Безос омайва Тръмп, облизва се за държавни поръчки и полет до Луната след конфликта на президента с Мъск

Основателят и собственик на аерокосмическата компания Blue Origin, Джеф Безос, може да се възползва от раздора в отношенията между президента на САЩ Доналд Тръмп и главния изпълнителен директор на SpaceX Илон Мъск, за да укрепи позицията на компанията си и да осигури нови държавни договори за нея, пише The Wall Street Journal.
Според вестника, този месец Безос е разговарял с Тръмп поне два пъти, а главният изпълнителен директор на Blue Origin Дейв Лимп се е срещнал с началника на кабинета на Белия дом и един от най-близките съветници на американския лидер, Сюзън Уайлс. По време на тези преговори е бил повдигнат въпросът за разпределянето на нови държавни договори на компанията на Безос и възможността за организиране на пилотирана мисия до Луната преди края на президентския мандат на Тръмп. Както отбелязва изданието, Безос се е „опитал да очарова Тръмп“ през последните месеци. Той дори го е поканил на сватбата си, която ще се проведе във Венеция тази седмица, но графикът на американския лидер няма да му позволи да присъства на това събитие, допълва The Wall Street Journal.
Мъск, който е най-богатият човек на планетата, беше координатор на Отдела за правителствената ефективност (DOGE) до края на май и на практика беше част от вътрешния кръг на Тръмп. Според публикации в американската преса обаче, зад кулисите отношенията между президента и бизнесмена започнали да се влошават по редица причини, включително свързани с бизнес интересите на Мъск. След като милиардерът напусна държавната служба, страните организираха шумна публична разправа на 5 юни чрез социалните мрежи. Впоследствие Мъск отбеляза, че съжалява за острите си изявления за Тръмп.
По-рано Politico съобщи, че Мъск и Безос са в ожесточено съперничество за превъзходство в космическите изследвания. Според оценката на изданието, Blue Origin е най-близкият конкурент на SpaceX сред американските компании, въпреки че изостава значително от нея.
Прочети цялата публикация



Мъск: САЩ изчезват, ако радикалните леви спечелят междинните избори за Конгрес и отворят шлюза на нелегалната миграция
Решаваща година: Накъде Мерц води Германия
Казахстан нуждае от национална буржоазия, осъзнаваща и признаваща своята отговорност пред народа
Уиткоф: Много близо сме до финализиране на безпрецедентно споразумение за просперитет
Тръмп, какво ти става бе човек?
Тръмп поиска „пълен достъп“ до Венецуела и заплаши с нова военна операция
Леонардо ди Каприо пропусна наградна церемония заради атаките на САЩ по Венецуела
В подкрепа на народа! Илон Мъск пуска безплатен интернет на Венецуела
Майкъл Бренер: Не очаквайте сериозна съпротива в САЩ и Европа срещу действията на Тръмп
Отвличането на Мадуро слага край на амбициите на Тръмп за Нобелова награда за мир
На вниманието на домакините: Храни, които не трябва да оставяте в хладилника
Голям празник е днес. Много българи черпят за имен ден
НИМХ: Бъдете внимателни и бъдете готови за виелици
Една зодия много ще реве днес
Турция спира кешовите плащания на злато
Мадона заведе младото си гадже и децата си в Мароко (СНИМКИ)
Имен ден: Красиви имена черпят днес заради Началника на общежитието
Директорът на Столичния инспекторат: На терен работят 61 снегорина в София, няма установени заледявания
Река Струма скъса дига край Батановци
Ситуацията в Батановци е спокойна, пропукалата се дига е възстановена