Предложение за поемане на дългосрочен общински дълг за въвеждане на енергоспестяващо осветление в селата обсъдиха в Стара Загора

Публично обсъждане на намерението за поемане на дългосрочен общински дълг в размер на до 5,4 милиона лева с ДДС с размер на лихвата до 2,50 процента на годишна база се проведе в Община Стара Загора. Той ще бъде предназначен да обезпечи договор за проектиране, доставка и внедряване на система за външно изкуствено осветление във всички 51 населени места в общината.
Над 11 000 са осветителните тела, които ще бъдат подменени. Това може да се случи в рамките на 1 година или година и половина, уточниха от администрацията
Два ефекта ще бъдат постигнати с подмяната - намаляване на сметките за електроенергия, които се заплащат от Община Стара Загора към момента, и подобряване качеството на самите осветителни тела, каза Светослав Колев, зам.-кмет с ресор „Финанси, бюджет и икономика“. По думите му намерението е да бъде сключен т. нар. ЕСКО договор с гарантиран резултат и даде пример с подобни инвестиции в Русе и други населени места. Той обясни и какви са предимствата на този договор. Той гарантира 5 години след подмяната на осветителните тела експлоатация за сметка на избрания изпълнител, което включва поемане на гаранционно обслужване, заплащане на необходимата електроенергия, подмяната на осветителни тела и изграждането на контролен център с функция да се проследи натовареността на системата и разхода на електроенергия
Разчетите на Общината показват изплащане на инвестицията след петата година, а ефективността на новите осветителни тела ще бъде до 15 години.
Процедурата включва обследване на уличното осветление на населените места, обществено обсъждане на предложението и внасянето му след това на сесия на Общинския съвет. Ако съветниците го одобрят поемането на дълга, следва процедура по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнител, обясни зам.-кметът арх. Мартин Паскалев.
Инж. Здравко Георгиев, изпълнителен директор на Софийска енергийна агенция – СОФЕНА, презентира детайлното обследване на енергийната ефективност на селата на областния град Стара Загора, извършено от май до септември 2024 г., въз основа на данни за потреблението на енергия през последните 3 години. По думите му над 20 хиляди жители ползват уличното осветление. Потреблението през последните 3 години нараства, т.е. показва подобрение на системата за улично осветление в малките населени места. Системата е в добро състояние, но ново осветление ще доведе до по-висока ефективност, каза инж. Георгиев.Прочети цялата публикация




Огнище на шарка по дребните преживни животни откриха в Първомай
Лъчезар Богданов: Плоският данък не е проблемът
Мерц настоя за по-малък бюджет на ЕС и отхвърли ново общо европейско задлъжняване
Тракийският университет – домакин на Общото събрание на Националното представителство на студентските съвети
Селекцията на националния „Отбор на надеждата“ за Homeless World Cup приключи
Стара Загора и Финландия обсъдиха възможности за инвестиции и сътрудничество в условията на зелен преход
ДБ няма да подкрепи предложението за поемане на нов дълг в размер на 3,8 милиарда евро
План-график за косене на зелени площи на територията на община Стара Загора за периода 1 – 6 юни
Сдружение "ПФК Ботев" с остра реакция срещу плановете на общината за стадион "Христо Ботев"
Задържаха 34-годишна жена, седнала зад волана след употреба на наркотични вещества в Стара Загора
Харков беше подложен на руски обстрел
Млад български учен е удостоен с престижна международна награда
Футболна Варна в трескава подготовка: „Моряци“ и „соколи“ пренастройват часовниците за новия сезон
Неврохирурзите от „Пирогов“ спасиха бременна и плода й след ПТП с последно поколение робот за гръбначна хирургия
Вчерашната среща със здравния министър отново не даде конкретни решения за нищо, според младите лекари
Нарекоха Меси луд гном
Само след два мача: Халанд вече е голмайстор №1 за Норвегия на световни финали
Малдини става директор в Италианската футболна федерация
350 евро глоба и месец без книжка за непоставен колан в Гърция