Президентът на Южна Африка в САЩ с мисия за търговски диалог с Доналд Тръмп

Президентът на Южна Африка Сирил Рамапоса отпътува днес за Вашингтон с цел да убеди американския президент Доналд Тръмп да сключи търговски споразумения със страната му, вместо да я изолира и наказва. Това съобщи Ройтерс, позовавайки се на официални източници, предава БТА.
От началото на втория си мандат Тръмп засили критиките към Южна Африка, като атакува закона за поземлена реформа, насочен към преодоляване на наследството от апартейда, и реагира остро на делото, заведено от Претория срещу Израел за геноцид. В резултат на това САЩ прекратиха част от финансирането за страната, отзоваха посланика си и предложиха убежище на представители на бялото малцинство, позовавайки се на дискриминация. Южноафриканското правителство отхвърли обвиненията като неоснователни.
„Независимо дали ни харесва или не, трябва да поддържаме диалог“, заяви Рамапоса в интервю за държавната телевизия, малко преди да излети за среща с Тръмп в Белия дом.
В делегацията на Рамапоса са включени членове на правителството, бизнесмагнатът Йохан Рупърт - основател на луксозната група Richemont, притежаваща марки като Cartier - както и световноизвестните голфъри Ърни Елс и Ретиф Гусен.
От американска страна на срещата ще присъстват вицепрезидентът Джей Ди Ванс и роденият в Южна Африка предприемач Илон Мъск, който нееднократно е критикувал политиките на Рамапоса по отношение на бялото малцинство.
Южноафриканските медии отбелязват, че именно Рупърт и Елс са изиграли ключова роля за организирането на срещата, тъй като и двамата имат лични връзки с Тръмп и са играли с него голф.
Очаква се Рамапоса да предложи мащабно търговско споразумение, включително възможността за безмитен внос на електромобили „Тесла“, собственост на Илон Мъск, в Южна Африка.
Прочети цялата публикация



Защо е време Западът да смаже военната икономика на Путин
Ще се превърне ли Иран в следващата "вечна война" на САЩ?
Иран, Ормуз, Червено море и хутите: какво ще стане с петрола
САЩ и Иран с преговори днес, цената на петрола падна под $82
Доналд Тръмп: Войната продължава, ако преговорите се провалят! Ще попитам Путин за руските сателити над Иран
Си Дзинпин посещава САЩ през септември
Нетаняху и Тръмп договориха координация по телефона
Тръмп: Това е само началото на Златния век на Америка
Иран: София и Киев ни увериха, че няма да са част от войната
Тръмп отмени голям удар по Иран след молба от Близкия изток
Юрист без опит в тайните служби оглави 18-те разузнавателни агенции в САЩ
6-годишно дете е с тежки наранявания след нападение от куче
Трудният геополитически баланс на Румен Радев
6-годишно дете е в много тежко състояние след нападение от голямо куче
Финансовият благодетел на ЦСКА 1948 с лаконичен коментар за Бешикташ: Нема лабаво, ей
Косенето на тревните площи в Русе продължава и през тази седмица
6-годишно дете е в много тежко състояние след нападение от голямо куче
Румънски военноморски сили извършват контролирани взривове в Дунав за осигуряване на вода за АЕЦ "Черна вода"
Жълт код за горещо време в Русе, температурите ще достигнат 38°