Украински удари по руски военни обекти между 26 и 28 юни нанасят сериозни щети

Между 26 и 28 юни украинските сили извършиха серия от удари по руска военна инфраструктура и обекти на отбранително-промишления комплекс. Това съобщават различни източници, включително Службата за сигурност на Украйна (СБУ) и Институтът за изследване на войната (ISW), предава News.bg.
На 28 юни СБУ обяви, че е осъществила атака с дрон срещу авиобаза "Кировско" в окупирания Крим. Ударът е унищожил руска зенитно-ракетна система "Панцир-С1" и три бойни хеликоптера – Ми-8, Ми-26 и Ми-28. На територията на базата е възникнала и вторична експлозия. Според местен кримски източник, ударът е предизвикал между пет и шест взрива, повредил е склад за боеприпаси, обекти на ПВО и е подпалил поне един хеликоптер.
Ден по-рано, на 27 юни, Генералният щаб на Украйна съобщи, че специални части съвместно със СБУ са поразили авиобаза "Мариновка" във Волгоградска област. Повредени са четири самолета Су-34 и съоръжение за техническа поддръжка.
На 28 юни източник от украинското разузнаване информира вестник "Суспилне", че Главното управление на военното разузнаване (ГУР) е извършило няколко дронови атаки срещу обекти, свързани със 120-и арсенал на Главно управление (ГРУ) на руския Генерален щаб в Брянска област. Атаките са нанесли щети, които все още се оценяват.
На 26 юни, друг разузнавателен източник посочва, че ГУР е ударило с дронове склад за горива и смазочни материали в 1061-ви център за материално-техническо осигуряване на ГРУ в Брянска област. Жителите съобщават за серия от експлозии и интензивна стрелба, като складът е бил обхванат от пламъци.
Междувременно Русия изглежда адаптира своите оръжейни системи. На 28 юни началникът на военната администрация на Днепропетровска област Сергий Лисак съобщи, че украинската ПВО е свалила руска хибридна ракетно-бомба "Гром-1" в покрайнините на Днепър. Според местен специалист по ПВО, Русия вероятно използва експериментални управляеми бомби КАБ с удължен обхват чрез реактивни двигатели и олекотена бойна глава.
Инженер-конструкторът Александър Кочетков от украинското предприятие "Пивдненнен Конструкторско бюро" заяви, че "Гром-1" е създадена с цел увеличаване на обсега и точността на руските въздушни удари, като същевременно се намалява рискът за самолетите-носители.
Същевременно, на 27 юни украинският канал New Voice съобщи, че сателитни изображения от октомври 2024 г. и юни 2025 г. показват разширяване на руска фабрика в специалната икономическа зона Алабуга, близо до град Елабуга, в Република Татарстан. Това разширение вероятно е свързано с производството на дронове "Шахед" и други оръжейни системи.
Прочети цялата публикация



Девет души са пострадали при атака с дронове в Чебоксари, сред ранените има и дете
Киев: Орбан е най-ценният замразен руски актив в Европа
Стратегическите грешки на Байдън продължават да тежат на Украйна
Украйна потвърди: Ударихме още руски стратегически енергийни обекти
Турция апелира за защита на енергийните доставки в Черно море
Путин е готов да воюва до предпоследния руснак (последният е самият той), за да заличи Украйна
ООН: Войната създаде безпрецедентна жилищна криза в Украйна, поразени са 236 000 сгради
Задава ли се война във Венецуела и може ли тя да донесе демокрация?
Тръмп е бесен от проваления мир между Тайланд и Камбоджа, ще им звъни
Иранската държавна телевизия призна, че е излъгала за свалянето на изтребител F-35
Трагедия в Кипър: Дрогиран шофьор уби 23-годишен българин
Синът на Роб Райнер е арестуван след смъртта на родителите му
В “нацисткия” Киев евреите празнуваха Ханука, в рашистката москва им забраниха
Искат да наложат мир на страна, която не е загубила войната
Бен Афлек се събра с бившите си Дженифър (СНИМКИ)
Трима души пострадаха при катастрофа между трамвай и автобус
Криптовалутата XRP загуби $6 млрд пазарна капитализация
Ню Йорк ще изисква от рекламните агенции да разкриват използването на изкуствен интелект
Берлин влиза в оръжеен съюз с Киев по план от 10 точки
Танкерът "Кайрос" вече е закотвен на определеното за него място в Бургаския залив