Fakti.bg | 03.07.2025 12:58:13 | 31

Какво се е случило на Марс, за да стане необитаема пустош?


Въпросът защо Марс остава пуст и необитаем, докато на сходната по размер и състав Земя животът процъфтява, отдавна занимава учените. Ново проучване, публикувано в престижното научно списание Nature и базирано на данни от роувъра Curiosity на НАСА, предлага нови обяснения за уникалния климатичен и геохимичен път на Червената планета.

Данните показват, че Марс е разполагал с всички необходими елементи за зараждането на живот, включително и вода – фактор, потвърден от наличието на следи от древни езера и речни корита по повърхността му. Последните години серия от марсоходи, включително Curiosity и Perseverance, търсят биологични и геологични свидетелства за минал живот.

През 2024 г. Curiosity откри скали, богати на въглеродни минерали, подобни на варовиците на Земята. Тези скали, според учените, са се формирали при абсорбиране на въглероден диоксид от атмосферата, създавайки условия за краткотрайна обитаемост в определени райони и епохи от историята на планетата.

Планетологът д-р Едуин Кайт от Чикагския университет и водещ автор на проучването обяснява пред АФП, че Марс е преживял „кратки епизоди на обитаемост“ – своеобразни оазиси, но те са били редки и временно ограничени. Моделирането на климатичната динамика разкрива, че след тези влажни периоди са следвали стотици милиони години екстремна сухота и студ, които не позволяват трайно развитие на живот.

Липсата на вулканична дейност - ключ към живота?

За разлика от Земята, където въглеродният диоксид се улавя и отделя циклично чрез вулканични изригвания, на Марс липсва достатъчно активна вулканична дейност, способна да възстанови атмосферата. Този дисбаланс води до стабилно студен и сух климат, който прави планетата негостоприемна за биологични форми.

Perseverance, друг роувър на НАСА, кацнал през 2021 г. в района на древна речна делта, също доказа наличието на въглеродни скали. Откритието разширява познанията за геохимичната еволюция на Марс, но окончателният отговор за възможен минал живот ще дойде само след лабораторен анализ на проби, върнати на Земята. Подобни мисии са в напреднал етап на подготовка от страна на американската, европейската и китайската космически агенции.

Според д-р Кайт резултатите имат по-широко значение за търсенето на живот във Вселената. Досега астрономите са идентифицирали над 6000 екзопланети, но на практика липсва възможност за събиране на проби от тях. Анализът на марсиански материали ще даде ключови улики за честотата и възможността за възникване на живот в сходни условия извън Земята.

„Ако не открием следи от минал живот на Марс, това ще е сериозен индикатор колко трудно е да се зароди живот дори при наличие на вода. Ако открием – това ще е сигнал, че животът е лесен за възникване на планетарно ниво“, заключава Кайт. Търсенето на отговори за миналото на Марс остава в основата на научните мисии, а всяка следваща стъпка доближава човечеството до разгадаването на този фундаментален въпрос.

Прочети цялата публикация