в Стокхолм, Димитров става първият българин спечелил титла на ATP Tour. През м.юли 2014 г. за първи път се изкачва в Топ 10 на най-добрите тенисисти в света. На 20 ноември 2017 г., след като печели титлата на заключителния финален турнир на ATP, достига до своето върхово постижение – 3-то място на сингъл в световната ранглиста и остава на тази позиция 10 последователни седмици.

В периода юли 2014 г. – ноември 2018 г. Григор Димитров общо 81 седмици e сред най-добрите десет тенисисти в света, от които 63 последователни седмици (21 август 2017 г. – 4 ноември 2018 г.). От 1 април 2024 г. отново е в Топ 10 на световната ранглиста на най-добрите тенисисти в света и остава там 43 седмици до 26 януари 2025 г. Така през своята кариера е бил общо 124 седмици сред първите десет тенисисти в световната ранглиста.

Преди професионалната си кариера Димитров се радва на успешна юношеска кариера, в която достига до номер 1 в световната ранглиста и печели през 2008 г. последователно титлите на сингъл при юношите на Уимбълдън и Откритото първенство на САЩ.

На Откритото първенство на Австралия през 2025 г. от активните тенисисти, той е с най-дълга серия от последователни участия на турнирите от Големия шлем, общо 56.

Димитров е първият и единствен български тенисист, достигал до четвъртфинал или по-добре на всеки турнир от Големия шлем на сингъл, класирал се е за заключителния финален турнир на ATP и има финал на двойки (през 2011 г.). Печели наградата „Спортист на годината на България“ през 2014 и 2017 г. Избран е и за Спортист на Балканите за 2017 г.

До края на 2024 г. в професионалната си кариера на сингъл има 459 победи от 750 изиграни срещи.

Григор Димитров е роден на 16 май 1991 г. в Хасково, България, като единствено дете на баща си Димитър Господинов Димитров, треньор по тенис, и майка си Мария, спортна учителка и бивша волейболистка. За първи път хваща ракета, когато е на три години, а от 5-годишна възраст започва да играе редовно в родния си град. В ранните му години за неговата подготовка се грижи баща му, но след като момчето доказва таланта си на турнирите за юноши става ясно, че той трябва да се развива в други условия. На 16-годишна възраст решава да се занимава професионално с тенис. По това време легендарния ни футболист Христо Стоичков по всякакъв начин му помага за развитието на неговата кариера. След това Димитров печели стипендия от фондацията на друг български футболист – Димитър Бербатов.

През 2007 г. Димитров се присъединява към академията Sanchez-Casal, където тренира под ръководството на Емилио Санчес и Пато Алварес.

Година по-късно Димитров се мести в Париж, където става част от академията на Патрик Муратоглу и прекарва там следващите четири сезона. През този период негови треньори са Петер Лундгрен, Питър Макнамара и самият Патрик Муратоглу. След като под тяхното ръководство не успява да постигне желания голям пробив в световния тенис, в края на 2012 г. българинът взема решение да се присъедини към шведската академия „Good to Great“ и с помощта на Микаел Тилстрьом дебютира в Топ 30 на световната ранглиста.

В началото на кариерата си той получава прякора „Baby Fed“ заради своя стил на игра и таланта на корта, подобен на този на Роджър Федерер.

Като дете Димитров е трениран от баща си Димитър в Тенис клуб Хасково. Тъй като талантът му става по-очевиден, той започва да работи с треньори от чужбина, най-вече с испанеца Пато Алварес, който е бил треньор и на британеца Анди Мъри. По това време Алварес е споделял, че Димитров е най-добрият 17-годишен, който е тренирал.

По времето на успеха си на ABN AMRO през 2009 г. в Ротердам, Димитров официално започва работа с Петер Лундгрен, бивш треньор на световните номер 1 Марат Сафин и Роджър Федерер. Лундгрен също хвали Димитров, като казва, че „той е по-добър, отколкото беше Федерер на неговата възраст.“

През юни 2010 г. Димитров прекратява треньорските си взаимоотношения с Лундгрен и впоследствие е трениран от австралиеца Питър Макнамара. Димитров и Макнамара прекратяват треньорските си взаимоотношения в края на сезон 2011.

През 2012 г. Димитров е трениран от Патрик Муратоглу, но на 26 ноември 2012 г. напуска неговата академията и се присъединява към Good to Great Tennis Academy в Швеция, която се ръководи от бивши професионалисти в тура като Магнус Норман, Никлас Култи и Микаел Тилстрьом.

На 7 октомври 2013 г. Димитров обявява, че е наел Роджър Рашид (бивш треньор на Гаел Монфис, Жо-Вилфрид Цонга и Лейтън Хюит) за негов нов треньор, но на 7 юли 2015 г. Димитров съобщава, че ще се раздели с него.

