Fakti.bg | 03.07.2025 10:57:25 | 24

Откриха първата "планета самоубиец" в Космоса


Учени откриха изключително необичайна екзопланета, който буквално предизвиква собствената си гибел, орбитирайки изключително близо до своята звезда. Това небесно тяло – първият регистриран „планетарен самоубиец“ – преминава толкова близо до звездата си HIP 67522, че всеки път предизвиква мощни изригвания на радиация. Тези изригвания са до 10 000 пъти по-силни от слънчевите и всяко от тях постепенно отнема част от разредената атмосфера на планетата.

Изследванията прогнозират, че в следващите 100 милиона години тази планета ще се смали от размерите на Юпитер до такива, близки на Нептун – приблизително една трета от първоначалната си маса. Звездата HIP 67522, разположена на 415 светлинни години от Земята, е по-голяма и по-хладна от Слънцето, но е едва на 17 милиона години – изключително млада по астрономически стандарти. Младите звезди като тази се характеризират с бързо въртене и силни магнитни полета. Когато близък планетен спътник преминава през тези полета, се генерира огромно количество енергия, която се освобождава като разрушителни звездни изригвания.

Discovery Alert: Flaring Star, Toasted Planet: The Discovery A giant planet some 400 light-years away, HIP 67522 b, orbits its parent star so tightly that it appears to cause frequent flares from the star’s surface, heating and inflating the planet’s atm… https://t.co/JpHlQcGHM5 pic.twitter.com/BNQ97xqonZ

— Elysia Segal (@elysiasegal) July 2, 2025

Планетата HIP 67522 b обикаля звездата си само за 7 дни, което я поставя в критична близост и я прави идеален обект за изследване на този феномен. С помощта на спътника на Европейската космическа агенция CHEOPS (CHaracterising ExOPlanet Satellite) астрономите за първи път успяха да наблюдават директно 15 такива изригвания, почти всички насочени към Земята по време на преминаването на планетата пред звездата. Откритието потвърждава дългогодишни теории, че подобни взаимодействия между млади звезди и близки екзопланети могат да водят до мощни емисии на радиация – но мащабът на наблюдаваните явления надхвърля предишните очаквания.

Водещият автор на изследването, д-р Екатерина Илин от Нидерландския институт по радиоастрономия, обяснява, че точният механизъм все още не е напълно ясен. „Планетата се свързва с магнитното поле на звездата и предизвиква вълни, които достигат до атмосферата ѝ и дестабилизират короналните структури, които изригват като слънчеви бури“, уточнява тя. Изригванията са стотици пъти по-енергийни от очакваното, което подсказва, че планетата може да „задейства“ вече подготвени за експлозия магнитни структури.

Планетата HIP 67522 b е сред най-нископлътните известни екзопланети – с плътност, сравнима с тази на захарен памук. Според изчисленията тя получава шест пъти повече високoенергийна радиация, отколкото би получила при нормални условия, което ще доведе до постепенното ѝ „оголване“ и редуциране на атмосферата в следващите стотици милиони години.

Откритието е направено благодарение на комбинирани наблюдения на спътници като CHEOPS и NASA TESS, като целта е да се изясни взаимодействието между звездите и планетите им в ранните етапи от развитието на планетните системи. CHEOPS е първата малка мисия в научната програма на ESA, реализирана съвместно със Швейцария и още 10 държави.

В бъдеще учените ще проследяват подобни явления с различни дължини на вълните, за да установят типа радиация, която се отделя при тези изригвания. Ако преобладава ултравиолетовата или рентгеновата светлина, това би ускорило разрушаването на планетната атмосфера. Европейската космическа агенция планира с мисията PLATO да търси звезди, подобни на Слънцето, които може да генерират по-малки, но също така значими изригвания.

Изучаването на подобни звезди и планети е възможно благодарение на космическите телескопи, които използват спектроскопия за анализ на състава на атмосферите чрез т.нар. линии на Фраунхофер – тъмни линии в спектъра на светлината, характерни за определени химични елементи. Това позволява да се установи присъствието на съединения като натрий, хелий и кислород, давайки ценна информация за природата на тези далечни светове.

Прочети цялата публикация