Окончателно: С ток от борсата, но на фиксирани цени и компенсации от юли

Парламентът прие окончателно текстовете в Закона за енергетиката, с които отпада изискването за освобождаване на цените на електроенергията за домакинствата от 1 януари 2026 г. Така битът безсрочно ще имат определяни от енергийния регулатор базови цени, по които ще си плаща сметките, а доставчиците "Електрохолд", ЕВН и "Енерго-Про", ще получават компенсации от държавния Фонд "Сигурност на електроенергийната система", ако купуваният от тях ток от борсата е по-скъп от държавно фиксираната цена, но ще връщат пари, ако са платили по-малко на свободния пазар. Така ще има по-малко от месец и половина за промяна и на правилата за борсова търговия, тъй като електроснабдителните дружества ще купуват необходимата на домакинствата електроенергия чрез специален механизъм.
Прочети цялата публикация



Хиновски: Очаквах дори по-високо повишаване на цената и при тока, и при парното
Иван Хиновски: Поскъпването на тока е естествен ход
По-лесни обезщетения за закъснели полети, отпадат такси на авиокомпаниите
До 5% поскъпване на тока обсъжда КЕВР
Анди Бърнам се сблъсква с възможни съперници в надпреварата за лидерството на Лейбъристите
Как електромобилите превземат света
Цените на борсата: Доматите с близо 23% надолу, ягодите стигнаха 3 евро за килограм
Три индийски танкера преминаха Ормузкия проток, плават към родината с 860 000 тона суров петрол
Добро предлагане и високи запаси от зърнени храни и захар на стоковите борси
Трима карат проби в дубъла на ЦСКА
Политическа криза във Великобритания: Какво следва след оставката на премиера Киър Стармър
Лавров: САЩ вече не са посредник, Европа откровено залага на терористичните методи на Зеленски
Инж. Александър Тодоров е новият шеф на АПИ
Горивата поевтиняват: очакват се нови понижения до края на седмицата
Земетресение в НБА: Янис Адетокумбо преминава в Маями Хийт!