Какво казва за здравето ни гладът за различните храни? Лекар обяснява

Всеки от нас е изпитвал неустоимо желание за определена храна – било то шоколад, солени снаксове или дори кубче лед. Често приемаме тези апетити като резултат от стрес или просто внезапен глад. Но според съдови специалисти като д-р Сумит Кападия, подобни желания могат да бъдат деликатни сигнали от тялото, които сочат към недостиг на важни вещества, хормонален дисбаланс или ранни признаци на здравословен проблем.
В публикация от 1 юли д-р Кападия обяснява какво означават шест от най-често срещаните хранителни апетити и как да им отговорим по-здравословно и осъзнато.
Желание за солени чипсове или кисели краставички: Тялото може да е подложено на хроничен стрес или лека дехидратация. Апетитът към солено може да е и сигнал за умора на надбъбречните жлези, което влияе на енергията и хормоналния баланс. Според Harvard Health, недостигът на натрий рядко е причина при балансирано хранене, но стресът и дехидратацията често отключват такива желания.
Неудържим апетит за шоколад: Възможно е да имате ниски нива на магнезий – ключов минерал за мускулите, нервната система и доброто настроение. Това е особено често при жени преди месечен цикъл или при повишен емоционален стрес. Според National Institutes of Health магнезият е критичен за нервната и сърдечно-съдовата система.
Желание за захар след хранене: Това може да е знак за инсулинова резистентност. Приемът на много въглехидрати повишава бързо кръвната захар, която след това рязко спада – така се появява нуждата от нова доза сладко. Според Mayo Clinic подобни цикли могат да предразположат към метаболитен синдром и диабет тип 2.
Апетит за нощни похапвания: Често е свързан с лош сън, хормонален дисбаланс (най-често кортизол) или емоционално хранене. В повечето случаи на тялото не му трябват калории, а почивка и по-добра регулация на биоритмите. American Academy of Sleep Medicine предупреждава, че хроничната липса на сън води до повишен апетит и риск от затлъстяване.
Постоянен глад за тестени изделия: Може да сигнализира за ниски нива на серотонин (хормона на щастието) или нарушение на чревната микрофлора (дисбиоза). Организмът търси бърз енергиен източник и усещане за комфорт. Gut Health Foundation отбелязва, че разнообразното хранене, богато на фибри, поддържа здравословната микрофлора и намалява подобни апетити.
Усещане за глад дори след хранене: Това може да е признак за малабсорбция на нутриенти или хронично възпаление. Когато клетките не усвояват достатъчно хранителни вещества, мозъкът продължава да изпраща сигнали за глад. Според Cleveland Clinic, хронични стомашни или ендокринни проблеми могат да доведат до такова усещане.
Според д-р Кападия не трябва да се срамуваме от тези сигнали, а да разбираме посланията на тялото си. При трайни и необясними апетити се препоръчва консултация със специалист, за да се изключат скрити дефицити или заболявания.
Прочети цялата публикация