Издирват изчезнали американци в Сирия, новата власт обеща на Вашингтон да помогне ВИДЕО

Сирия ще помогне на Вашингтон да бъдат открити американци, които се водят за безследно изчезнали, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Правителството на президента Ахмед аш Шараа е приело да помогне на САЩ, за да открият американци, чиито следи в Сирия се губят по време на гражданската война, разказа американският емисар за Сирия Том Барак. Вчера той проведе в турския мегаполис Истанбул среща с Аш Шараа, който също беше на визита там.
В Сирия се губят следите на американците Остин Тайс, Мадж Камалмаз и Кайла Мълър.
Тайс е журналист, работещ за Франс прес, "Вашингтон пост“, Си Би Ес и други медии. Той беше похитен през август 2012 г. от въоръжени мъже близо до сирийската столица Дамаск. Никой така и не пое отговорност за отвличането му. Майката на Тайс се срещна с Аш Шараа през януари в Дамаск.
Кайла Мълър е хуманитарна работничка от организацията "Датски съвет за бежанците“. Тя беше отвлечена в Алепо през август 2013 г. "Ислямска държава“ заяви, че Мълър е била убита в Ракаа през 2015 г. по време на удари на антиджихадистката коалиция. Тръмп обаче заяви през 2019 г., че тя е била държана в плен и после убита от лидера на ИД Абу Бакр ал Багдади, който беше на свой ред убит по време на американска операция същата година. Трупът на Мълър така и не беше открит.
Мадж Камалмаз, американски психолог, роден в Сирия, беше арестуван на пропускателен пункт през 2017 г. и след това следите му се губят. Той се е намирал в Дамаск на частна визита.
Тръмп заяви, че репатрирането на американски граждани или отдаване на почит пред техните тленни останки е абсолютен приоритет за САЩ.
Аш Шараа ръководи организацията "Хаят Тахрир аш Шам“, бивш сирийски клон на "Ал Каида“, която е конкурентна на ИД. "Хаят Тахрир аш Шам“ беше разформирована от Аш Шараа след свалянето от власт на президента Башар ал Асад.
Според сирийски източник освен имената на тримата гореспоменати американци Вашингтон е представил на Дамаск списък с 11 имена на хора, които иска да бъдат открити и които имат американско гражданство.
Същевременно мисия на Катар вече е започнала да издирва тленни останки на американци, убити от ИД в Северна Сирия. На 11 май силите за сигурност на Катар обявиха, че са открили тленните останки на 30 души, отвлечени и убити от ИД в Дабик, северно от Алепо.
През 2022 г. член на ИД – Ел Шафик ал Шейх беше осъден на доживотен затвор в САЩ за ролята му в убийствата на американските журналисти Джеймс Фоли и Стивън Сотлоф.
Прочети цялата публикация




Защо ударът срещу Иран беше предприет точно в този момент?
Мадуро – отвлечен. Хаменей – убит. В опасност ли е Путин?
Отказът на Макрон и НАТО подразниха Тръмп, който го дефинира като „една наистина глупава грешка“
Вашингтон с Иран в капана на Чърчил
Шестте сблъсъка, които ще предопределят бъдещето на цивилизацията ни
Отвориха ли се вратите на ада с войната в Иран?
Обратно у дома! Канцлерът Мерц и Ал-Шараа преговаряха за връщането на хиляди бежанци в Сирия
Тръмп потвърди: Да, Куба е следващата. Там е бардак и пълен провал. Нека руснаците им пращат петрол
Ще бъдат ли закрити американските военни бази в Испания?
Мартин Атанасов: Речта на Марк Карни в Давос и настъплението на католическата църква
Четирима ранени при обстрел в сърцето на Дубай, Саудитска Арабия отблъсна за час най-малко осем ирански ракети
Кувейтски танкер гори край Дубай ВИДЕО
Техеран: Тръмп може да прати войници на остров Харг, но Иран ще реши дали ще се върнат
Арабски страни призовават САЩ да продължат войната срещу Иран, Тръмп може да поиска да плащат за нея
По-малко шофиране и летене: Еврокомисарят по енергетика
Отложеното от Главчев споразумение с Украйна ли подписа Гюров?
Томова постигна нов успех в Чарлстън и продължава напред в турнира
Очакваме сделка с Иран до 6 април: Белият дом
Балкан пребори Левски в НБЛ
Ундав донесе късен успех на Германия срещу Гана (видео)