Fakti.bg | 16.05.2025 10:03:08 | 25

Белгия: ядрената енергия остава, ще се строят нови АЕЦ


Белгийският парламент гласува с голямо мнозинство за прекратяване на поетапното спиране на ядрената енергетика. 120 депутати гласуваха в подкрепа на удължаването на експлоатационния срок на съществуващите реактори, а 8 бяха против. 31 депутати се въздържаха. "Това не е просто енергийна реформа, а решителна стъпка за икономическото, екологичното и стратегическото бъдеще на страната ни", каза министърът на енергетиката Матю Бие.

Дясното правителство на министър-председателя Барт де Вевер планира също да построи нови реактори. Понастоящем Белгия разполага с две атомни електроцентрали със седем реактора - въпреки че три от тях вече са изключени от експлоатация.

Дълги дебати

В Белгия отказът от ядрена енергия беше регламентиран със закон през 2003 г. Първоначално беше планирано останалите реактори в двете атомни електроцентрали в Дул край град Антверпен и Тианж да бъдат спрени през 2025 г. Дебатът обаче се проточи с години.

В светлината на опасенията за енергийната сигурност и руската агресивна война в Украйна, през 2022 г. правителството на Белгия реши да отложи с десет години постепенното спиране на ядрената енергия. По един реактор във всяка от двете белгийски атомни електроцентрали трябваше да остане в експлоатация до 2035 г.

Притеснения в Германия за белгийските централи

В Германия белгийските атомни електроцентрали от 70-те и 80-те години на миналия век продължават да са източник на спорове. В реакторите в съседната държава неколкократно са откривани дефекти, като например разрушени бетонни компоненти. В миналото град Аахен в провинция Северен Рейн-Вестфалия и германското федерално правителство многократно са призовавали за извеждането им от експлоатация.

Подобни развития и в други държави

Нидерландия и Швеция планират изграждането на нови ядрени централи, а правителството на Италия отвори вратата за връщане към ядрената енергия по-рано тази година.

Междувременно през 2011 г. Германия пое подобен ангажимент за отказване от ядрената енергетика след аварията в японската АЕЦ "Фукушима". Според резултатите от социологическо проучване, публикувано през април тази година, 55% от германците подкрепят обрат в ядрената политика. Ръководителят на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси заяви в края на 2024 г., че връщането на Германия към ядрената енергетика би било "логично".

Прочети цялата публикация