На 25 септември 2015 г. Димитров обявява, че е наел бившия треньор на Хуан Мартин дел Потро Франко Давин, но двамата се разделят през първата половина на 2016 г.

От юни 2016 г. Димитров е трениран от Даниел Валверду, бивш треньор на Анди Мъри, който по време на съвместна им работа печели 2 титли от Големия шлем. Димитров признава особените заслуги на Валверду за неговия прогрес и постигнатите успехи през сезон 2017, но на 7 май 2019 г. обявява, че той и Валверду са се разделили след поредица от неуспешни турнирни участия.

От 3 януари 2021 г. треньор на Димитров е Данте Ботини. Той заменя германския специалист Кристиан Гро, с когото Димитров работи през 2020 г. Най-сериозните успехи на новия треньор са свързани с японеца Кей Нишикори, който успява да се изкачи до номер 4 в световната ранглиста под негово ръководство. Димитров се разделя с Ботини през септември 2022 г.

През октомври 2022 г., след като се разделя с Вавринка, Валверду се съгласява отново да бъде треньор на Димитров до края на сезона. На 1 декември 2022 г. е потвърдено, че той ще работи с него и през 2023 г, като към треньорски екип е привлечен и Джейми Делгадо, който също е работил с Анди Мъри.

Димитров използва универсален стил на игра и се счита, че има една от най-красивата и елегантна игра в тура. Неговата гъвкавост и фактът, че се чувства удобно във всички части на корта, е основната причина, поради която много хора казват през ранните му години, че е един от най-талантливите бъдещи играчи. Той е известен със своята бързина, атлетизъм и изключителни удари.

Димитров използва източен до полу-западен захват на форхенда си, донякъде подобен на този на Роджър Федерер. Когато удря, за разлика от повечето играчи, той използва лакътя, китката и ръката си, за да генерира сила, вместо тялото си. Известно е, че неговият форхенд е много тежък, мощен и точен и е основното му оръжие. Той го използва, за да генерира внезапно темпо в базовите разигравания, често хващайки опонентите си неподготвени. Димитров използва конвенционален бекхенд с една ръка. Неговият бекхенд е един от най-гъвкавите в играта поради способността му да го удря с топ-спин, плосък и бекхенд слайс, като според Джон Макенроу има най-добрия слайс в играта. Той също така има малко необичайно проследяване и финал на бекхенда, като често изправя ръката си и я протяга през кръста, което според някои е слабост поради времето, необходимо за възстановяване от отдръпването на ръката му. Димитров обикновено използва своя бекхенд като рали удар, за да трупа точки, вместо да уцелва незабавни уинъри, въпреки че е известно, че може да генерира значително темпо на своя бекхенд, когато отвръща на слаб удар от опонента си или когато неутрализира бърз удар. Той показа тази способност повече от 50 пъти в полуфинала срещу Рафаел Надал на Откритото първенство на Австралия през 2017 г.

Димитров има солиден бърз сервис, като често достига до 220 км/ч. Известно е, че първият му сервис е ключов, често реализирайки аса за важни точки. Той използва повече топспин при втория си сервис, което го прави по-бавен, но по-сигурен. През 2017 г. обаче той има голям проблем с двойните грешки, тъй като направи 254 от тях (около 40 повече от 2016 г.), въпреки че направи най-добрия си сезон досега.

Един аспект от играта на Димитров, който получава широка оценка, е разнообразието и гъвкавостта му. Той играе удобно във всички зони на корта, има солидни удари от земя и изключителни волета на мрежата. Използва също агресивни дропшотове, за да хване опонентите неподготвени. Неговата бързина и атлетизъм са изключителни, като е известен и със своето приплъзване по корта за достигане на невъзможни топки.

Димитров също е известен като един от малкото играчи в тура, който може да прави често изненадващи трикови удари. Някои от най-известните му такива удари са неговия дроп-шот зад гърба срещу Виктор Троицки в Swiss Indoors 2012 и последователните му удари между краката срещу Джак Сок в Stockholm Open 2014. И двата удара са смятани за едни от най-добрите трикови удари за всички времена, като първият е смятан за удър на годината през 2012 г.

В началото на кариерата си Димитров често е сравняван с Роджър Федерер поради приликата им в стила на игра, което му спечелва прозвището „Baby Fed“. През годините се опитва да покаже, че въпреки сходството в тяхната игра, той има свой собствен стил. Димитров има една победа от осемте си срещи с Федерер постигната на Откритото първенство на САЩ през 2019 г.

Прочети цялата публикация