FT: Путин на всяка цена иска да превземе Одеса, Украйна е изправена пред катастрофален провал

За руския президент Владимир Путин превземането на град Одеса е основната цел на войната срещу Украйна, пише FT, позовавайки се на свой източник.
Вестникът посочва, че Украйна е изправена пред катастрофален провал, ако армията ѝ бъде доведена до предела на възможностите си и не получи достатъчно военна и финансова помощ от съюзниците си.
Много европейски политици не вярват, че Русия е готова да се съгласи на прекратяване на огъня срещу Украйна. Путин иска да превземе Одеса , за да лиши Украйна от достъп до главното ѝ пристанище.
Едно от основните постижения на срещата на върха на НАТО в Хага бе, че Алиансът отново се фокусира върху сдържането на Русия. Съюзниците се споразумяха за увеличаване на разходите за отбрана, което облекчава напрежението между Европа и Съединените щати.
Освен това, президентът на САЩ Доналд Тръмп се срещна с украинския президент Володимир Зеленски в кулоарите на срещата на върха на НАТО в Хага. Изданието подчерта, че срещата е преминала добре.
Но войната в Украйна изглежда се влошава, пише вестникът. Някои лидери на НАТО се опасяват, че ситуацията на фронта може да се влоши значително до есента.
Военните оценки показват, че както руските, така и украинските въоръжени сили се приближават до точката на изтощение. Русия обаче вероятно ще може да поддържа сегашното си ниво на операции още една година, докато Украйна може да достигне лимита на възможностите си в рамките на шест месеца, освен ако не получи значителна военна подкрепа.
Няколко западни представители заявиха пред репортери, че Украйна може да загуби още повече територия без допълнителна военна подкрепа, предупреждавайки за риска от „катастрофален провал“, ако съюзниците не окажат достатъчно помощ на Киев.
Изданието подчертава, че Русия е засилила и въздушните атаки срещу Украйна, което подкопава бойния дух на украинците. Без ясна визия за победа, може да се появи чувство на безнадеждност.
Пред Oboz.ua украинският военен експерт и бивш офицер на СБУ Иван Ступак заяви, че Владимир Путин крои планове за завземане на Одеса - той иска да отреже достъпа на Украйна до Черно море и да реши проблема с руския анклав - непризнатото Приднестровие, граничещо с Одеска област. Според него Кремъл крои планове за завземане на Одеса, друг въпрос е дали това може да се осъществи, доколко желанията на Москва съответстват на реалните възможности. Украинският експерт не смята, че Путин може да постигне тази своя цел.
Прочети цялата публикация



Председателят на военния комитет на НАТО адмирал Джузепе Каво Драгоне: Войната е стратегически провал за Путин
Тръмп иска да задуши финансово военната машина на Москва! Колко силно ще ударят петролните санкции върху Русия?
Русия: Европейците си мислят, че Украйна може да спечели войната. Това е дълбока заблуда
Путин представи оръжие за Армагедон: какво се знае за ядреното торпедо „Посейдон“
Ще стане ли Украйна за Русия новият Афганистан
Неочакваните съюзници на Орбан в битката срещу членството на Украйна в ЕС
Туск: Изпитвам горчиво задоволство, че дългогодишните ми предупреждения за Русия и Путин се оправдаха
Среща в Будапеща може и да няма, но тревогата остава
Опит за преврат и интервю със стратегически поглед
Путин ще приеме само едно - пълната капитулация на Украйна
Бившият рефер Майк Дийн налива масло в огъня: подкрепи конспирацията на Руни за титлата на Манчестър Сити
Парламентът ползва като паркинг зона за сигурност
Идва ли краят на черното тото? Феновете с важни разкрития!
"Врагът атакува": Украйна обстреля Воронеж, Русия удари Харков с дронове
С дарителска кампания ще закупят нова линейка за община Павел баня
Възпитаници на ПГЕЕ- Банско на масата на съвета на децата
Ценоразпис на видове насилие сред учениците
Парите за земеделие: ябълката на раздора за следващия бюджет на ЕС
Украйна е ударила с ракети АТАКМС цивилни обекти във Воронеж